Khajuraho Anıtlar Grubu; Orta Hindistan’da, Madhya Pradesh eyaletinin Chattarpur bölgesinde yer alıyor. Hindu ve Jain dinine ait tapınaklardan oluşan anıtlar; asker, hayvan, bitki, tanrı, tanrıça figürleri yanında erotik heykelleriyle de dikkat çekiyor. Khajuraho Anıtlar Grubu, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Khajuraho

Kandariya Mahadev Temple

Rajput kökenli Chandella hanedanlığı iktidarda olduğu M.S 950-1050 yılları arasında burada 85 tapınak inşa etmiş. Günümüze bunlardan 22 tapınak ulaşmış. Kumtaşıyla inşa edilen yapılarda çimento ve harç kullanılmamış.

Khajuraho

Kandariya Mahadev Temple

Efsaneye göre Ay Tanrısı Chandra ve Benaras şehrinde (bugünkü Varanasi) yaşayan Hemavati birbirlerine âşık olmuş. Hemavati hamile kalınca oğlunu doğurmak üzere Khajuraho’ya gelmiş. Oğulları Chandravarman doğmuş ve bu oğlan yüzyıllarca bölgede egemen olacak Chandella hanedanının kurucusu olmuş.

Khajuraho

Kandariya Mahadev Temple

Khajuraho Anıtlar Grubu’nda bulunan erotik figürler tarihçiler arasında anlaşmazlık konusu yaratıyor. Bir kısım tarihçi heykellerin aşkın fiziksel boyutunu temsil ettiğini, bunun da tapınakları kötü ruhlardan, hastalıklardan koruduğunu savunuyor. Bir kısım tarihçiyse bu figürlerin Kama Sutra ve cinsel eğitim amacıyla yapıldığına inanıyor.

Khajuraho

Kandariya Mahadev Temple

Buradaki heykeller sadece erotik figürlerden oluşmuyor. Heykellerde dönemin ekonomik şartları, geçim sıkıntıları, dini inançlar, tanrılar, sanat, tarım, ticaret, eğlence konuları işleniyor.

Khajuraho

Khajuraho’da gezilecek yerler listesi

Burada batı anıtları, doğu anıtları, güney anıtları var.

Khajuraho

Burada konaklamak için Hotel Chandela oldukça iyi bir tercih. Bölgenin ilk 5 yıldızlı oteli olan Hotel Chandela, lüksün geleneksel bir çekicilikle mükemmel bir karışımını sunuyor.

Khajuraho

Hotel Chandela

Batı Anıtları

Khajuraho Anıtlar Grubu içinde en büyük ve en önemlileri Batı Anıtları içinde yer alıyor. Buradaki anıtlar büyük bir parkın içinde bulunuyor.

Khajuraho

Batı Tapınakları girişinde alışveriş yapabilirsiniz

Kandariya Mahadeva, Mağaranın Büyük Tanrısı anlamına geliyor. Khajuraho Anıtlar Grubu’nun en büyük ve en süslü tapınağı olan Kandariya Mahadeva Tapınağı, Hindistan’da Orta Çağ’dan günümüze ulaşan en güzel tapınak kabul ediliyor.

Kandariya Mahadeva Temple

Devi Jagadambi Temple

Chitragupta Temple

Khajuraho Anıtlar Grubu – Parvati Temple

Vishvanatha Temple

Nandi Shrine

Pratapeshwar Temple

Varaha Temple

Khajuraho Anıtlar Grubu – Lakshmana Temple

Matangeshwar Temple

Doğu Anıtları

Doğu Anıtları 3 Brahman tapınağı (Brahma Temple, Vamana Temple, Javari Temple) ve 3 Jain tapınağından (Parshwanath Temple, Adinath Temple, Ghantai Temple) oluşuyor.

Güney Anıtları

Güney Anıtları, Duladeo Temple ve Chaturbhuja Temple olmak üzere iki tapınaktan oluşuyor.

Orchha

Orchha 1501 yılında Rajput hükümdarı Rudra Pratap Singh tarafından Betwa Nehri kıyısında kurulmuş. Burası Jhansi-Khajuraho yolu üzerinde, Jhansi’ye 16 km, Khajuraho’ya 170 km uzaklıkta bulunuyor.

Jahangir Mahal

Hindistan‘ın Khajuraho şehri; yolu uzak olsa da ziyareti hak eden, eşi benzeri olmayan, fazlasıyla etkileyici bir yer.

Keşfetmeniz dileğiyle…