Hindistan’ın Thar Çölü’nün kıyısında yer alan Rajasthan (Racastan) eyaleti, ülkenin en ilgi çekici yerlerinden biri kabul ediliyor. Kelime anlamı “Rajalar (yani Krallar) Ülkesi” olan Rajasthan eyaleti, süslü kraliyet sarayları ve kalelerinden çöl kumullarına kadar olağanüstü yerlere ev sahipliği yapıyor. Burada renklerden gözünüzü alamıyorsunuz; sari (pırıl pırıl renklerdeki yerel kıyafetler) içindeki kadınlar, muhteşem takılar, kum taşından yapılma 500 senelik oya gibi işlenmiş yapılar, saraylar gözünüzü fazlasıyla doyuruyor. Burası UNESCO zengini bir eyalet: Rajasthan eyaletindeki Tepe Kaleleri (Chittorgarh, Kumbhalgarh, Sawai Madhopur, Jhalawar, Jaipur, Jaisalmer), UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Jaipur Şehri, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Jaipur’daki Jantar Mantar, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Keoladeo Millî Parkı, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor.

Rajasthan

Jaisalmer’de bir kadın

Federal bir yapıya sahip olan Hindistan, 29 eyalet ve 7 birlik toprağından oluşuyor. Eyaletler kendi hükümet ve parlamentolarına sahip. Yönetim merkezi hükümet ve eyalet hükümeti arasında bölünmüş durumda. Ben de bu yazımda Hindistan’ın eyaletlerinden biri olan Rajasthan (Racastan) eyaletinden bahsedeceğim.

Jodhpur – Jaswant Thada

Burada hemen bir parantez açıp tarihin tozlu sayfalarında yer alan Rajput savaşçılarından bahsetmeliyim. Rajput savaşçıları koşullar ne olursa olsun savaşı daima sürdürmeleriyle biliniyor. Eğer savaşı kaybedeceklerini anlarlarsa da komutanları jauhar denilen kitle intiharı uygulamasını emredermiş. Bu uygulamayı her türlü dini ritüelle yaparlarmış; kadınlar ve çocuklar yakılan büyük ateşin içine atlarmış, erkekler de safran rengi giysiler giyerek düşmanın üzerine ölümleri pahasına saldırırmış. Chittorgarh Kalesi tarihte 3 kez şiddetli saldırıya maruz kaldığında Rajput savaşçıları jauhar uygulamasını yapmış.

Chittorgarh – Meera Tapınağı

Babür İmparatoru Ekber Şah (Ebü’l-Feth Celâlüddîn Muhammed Ekber Şâh), Rajputlar’la anlaşma yapıp onları ordusunda kullanmış. Babürler’in en parlak dönemi de Ekber Şah döneminde yaşanmış.

İngiliz sömürge döneminde bölge, bağımsız prensliklerin oluşturduğu “Rajputların Ülkesi” anlamına gelen Rājputana adlı bir eyalet hâline gelmiş. Hindistan 15 Ağustos 1947 tarihinde İngiltere’den bağımsızlığını kazandıktan sonra Rājputana genişletilmiş ve Rajasthan eyaleti kurulmuş.

Rajasthan eyaletinde kahraman Rajput savaşçılarını hatırlatacak görkemli kaleleri görüyorsunuz.

Pushkar’da bir Hindu

Rajasthan’da gezilecek yerler listesi

Hindistan‘ın Rajasthan eyaletinde gezilecek yerler listesi içinde süslü kraliyet sarayları, kaleler, çöller var.

Jaipur – Jai Mahal Palace’da dansçı

Şimdi gelin, Rajasthan gezilecek yerler listesine bir göz atalım.

Pushkar ve Hindular

Jaipur

Rajasthan eyaletinin merkezi olan ve “Zafer Kenti” anlamına gelen Jaipur (Caypur), pembe renkli taşlardan yapılmış olması nedeniyle Pink City yani Pembe Şehir olarak biliniyor. Jaipur, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor, zanaat & halk sanatları dalında da UNESCO yaratıcı şehirler ağına dâhil. Şehirdeki Jantar Mantar Gözlem Evi 1728 yılına tarihleniyor. Bu rasathane Jai Singh’in yaptırdığı 5 gözlem evinden en büyüğü ve en iyi korunmuş olanı. Jantar Mantar, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Rajasthan

Jaipur – Amber Kalesi

Udaipur

Udaipur, çöl komşularının aksine tam bir vaha şehri. 3 suni gölün (Pichola, Fateh Sagar, Swaroop Sagar) çevresinde yer alan ve Aravallis’in yemyeşil tepeleriyle çevrili olan Udaipur, “Göller Şehri” olarak anılıyor. Udaipur tarih boyunca hiç saldırıya uğramamış olmasıyla da tanınıyor. Hem hazineleri korunduğu için hem de madencilik geliştiğinden burası günümüzde de oldukça zengin bir şehir.

Rajasthan

Udaipur – Şehir Sarayı

Jodhpur

“Çöller Diyarı” olarak bilinen Marwar’ın eski başkenti Jodhpur‘a Blue City yani Mavi Şehir deniyor çünkü burada evlerin çatıları hem sıcağa hem de sineklere karşı koruma amacıyla maviye boyanmış. Şehir Mehrangarh Kalesi’yle göz kamaştırıyor. Jodhpur günümüzde her yıl ekim ayında müzik ve dansla Rajasthan kahramanlarının anıldığı Marwar Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Şehrin ana gelir kaynaklarıysa ahşap işleme ve pamuk endüstrisi.

