Dünyadaki Bengal kaplanlarının çoğunun Hindistan’da, küçük bir bölümünün de Bangladeş ve Nepal’de yaşadığını biliyor musunuz? Hindistan’daki 106 milli parkın 53 tanesinde, yani tam yarısında Bengal kaplanları gözlemleniyor. Bandhavgarh Milli Parkı ise tüm milli parkların içinde Bengal kaplanlarını görmek için en iyilerinden biri. Bandhavgarh Milli Parkı, Hindistan’ın Madhya Pradesh eyaletinin Umaria bölgesinde bulunuyor. 1968’de milli park ilan edilen Bandhavgarh, 1993’te Kaplan Koruma Alanı oldu. 1.536 km² alana yayılıyor. Büyük bir biyolojik çeşitliliğe sahip olan park, özellikle büyük kedileri sevenler, Bengal kaplanlarını doğal ortamında görmek isteyenler ve kuş gözlemcileri tarafından ziyaret ediliyor.

Bandhavgarh Kaplan Koruma Alanı

Bandhavgarh Kaplan Koruma Alanı, adını Ramayana efsanelerinden alıyor. Parkın içindeki kalenin Lord Rama tarafından yaptırıldığı ve kardeşi Lakshman’a verildiğine inanılıyor. Bu nedenle parkın ismi Bandhavgarh (Bandhav – Kardeş ve Garh – Kale) olmuş. Parktaki mağaralar ve kaya resimleri de büyük bir tarihi öneme sahip.

Bandhavgarh Kaplan Koruma Alanı

En büyük kedi cinsi olan kaplanların şimdiye kadar ölçülen en ağırı tam 387.8 kg geldi. Sanıldığının aksine Afrika’da bulunmayan ve Asya kıtasının endemik türü olan bu devasa kediler gerçekten de diğer kedi türlerine nazaran oldukça heybetliler.

Bandhavgarh Milli Parkı

Bandhavgarh Milli Parkı’nda 4×4 araçlarla safari yapılıyor. Parkın doğası o kadar muhteşem ki bu ortamda bu araçların içinde olmak bile muazzam bir deneyim.

Bandhavgarh Milli Parkı

Arkadaşım Mehmet Altay’la Bandhavgarh Milli Parkı’nda safarideyiz

Parkta 716 km²’lik 3 ana bölge var; Tala, Magadhi (Gate 2) ve Khitauli (Gate 3). Tala biyolojik çeşitlilik, özellikle de kaplanlar açısından en çok ziyaret edilen bölge.

Parkta 820 km²’lik de 3 tampon bölge var; Dhamokhar, Johila (Kalwa), Panpatha (Pachpedi). Her ne kadar tampon bölgede kaplan görmenin daha zor olduğu söylense de safarilerde yaban hayatını yakalamak tamamen şansınıza bağlı.

Biz tampon bölgeye girdikten 5 dakika sonra bir erkek kaplanın salına salına yürüdüğünü gördük. Aradan birkaç dakika geçtikten sonra dişi kaplan da yanına geldi. Bize de uzunca bir süre iki kaplanın tembelliğini keyifle izlemek kaldı. Ancak herkesin bu kadar şanslı olacağını düşünmeyin. Çoğu kişi kaplanları görmeleri garanti olsun diye Bandavgarh Milli Parkı’na 5-6 gün ayırıyor.

Bandhavgarh Kaplan Koruma Alanı

Afrika’da defalarca safari yaptım, pek çok kedi türünü görme şansını elde ettim. Ancak kaplanlar kadar büyük bir kedi daha önce hiç görmemiştim. Onları doğal ortamlarında görmekse gerçekten heyecan verici ve unutulmayacak bir deneyim oldu.

Keşfetmeniz dileğiyle…