Hindistan’daki Racastan (Rajasthan) eyaletinin Hadoti bölgesinde yer alan Bundi yerleşimi; saraylar ve kalelerle çevrili çehresiyle âdeta bir peri masalı havası yaşatan bir yer. Aravalli Tepeleri’nin içinde küçük bir vaha gibi dar bir vadide yer alıyor. Tıpkı Jodhpur ve Rajput gibi Bundi’nin mimarisi de detaylı oymalarla süslü, sıcak yaz aylarında evleri serin tutmak için tasarlanan mavi bir renk tonuna sahip. Bu nedenle Bundi, “Doğu Racastan’ın Mavi Şehri” olarak da biliniyor.

Garh Sarayı

Bundi ve çevresinde çok sayıda yerli kabileler yaşamış. Bunlar içinde en çok Parihar Meenas etkili olmuş. Bundi ve aynı adı taşıyan Bundi Prens Devleti ismini eski bir Meena kralı olan Bunda Meena’dan almış. Rao Deva Hara M.S 1342 yılında sahtekârlık yaparak Bundi’yi Jaita Meena’dan devralmış ve bölgeyi Haravati veya Haroti olarak adlandırmış.

Bundi

Garh Sarayı

Bundi bölgesinde Bundi, Hindoli, Nainwa, Keshoraipatan ve Indergarh olmak üzere 5 tehsil (idari birim) var. Bundi yerleşimi de bölgenin merkezi konumunda.

Bundi

Kshar Bagh

Nobel ödüllü Rudyard Kipling ünlü romanı Kim’in bir bölümünü Bundi’de kaleme almış. Kipling’in şu sözleri ise oldukça dikkat çekici: Jaipur Sarayı, Hindistan’ın Versailles’ı olarak adlandırılabilir. Jodhpur’un kızıl kayalar üzerindeki gri kuleleri devlerin eseridir. Ancak Bundi Sarayı insanlardan ziyade goblinler tarafından yapılan, huzursuz rüyalar içinde inşa edilen bir saraydır.

Bundi

Garh Sarayı

Bundi gezilecek yerler

Bundi gezilecek yerler listesi içinde kale, saraylar, sarnıçlar var. Şehirde mavi renkli evler dikkat çekiyor. Evlere mavi rengini veren indigo kimyasalı, sinekleri de uzak tutuyor.

Garh Sarayı

Şehirde konaklamak veya yemek yemek için tavsiyelerim var. Ishwari Niwas, kraliyet ailesi tarafından otele dönüştürülen bir konut.

Bundi

Ishwari Niwas

Hadoti Palace kolonyal mimariye sahip, güzel bir konaklama yeri.

Hadoti Palace

Taragarh Kalesi

Racastan’ın en güzel kalesi olduğu söylenen Taragarh Kalesi (Star Fort – Yıldız Kalesi), mimarisiyle dikkat çekiyor. M.S 1345 yılında inşa edilen kalenin içinde Burj adı verilen devasa bir siper ve kaya parçasına oyulmuş büyük bir rezervuar görülüyor.

Taragarh Kalesi

Bundi – Maymunlar ve arka planda Taragarh Kalesi

Hathia Pol

Garh Sarayı’nın girişindeki iki ana kapıdan en popüleri olan Hathia (Hajari) Pol’da boru üfleyen iki fil görülüyor. Kapı, Rao Ratan Singh tarafından yaptırılmış.

Hathia Pol

Garh Sarayı

Garh Sarayı (Bundi Sarayı), Taragarh Kalesi’nin içinde yer alan görkemli bir saray. Az bilinmesine rağmen Hindistan’ın en büyük sarayları arasında sayılıyor. İlk saray Rao Raja Ratan Singh tarafından inşa edilmiş, sarayın uzantısı Rao Chhatrasal tarafından yapılmış. 300 yıl boyunca farklı hükümdarlar tarafından inşa edilen birkaç saraydan oluşan Garh Sarayı’nın en ünlü sarayları Chattar Mahal, Phool Mahal, Badal Mahal, Chitrashala. Sarayların her birinde farklı sanat, tarz ve tasarımda yapılan duvar resimleri görülüyor. Sütunlarda çoğunlukla fil oymaları var.

Bundi

Garh Sarayı

Chattar Mahal, 1660’larda Maharao Chattar Sal tarafından inşa edilmiş. Mimarisinde geleneksel Rajput tarzında yeşil Serpantinit (yılan derisine benzeyen bir tür kaya) kullanılmış. Yapılarda çoğunlukla lotus çiçekleri ve filler tasvir edilmiş. Eşsiz minyatür resimleri var. İçinde sergilenen tablolarda Lord Vishnu (Önemli bir Hindu Tanrısı), Lord Shiva (Hinduizm’deki bir başka önemli Tanrı), Lord Surya (Güneş Tanrısı) görülüyor. Bünyesindeki ünlü yapılar arasında Hathia Pol, Naubat Khana ve Diwan-e-Aam var.

Bundi

Garh Sarayı

Saray kompleksinin en ünlü ve en çok ziyaret edilen yapılarından biri olan Chitrashala, bir zamanlar Rao Umaid Singh’in özel dairesiymiş ama ölümünden sonra köşke dönüştürülmüş. Buradaki minyatür renkli duvar resimlerinin çoğunda Krishna ve Vishnu’nun etkisi görülüyor. Hindu Tanrılarının ve Tanrıçalarının bu ilgi çekici resimleri sarayı benzersiz kılıyor.

