Shimla kenti Hindistan’ın kuzeyinde, batı Himalayalar’ın eteklerinde, 2.000 metrelerde bulunuyor. Adını bir Hindu tanrıçası olan Kali’nin reenkarnasyona uğramış hâli olan Tanrıça Shyamalan Devi’den almış. Shimla 1864 yılında Britanya sömürge döneminde ülkenin yazlık başkenti ilan edilmiş. İngilizler ormanlarla kaplı, yüksek ve serin yerleşime ulaşabilmek için tünellerle çıkılan bir demiryolu inşa etmiş. Oyuncak Tren ismi takılan 90 kilometrelik Kalka-Shimla demiryolu hattı, Hindistan dağ demir yolu hatları içinde UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Bağımsızlıktan sonra burası Doğu Pencap’ın başkenti, daha sonra Himachal Pradesh eyaletinin başkenti olmuş. Günümüzde de ülkenin önemli bir ticari, kültürel ve eğitim merkezi.

Himachal, “Himalayalar’ın eteklerinde” anlamına geliyor. Eyaletin başkenti Shimla’da da bu ismin anlamını iyice kavrıyorsunuz. Şehrin 7 tepeyle kuşatılan silüetinde Inverarm, Observatory, Prospect, Summer, Bantony, Elysium, Jakhu tepelerinin büyüsünde ve kolonyal mimarisinde kayboluyorsunuz.

Shimla nerede? Shimla’ya nasıl gidilir?

Shimla kenti batı Himalayalar’ın eteklerinde, Himachal Pradesh eyaletinde yer alıyor.

Gece ışıklarında Shimla

Buraya gelmek için en iyi yöntem Yeni Delhi Tren İstasyonu’ndan Shatabdi Ekspresi’ne binerek yaklaşık 4 saatte Kalka kasabasına gelmek, oradan da UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Kalka-Shimla trenine binmek. Kalka-Shimla treni 12:10’da Kalka’dan kalkıyor, 17:20’de Shimla’ya varıyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine giren Hindistan dağ demir yolu hatları içinde Darjeeling Himalayan Railway (1999), Nilgiri Mountain Railway (2005), Kalka Shimla Railway (2008), Chhatrapati Shivaji Terminus, Mumbai (2004) var.

Kalka Shimla Railway

Kalka Shimla Railway

Eğer Kalka istasyonundan trene binmek yerine taksi kiralamak isterseniz dağ yollarından geçerek 2-3 saatte Shimla’ya gelebilirsiniz. Dağları döne döne çıkan bu yemyeşil yolda göreceğiniz manzaralara doyamayacaksınız.

Shimla kara yolu manzaraları

Shimla’da gezilecek yerler listesi

Burada şehir merkezindeki Scandal Point ile gezmeye başlayabilirsiniz. Kolonyal mimarisiyle dikkat çeken kafelerde soluklanabilir, bir yandan da göz alıcı orman ve dağ manzarasını izleyebilirsiniz. Eğer erken rezervasyon yaptırırsanız, Raaja Bhasin ile Shimla’nın Miras Yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Yerel bir tarihçi ve yazar olan Raaja Bhasin, 2 saatlik ilgi çekici yürüyüş turları yapıyor.

İzlediğim en güzel gün batımlarından biri Shimla’daydı

Ancak buranın Himalayalar’ın eteklerinde olduğunu unutmamanızı ve tatilinizi ona göre planlamanızı öneririm. Burayı ziyaret etmek için en iyi zaman gündüzleri havanın güzel olduğu mart-haziran ayları arası. Kasım-şubat ayları arasında kar yağışı görülüyor. Eğer kar aktiviteleri yapmak istiyorsanız bu dönemi tercih edebilirsiniz. Temmuz-eylül ayları arası muson dönemi olduğundan ziyaret etmek için tavsiye edilmiyor.

Shimla bulutlar ardında

Eğer ilginize çekerse 2005 yılından beri her yıl organize edilen ve 8 gün süren MTB Himalaya dağ bisikleti yarışı döneminde buraya gelebilirsiniz. Yaklaşık 650 km uzunluğunda, 16.500 metre tırmanışı kapsayan bu yarış, dünyanın en zorlu MTB etap yarışlarından biri kabul ediliyor.

