Hindistan’ın Ranakpur şehri, Rana Kumbha hükümdarlığı sırasında 15. yüzyılda yaratılan Jain topluluğunun 5 kutsal mekânından birisi olan bir Jain tapınağı ile biliniyor. Bu eşsiz tapınak kendine özgü mimarisi ile ülkenin kültürel mirasına mükemmel değer katıyor.

Hindistan turu sırasında Jodhpur’dan Udaipur’a giderken yol üzerinde Ranakpur’daki Jain tapınağında durduk. Yolculuğumuz çok sayıdaki kamyonlar yüzünden oldukça uzun sürmüştü. Yani bu sefer bizi yavaşlatan yola çıkan inekler değil, kamyonlardı :-) .

Ranakpur Jain Tapınağı

Buranın bitki örtüsü inanılmaz güzeldi. Yol üzerinde trekking rotaları, leoparları izlemek üzere çıkılan safari turları, turistlerden muz vermesini bekleyen maymunlar vardı. Hepimiz burada daha fazla zaman geçiremediğimiz için çok üzüldük.

Ranakpur’da maymunlar

Ranakpur gezilecek yerler

Aslında Ranakpur gezilecek yerler listesinde tek bir yer var. O da Jain tapınağı.

Jain tapınağı

Son derece etkileyici olan 500 yıllık bu tapınağın tamamı mermerden inşa edilmiş. Tapınağın ortasında Adinadha tanrısının 4 taraflı heykeli var. Heykelin Buda heykelinden farkı, oturur vaziyette dua eder şekilde oluşu. Tapınağın 4 farklı kast için 4 girişi var. Heykeller de bu girişlere bakıyor. Heykellerin ve girişlerin kubbelerinin aynı olmasının sebebi ise kastlar arasında tanrı huzurunda fark olmaması.

Ranakpur Jain Tapınağı

Hindistan’daki 4 kastın en üstü savaşçılara, bir alt kast bilginlere, üçüncüsü tüccar ve esnaflara, sonuncusu ise sıradan halka ait. Kastlar arasında evlilik ve alışveriş kağıt üzerinde mümkün görünse de uygulamada hâlâ yasak.

Ranakpur Jain Tapınağı

Rajasthan’ın bu ikinci en büyük tapınağının enerjisi çok yüksek. Burayı saat yönünde gezmek gerekiyor. Adinadha tanrısına yapılan dilekler çıkışta dilek ağacının altında tekrarlanabiliyor.

Ranakpur Jain Tapınağı

Jain’ler polis, asker ve çiftçi gibi bitki, hayvan ve insanlara zarar verebilecek meslek gruplarına kapalı. Hindistan’ın endüstri devi Tata’nın sahibi de bu gruptan. Toplamda 9-10 milyon kadar Jain var.

Ranakpur Jain Tapınağı

Rehberimiz Agra’dan sonraki en iyi rehberdi. Bize spiritüel bilgiler verdi. Birlikte nefis dağ manzaralı bir açık hava restoranında çok leziz yemekler yedik ve geleneksek masala çayı içtik.

Ranakpur

Şimdi sırada Udaipur vardı.

Keşfetmeniz dileğiyle…