Rajasthan

Jodhpur – Mehrangarh Kalesi

Ranakpur

Ranakpur, Rajasthan eyaletinin Pali bölgesindeki Sadri kasabası yakınlarında bulunuyor. Burası Jain topluluğunun Rana Kumbha hükümdarlığı sırasında 15. yüzyılda yaratılan 5 kutsal mekânından biri olan bir Jain tapınağıyla biliniyor. Bu eşsiz tapınak kendine özgü mimarisi ile ülkenin kültürel mirasına mükemmel bir değer katıyor.

Ranakpur – Jain Tapınağı

Ranthambore Millî Parkı

Ranthambore Millî Parkı, güneydoğu Rajasthan’ın Sawai Madhopur bölgesinde yer alıyor. Bir zamanlar Jaipur mihracelerinin avlanma alanı olan yer, günümüzde yaban hayatı sevenleri kendine çekiyor. Hindistan’ın en büyük kaplan yaşam alanlarından biri olan Ranthambore Kaplan Koruma Alanı’nda Bengal kaplanlarını görebiliyorsunuz.

Ranthambore Millî Parkı – Bengal kaplanları

Jaisalmer

Jaisalmer, kehribar renkli kumtaşından yapılmış konakların, görkemli Jain Tapınakları’nın, saray ve kalelerin şehri. Eski İpek Yolu üzerinde yer alan kent, ulaşımı zor ancak ulaşanları derinden etkileyen bir konumda yer alıyor. Jaisalmer’de Thar Çölü’ne gidip develerle gezinti yapabiliyorsunuz.

Jaisalmer

Ajmer

Ajmer şehri, Rajasthan eyaletinin en büyük ve en eski şehirlerden biri ve aynı adı taşıyan Ajmer Bölgesi’nin merkezi. Hint Müslümanları, Hac’ca gitmeden önce mutlaka şehirdeki Dergâh-ı Şerif Türbesi’ni ziyaret ediyor.

Pushkar

Rajasthan eyaletinin Pushkar şehri çoğunlukla Brahminler’in yani Brahma rahiplerinin yaşadığı kutsal bir yerleşim. Ajmer Bölgesi’ne bağlı olan bu küçücük festival şehrinde 1.001 tane tapınak olduğu söyleniyor. Pushkar, Hindular tarafından önemli bir yere sahip olan kutsal bir göle de ev sahipliği yapıyor. Burada dinlerine bağlı Hindular’ın göl etrafında yaptıkları dua ritüellerini, izlerinin bulunduğuna inandıkları Lord Brahma’ya adadıkları yakarışlarını görüyorsunuz. Eğer Pushkar Deve Festivali (Kartik Mela – Pushkar ka Mela) döneminde buraya gelirseniz muazzam bir kutlamaya tanıklık ediyorsunuz.

Pushkar

Keoladeo Millî Parkı

Keoladeo Millî Parkı (Bharatpur Kuş Koruma Alanı), Bharatpur’da binlerce kuşa ev sahipliği yapan önemli bir kuş gözleme alanı. Eskiden mihracelerin ördek avlama rezervi olan Keoladeo Millî Parkı; Afganistan, Türkmenistan, Çin ve Sibirya’dan göç eden çok sayıda su kuşunun kış mevsimini geçirdiği yer. Parkta nadir görülen Sibirya turnası da dâhil olmak üzere yaklaşık 364 kuş türü kaydedildi. Keoladeo Millî Parkı, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor.

Keoladeo Millî Parkı

Chittorgarh (Chittor)

Chittorgarh (Chittor) adını en heybetli yapısı olan ve 7. yüzyıla tarihlenen kalesinden alıyor. İçinde birçok tapınak ve anıt bulunan kale, 180 metre yüksekliğindeki geniş bir tepede yer alıyor. Kale, Rajput mimarisiyle dikkat çekiyor.

Chittorgarh – Rana Kumbha Sarayı

Bundi

Bundi; saraylar ve kalelerle çevrili çehresiyle âdeta bir peri masalı havası yaşatan bir yer. Aravalli Tepeleri’nin içinde küçük bir vaha gibi dar bir vadide yer alıyor. Tıpkı Jodhpur ve Rajput gibi Bundi’nin mimarisi de detaylı oymalarla süslü, sıcak yaz aylarında evleri serin tutmak için tasarlanan mavi bir renk tonuna sahip. Bu nedenle Bundi, “Doğu Racastan’ın Mavi Şehri” olarak da biliniyor.

Bundi – Taragarh Kalesi

Bundi adını fazla duyurmasa da muhteşem bir şehir. Bakımsızlığının yanında öyle güzel eserlere ev sahipliği yapıyor ki kesinlikle gezginlerin gezi rotasında olmayı hak ediyor. Taragarh Kalesi’yle, Hindistan’ın en büyük sarayları arasında sayılan Garh Sarayı’yla, çok sayıda sarnıçlarıyla herkesi kendine hayran bırakıyor.

Bundi – Garh Sarayı

Rajasthan eyaleti Hindistan turu yaparken en sevdiğim yerlerden biri oldu. Sizin de seveceğinize eminim.

Kardeşimle Jaisalmer’de Thar Çölü’nde deveye bindik

Keşfetmeniz dileğiyle…