Şehrin önemli noktaları arasında Shri Hanuman Jakhu (Heykel), Jakhu Tapınağı, Viceregal Lodge, Christ Kilisesi, Mall Road, The Ridge ve Annadale var.

Shimla

Shimla – Mall Road’dayım

Lakkar Bazaar

Lakkar Bazaar’dan hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Lakkar Bazaar

The Ridge

The Ridge, Shimla merkezindeki Mall Road üzerinde yer alan geniş meydan. Kentin tüm kültürel etkinlikleri burada düzenleniyor.

Shimla

The Ridge

Mall Road

Mall Road, kentin mağaza ve restoranlarla çevrili ana caddesi. Mall Road’un en ucunda yer alan Clarkes Hotel, gün batımı manzarası izlemek için harika. Embassy Restaurant’ta da dondurma yiyebilirsiniz.

Shimla

Mall Road

Clarkes Hotel

Jakhoo Tepesi

Büyüleyici bir manzara izlemek istiyorsanız Shimla merkezin en yüksek noktası olan Jakhoo Tepesi’ne gidebilirsiniz.

Wildflower Hall

Eskiden Hindistan Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Lord Kitchener’ın ikametgâhı olan Wildflower Hall, günümüzde Oberoi Group tarafından işletilen lüks bir otel. Orijinal bina 1993 yılında bir yangında yandıktan sonra Oberoi Group tarafından restore edildi. Spası, jakuzi ve ısıtmalı yüzme havuzu, Himalaya manzaralı restoranı bir harika. Hintli arkadaşlarım bile buranın Hindistan’ın en iyi otellerinden biri olduğunu söylediler ve en azından 1 gece kalıp deneyimlenmesi gerektiğinde ısrar ettiler.

Viceregal Lodge

Henry Erwin tarafından tasarlanan Viceregal Lodge (Rashtrapati Niwas), 1888 yılında yapılmış. Dönemin Genel Valisi Dufferin Kontu ilk ev sahibi olmuş. Bina sömürge dönemi sonrasında Hindistan Cumhurbaşkanı’nın resmi yazlık konutu olmuş ve 1965 yılında resmi olarak Hindistan İleri Araştırma Enstitüsü’ne devredilmiş. Burada İngiliz Raj dönemine ait birçok makale ve fotoğraf sergileniyor.

Shimla

Shimla – Viceregal Lodge

Oberoi Cecil Hotel

Oberoi Cecil Hotel, sömürge dönemi mimarisini yansıtan zarif bir tesis. Ana restoranında Avrupa ve Asya mutfağı seçenekleri var. Açık hava restoranı Cedar Garden da saat 15:00’e kadar hafif bir menü sunuyor.

Kufri

Şehir merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Kufri; kayak pistleri, Kufri Hayvanat Bahçesi ve yürüyüş rotalarının başlangıç ​​noktası olarak popüler bir turizm merkezi. Dünyanın en yüksek Go-Kart pistine sahip olan Kufri Fun World’de go-kart keyfi de yaşayabilirsiniz.

Chail

Çam ve Himalaya Sediri (Cedrus deodara) ağaçları ile kaplı Chail, dünyanın en yüksek kriket sahası ve Chail Sarayı ile tanınıyor. Chail’de macera tutkunları için trekking ve kamp imkânları da var.

Mashobra

Mashobra yaklaşık 2.350 metre yükseklikte yemyeşil bir yer.

Narkanda

Ormanlık alanlarla çevrili Narkanda, kışın kayak sporu yapmayı sevenler tarafından tercih ediliyor. Ayrıca trekking rotaları da doğaseverleri kendine çekiyor.

Hindistan‘ın Shimla kenti insanı derinden etkileyen, kanına işleyen bir yer. Burası Himalayalar’ın enerjisiyle herkesi büyülemeyi başarıyor.

Keşfetmeniz dileğiyle…