Hindistan’da Çöller Diyarı olarak bilinen Marwar’ın eski başkenti Jodhpur’a Blue City yani Mavi Şehir deniyor çünkü burada evlerin çatıları hem sıcağa hem de sineklere karşı koruma amacıyla maviye boyanmış. Jodhpur günümüzde her yıl ekim ayında müzik ve dansla Rajasthan kahramanlarının anıldığı Marwar Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Şehrin ana gelir kaynaklarıysa ahşap işleme ve pamuk endüstrisi.

Jodhpur’da arkadaşlarla

Jodhpur 1459 yılında Rajput klanından Rathore Hanedanlığı’nın hükümdarı Rao Jodha tarafından kurulmuş. Alçak bir kum tepesi üzerinde bulunan etkileyici Mehrangarh Kalesi’nin çevresinde konumlanan kent, o dönemde afyon, sandal ağacı, hurma ve bakır ticareti yaparak zenginleşmiş.

Jodhpur

Jodhpur gezilecek yerler

Jaisalmer’den 5 saat kadar süren bir yolculuktan sonra Jodhpur’a geldik. Yola ansızın çıkan deve, inek ve keçiler hızımızı oldukça yavaşlatmıştı.

Şimdi Jodhpur gezilecek yerler listemize bir bakalım:

Jodhpur

Umaid Bhawan Sarayı

Mihrace Umaid Singh’in 1929 yılında inşa ettirdiği Umaid Bhawan Sarayı günümüzde bir otel ve müze olarak kullanılıyor. Ayrıca burada dünyaca ünlü Hint düğünleri organize ediliyor.

Jodhpur

Umaid Bhawan Sarayı Kaynak:Wikipedia (By en:User:Ss2107 – Uploaded to English Wikipedia as en:Image:UmaidBhawan Exterior 1.jpg by en:User:Ss2107 who provided the following license:, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5214124)

Jaswant Thada

Anıt mezar Jaswant Thada, Mehrangarh Kalesi’nin solunda kalıyor. Burası Mihrace Jaswant Singh’in anısına oğlu Mihrace Sardar Sing tarafından 1899 yılında yaptırılmış. Günümüzde hâlâ kraliyet ailesinin kremasyon törenleri için kullanılıyor.

Jodhpur – Jaswant Thada

Jodhpur

Jaswant Thada

Jodhpur

Jaswant Thada

Jodhpur

Jaswant Thada

Jodhpur

Jaswant Thada

Mehrangarh Kalesi

Şehrin en tepesinde 125 metre yükseklikteki kayalara kurulu olan Mehrangarh Kalesi, Hindistan’ın en büyük kaleleri arasında bulunuyor. 1459 yılında Rao Jodha’nın hükümdarlığı sırasında yapımına başlanmış.

Mehrangarh Kalesi

Kalenin tam anlamıyla içine girmek için 7 ayrı kapıdan geçiyorsunuz. 15. yüzyıldan kalan son kapıya geldiğinizde kraliyet ailesinden 15 kadının el izlerini görüp dehşete düşüyorsunuz. Zamanında eşleri ölen kadınlar diri diri yakılırmış, yakılmadan önce de el izleri alınırmış. Kalede gördüğünüz bu el izleri de Mihrace Acit Sing’in cenazesinde kendini ateşe atan dul eşlerine ait.

Jodhpur – Mehrangarh Kalesi

Bu kale diğer gördüğümüz kalelerden çok daha etkileyici. Kalenin üst kısmına çıkmak için asansör kullanılıyor ama çok fazla sıra olduğu için biz yürümeyi tercih ettik. Kalenin içinde Jaisalmer’de gördüğümüz Havali’deki evlere benzer ince işlemelerle bezenmiş yapılar var. Zaten Jaisalmer’i yapanlar da bunlardan etkilenerek Haveli’yi yapmışlar. Bu yapılarda haremdeki kadınlar yaşıyormuş.

Jodhpur

Mehrangarh Kalesi

Burası diğer şehirlere göre çok yeşil ve sakin. Hindistan’ın en zengin sınıfı Brahmanlar bu şehirde yaşıyor. İnsanlar evlenmeden, ev almadan, önemli karar almadan önce mutlaka Brahmanlar’a danışıyor. Brahmanlar astrolojik açıdan olayları inceleyip uygun olup olmadığına karar veriyorlar.

Jodhpur

Jodhpur – Mehrangarh Kalesi

Yemeklere başlamadan önce kaşık, çatal, tabak ve bardakları ıslak mendille silmek bizim günlük hayatımızın bir parçası hâline geldi. Hintli amcaların elleriyle tabakları sildiklerini görmezden geliyoruz. Bu tarz bir geziye gelirken getirmek gereken en önemli şey pürel ve paketlerce ıslak mendilmiş, neyse ki biz çok hazırlıklıyız.

Buradan sonra Ranakpur üzerinden Udaipur’a geçeceğiz.