Hindistan’ın Gujarat (Gucerat) eyaletinde mimari mükemmelliğe sahip olan Patan ve Mehsana, Gulan’ın Solanki egemenliğinin Altın Dönemi sırasındaki kültürel başarılarını temsil eden yerler. Buralarda bulunan tarihi güzelliklerin en iyi örnekleri ise Mehsana’nın Modhera Köyü’ndeki Hindu Güneş Tapınağı ve Patan’daki sarnıç Rani Ki vav. Patan’daki Kraliçe’nin Sarnıcı Rani Ki vav, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Bu yazımda da Kuzey Gujarat bölgesi içinde bulunan bu özel yerlerinden bahsedeceğim.

Modhera Sun Temple

Bir yanı çöle, bir yanı 1.666 km uzunluğundaki sahil şeridi ile Arap Denizi’ne uzanan Gujarat eyaleti, Ulusun Babası olarak bilinen Mahatma Gandhi’nin memleketi. Plajları, tapınak kasabaları ve tarihi başkentleri ile ünlü. Doğal yaşam koruma alanları ve doğal güzellikler de buraya bahşedilmiş diğer hediyeler. Heykel, el sanatları, sanat, festivaller de eyaleti ayrıca zenginleştiriyor.

Gujarat

Modhera Sun Temple

Kuzey Gujarat’ta gezilecek yerler listesi

Bu yazımda Hindistan‘ın Gujarat eyaleti içindeki özel yerlerden olan Modhera’daki Hindu Güneş Tapınağı ve Patan’daki su kuyusu Rani Ki vav’dan bahsedeceğim.

Modhera Sun Temple Sabha Mandap, Modhera

Kuzey Gujarat bölgesindeki Modhera Güneş Tapınağı, Sabha Mandap Güneş Tanrısı Surya’ya adanmış bir Hindu tapınağı. Mehsana bölgesindeki Modhera köyünde bulunan tapınak, Pushpavati Nehri’nin 25 km uzağında yer alıyor. Yapı günümüzde ibadet yeri olarak kullanılmıyor.

Gujarat

Modhera Sun Temple

Modhera Güneş Tapınağı, Sabha Mandap 1026 yılında Solanki Hanedanı’ndan Bhimdev tarafından Güneş Tanrısı Surya onuruna inşa edilmiş çünkü Solankiler kendilerini Surya’nın torunları olarak görmüşler.

Modhera Güneş Tapınağı

Tapınağın dış duvarları tanrıların, hayvanların ve mitolojik figürlerin heykelleriyle süslenmiş. Antik tapınak, sabah güneşin ilk ışıkları ortaya çıktığında tanrıların heykellerini doğrudan aydınlatacak şekilde inşa edilmiş. Modhera’da Güneş’e adanan diğer eski tapınaklarda olduğu gibi antik tanrıların ateş, hava, toprak, su ve gökyüzü gibi farklı doğal unsurlara övgü dolu şiirleri, tapınağın duvarlarında yer alıyor.

Kuzey Gujarat

Kuzey Gujarat – Modhera Sun Temple

Tapınak kompleksinde 3 bölüm var:

Gudhamandapa: Ana salon – Türbe bölümü. Bu görkemli güneş tapınağına girmek için önce dikdörtgen şeklinde yapılmış, çeşitli tanrılara ve yarı tanrılara adanan 108 mezarın bulunduğu Ramakund denilen alanı geçiyorsunuz. Alanın 3 yanında Kund, Ganesh, Vishnu’ya adanan 3 ana tapınak binası ve dördüncü tarafta Tandav dans eden Shiva tanrısının simgesi yer alıyor. Sabha Mandap’ın merdivenlerine tırmandıktan sonra 12 burca ithaf edilen 12 hayvan figürünü görüyorsunuz. Sütunlara oyulan bu 12 tasvir aynı zamanda yılın 12 ayına göre güneşi temsil ediyor.

Sabhamandapa: Dış – Toplantı salonu. Bir yılda 52 haftayı temsil eden 52 sütunlu bir salon Hindu destanları Ramayana ve Mahabharatha’dan gelen hikâyeleri temsil eden resimlerle dolu.

Kuzey Gujarat

Kuzey Gujarat – Modhera Sun Temple

Kunda: Kutsal havuz. Kuyunun temel amacı su depolamak ve Güneş Tanrısı’na ibadet etmek için törenler yapmakmış.

Gujarat

Modhera Güneş Tapınağı

Güneş tapınağının yakınında her yıl ocak ayı boyunca Modhera Dans Festivali yapılıyor.

Rani Ki vav, Patan

Kuzey Gujarat bölgesindeki Patan kasabasında Saraswati Nehri yakınında bulunan çok basamaklı sarnıç Rani Ki vav, 11. yüzyılda Kraliçe Udayamati tarafından ölen kocası Kral I. Bhimdev’in anısına inşa edilmiş. Bu nedenle Kraliçe’nin Sarnıcı olarak da anılıyor. Rani Ki vav, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Gujarat

Rani Ki vav

Yaklaşık 30 m derinliğindeki sarnıç, Solanki hanedanlığının zengin mimari yapısını gözler önüne seriyor. Sarnıcın son basamağının altındaki gizli kapının ardından açılan 30 metre uzunluğundaki tünel Patan yakınındaki Sidhpur kasabasına bağlanıyor.

Gujarat

Rani Ki vav

Kuzey Gujarat – Rani Ki vav

Sarnıcın inşa edildiği yıllarda iyileştirici özelliği olan bitkiler yetiştirmek ve depolanan su ile çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanıldığı sanılıyor.

Gujarat

Rani Ki vav

Gujarat

Rani Ki vav

Rani Ki vav

Rani Ki vav

Yapı 2014 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Rani Ki vav

Güneş Tapınağı da Rani Ki vav da ince işçilikleri ile göz kamaştıran eserler. Kuzey Gujarat bölgesini ziyaret ederseniz, buraları es geçmemenizi öneririm. Eminim siz de benim kadar etkilenecek, tarihin tozlu sayfalarında parlayan bu iki eşsiz yapıyı daima hatırlayacaksınız.