Bundi – Garh Sarayı

Garh Sarayı

Bulutların Sarayı olarak da bilinen Badal Mahal ana sarayın üst kısmında yer alıyor. Diğer saraylara nazaran daha küçük olan Badal Mahal’ın veranda ve zemin katı Maharawal Gopinath tarafından, geri kalanı M.S 1609-1657 yıllarında Marahawal Punjraj tarafından yapılmış. Duvarları Çin kültürünün erken dönem etkilerini betimleyen ve ünlü “Krishna’s rasa leela” ile birlikte birçok Hindu Tanrı ve Tanrıçasını tasvir eden pek çok tabloyla kaplı.

Garh Sarayı

Phool Mahal saray kompleksinin ortasında yer alıyor. Duvardan tavana kadar görülen duvar resimlerinde dini, sosyal, günlük yaşam, bayram günleri ve bazı kraliyet alayları tasvir edilmiş.

Bundi – Garh Sarayı

Ratan Daulat

Ratan Daulat, Rajput kükümdarlarının cesaretinin, sadakatinin ve başarılarının sembolü olarak yapılan bir anıt. En asil ve en cesur Rajput Krallarından biri olan Raja Rao Ratan Singh tarafından yaptırılmış. Anıttaki karmaşık oymalar göz kamaştırıyor.

84 Sütunlu Anıt Mezar

84 Sütunlu Anıt Mezar, adından da anlaşılacağı gibi 84 sütunla desteklenen bir yapı. Bundi Mihracesi Rao Anirudh tarafından yaptırılan bu anıt mezar, çok sevdiği süt annesi Deva’ya bir saygı niteliği taşıyor. Popüler bir turistik cazibe merkezi olan bu etkileyici yapı; geyik, fil ve apsara oymalarıyla süslü. Suya inerken basamaklarda görülen oymalar bile burayı ziyaret etmek için yeterli.

Nawal Sagar Gölü

Nawal Sagar Gölü yapay bir göl. Merkezinde Lord Varun Dev’e adanan yarı batık bir tapınak bulunuyor. Gölde saray ve kalelerin yansıması göz kamaştırıyor.

Bundi

Nawal Sagar Gölü

Kshar Bag

Chhatra Vilas Bahçesi’nin yakınındaki Kshar Bag (Saar Bagh), Bundi eyaletinin kraliyet ailesinin anıt mezarlarına ev sahipliği yapıyor.

Bundi

Kshar Bagh

Sukh Mahal

Küçük, iki katlı bir saray olan Sukh Mahal, eski hükümdarların yazlık konutuymuş. Rudyard Kipling, 1889 yılında Kim adlı romanının bir kısmını burada yazmış. Hatta sarayın romana ilham verdiğine inanılıyor. Romandan uyarlanan ve Victor Saville tarafından yönetilen 1950 yapımı aynı adlı filmin bir kısmı da burada çekildi.

Bundi

Sukh Mahal

Jait Sagar Gölü

Sukh Mahal’ın önündeki Jait Sagar Gölü kış aylarında ve muson mevsiminde açan güzel nilüfer çiçekleriyle ünlü.

Raniji Ki Baori

Queen’s Stepwell (Kraliçenin Sarnıcı) olarak da bilinen Raniji ki Baori, 1699 yılında iktidardaki kralı Rao Raja Anirudh Singh’in genç kraliçesi Rani Nathavati Ji tarafından yaptırılmış. Çok katlı basamakları olan sarnıçta mükemmel oymalar dikkat çekiyor.

Bundi – Raniji Ki Baori

Dabhai Kund

Ters çevrilmiş bir piramit şeklindeki Dabhai Kund (Jail Kund), Bundi’deki türünün en büyüğü.

Nagar Sagar Kund

Chauhan Kapısı’nın dışında yer alan Nagar Sagar Kund, kıtlık zamanlarında su sağlamak için bir dizi ikiz sarnıç olarak inşa edilmiş.

Kanak Sagar Gölü

Bundi merkezinin yaklaşık 48 kilometre uzağındaki Kanak Sagar Gölü’nde yıl boyunca kaz ve Demoille turnaları gibi göçmen kuşlar görülüyor.

Ramgarh Vishdhari Sanctuary

Ramgarh Vishdhari Yaban Hayatı Koruma Alanı, Bundi’ye 45 kilometre uzaklıkta, Ranthambore Ulusal Parkı’nın yanında yer alıyor. 252 km²’lik bir alana yayılan koruma alanı çeşitli flora ve faunaya ev sahipliği yapıyor.

Phool Sagar

Kraliyet ailesinin soyundan gelenlerin kişisel mülkü olan yapay göl Phool Sagar, adını kıyısındaki saraydan alıyor. Bu sarayda İtalyan mahkumlar tarafından yaratılan özel bir tablo koleksiyonu var. Sarayı ve arazisini keşfetmek için özel izin almak gerekiyor.

Shikar Burj

Ormanın içinde yer alan Shikar Burj, 18. yüzyılda Bundi hükümdarı olan Umed Singh’in tahttan vazgeçtikten sonra inzivaya çekildiği yermiş. Günümüzde popüler bir piknik yeri olarak kullanılıyor.

Bundi adını fazla duyurmasa da muhteşem bir şehir. Bakımsızlığının yanında öyle güzel eserlere ev sahipliği yapıyor ki kesinlikle gezginlerin gezi rotasında olmayı hak ediyor. Taragarh Kalesi’yle, Garh Sarayı’yla, çok sayıda sarnıçlarıyla herkesi kendine hayran bırakıyor.

Garh Sarayı

Keşfetmeniz dileğiyle…