Trivandrum (Thiruvananthapuram), Hindistan’ın Kerala eyaletinin başkenti ve Thiruvananthapuram Bölgesi’nin merkezi, aynı zamanda da eyaletin bilişim ve teknoloji merkezi. Eyaletin coastal olarak adlandırılan güney bölgesinde yer alıyor. 7 tepe üzerinde kurulan şehir için Mahatma Gandhi şöyle demiş, Hindistan’ın her zaman yeşil olan şehri

Trivandrum

Hyatt Regency Trivandrum’da Kathakali dansçısı

Trivandrum gezilecek yerler

Deniz kenarında yer alan Trivandrum şehri gezilecek yerler listesinde plajlar ve tarihi yerler yer alıyor.

Trivandrum

Kerala Üniversitesi

Şehirde lüks konaklama istiyorsanız Hyatt Regency Trivandrum’da konaklayabilirsiniz.

Trivandrum

Hyatt Regency Trivandrum

Mascot Hotel de şehrin iyi otelleri arasında yer alıyor.

Trivandrum

Mascot Hotel

Plajlar

Trivandrum şehrinde çok sayıda plaj var ama en ünlüleri Varkala, Kovalam ve Poovar plajları.

Varkala (Papanasham) Plajı, Thiruvananthapuram’da Hint Okyanusu’nun bir parçası olan Umman Denizi’nin kıyısında yer alıyor.

Kovalam 17 km uzunluğunda sahil şeridi ile göz kamaştırıyor. Deniz Feneri Plajı, Hawah Plajı ve Samudra Plajı olmak üzere 3 ünlü plajı var.

Kovalam Beach’te The Leela Ashtamudi A Raviz Hotel’de yemek yedik.

The Leela Ashtamudi A Raviz Hotel, Kovalam Beach

Poovar Plajı, Poovar Adası’na bir geçiş noktası. Malayalam dilinde Poovar, “nehir ve çiçek” anlamına geliyor.

Sree Anantha Padmanabhaswamy Tapınağı

Sree Anantha Padmanabhaswamy Tapınağı, dünyanın en zengin Hindu tapınağı olarak kabul ediliyor. Lord Vishnu’nun bir avatarı olan Lord Anantha’ya adanan tapınağı mimarisi, Kerala tarzı ile Dravid tarzının bir karışımından oluşuyor. Tapınağın girişinde 30 metrelik 7 katlı bir gopuram (süslü giriş kapısı), içinde Ananthasayanam duruşunda Adi Shesha’nın üzerinde yatan 18 metre uzunluğunda bir heykel dikkat çekiyor. Tapınak 3:30-12:00 ve 17:00-20:30 saatleri arasında açık.

Trivandrum – Sree Anantha Padmanabhaswamy Tapınağı

Mihrace Swathi Thirunal Saray Müzesi (Maharaja Swathi Thirunal Palace Museum)

Mihrace Swathi Thirunal Saray Müzesi, Puthenmalika (Kuthiramalika) Sarayı veya At Sarayı olarak da adlandırılıyor. Mihrace Büyük Swati Thirunal sarayı inşa ettirip içinde 1 yıl yaşamış, sonra da hayatını kaybetmiş. Saray mihracenin ölümünden sonra Kerala’nın kraliyet kültürünü göstermesi için halka açılmış.

Mihrace Swathi Thirunal Saray Müzesi

Sree Pazhavangadi Ganapathy Tapınağı

Pazhavangadi Maha Ganapathy Tapınağı, Tanrı Sri Mahaganapathy’ya (Ganesha) adanan bir tapınak. Tapınakta Dharmasasta, Tanrıça Durga ve Nagaraja gibi tanrılara da ibadet ediliyor. Tapınak heykelleri Lord Ganesha’nın 32 farklı formunu içeriyor.

Sree Pazhavangadi Ganapathy Tapınağı

Napier Müzesi

Museum Garden Park içinde Napier Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi, Zooloji Parkı, Sanat Müzesi, Sanat Galerisi, Sree Chithra Enclave, KCS Panicker Galerisi, Akvaryum ve 3D Tiyatro yer alıyor.

Napier Müzesi ismini eski Madras Genel Valisi John Napier’den almış. Kerala’nın zengin kültürel mirasının sergilediği müze binası 19. yüzyıla tarihleniyor. Kendi doğal klima sistemine sahip olan yapıda bronz idoller, eski süs eşyaları, bir tapınak arabası ve fildişi oymalar dâhil olmak üzere bir dizi tarihi eser sergileniyor.

Trivandrum – Napier Müzesi

Kanakakkunnu Sarayı

Kanakakkunnu Sarayı, Sree Moolam Thirunal tarafından yaptırılmış. Travancore kraliyet ailesi tarafından misafirlerini ağırlamak için kullanılmış.

Kanakakkunnu Sarayı

St. Joseph Metropolitan Katedrali

St. Joseph Metropolitan Katedrali (Palayam Palli), Trivandrum Başpiskoposluğu’nun Roma Katolik Latin Rite katedrali.

St. Joseph Metropolitan Katedrali

Palayam Juma Mescidi

Palayam Juma Mescidi (Mescid-i Jahān-Numā), şehrin en önemli camisi.

Palayam Juma Mescidi

Attukal Bhagavathy Tapınağı

Attukal Bhagavathy Tapınağı, Tanrıça Bhadrakali’ye (Kannaki) adanan bir Hindu tapınağı. İblis kral Daruka’yı öldüren Mahakali’nin bir türü olan Tanrıça Bhadrakali’nin, Lord Shiva’nın üçüncü gözünden doğduğuna inanılıyor. Bhadrakali (“Bhadra” iyi, “Kali” zamanın tanrıçası anlamına geliyor), refah ve kurtuluş tanrıçası olarak kabul ediliyor. Attukal Bhagavathy Tapınağı, her yıl kutlanan ve üç milyondan fazla kadının katıldığı Attukal Pongal Festivali’yle ünlü. Attukal Pongala Festivali, kadınların dini bir etkinlik için en büyük buluşması olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. 10 gün süren kutlamalar, Malayalam ayı olan Makaram-Kumbham’da (şubat-mart) Karthika yıldızı üzerinde başlıyor.

Trivandrum şehir gezisi yaparak güzel bir Kerala turu başlangıcı yapabilirsiniz.

Trivandrum

Kerala Legislative Assembly

Trivandrum

Thiruvananthapuram Central (Merkez Demiryolu İstasyonu)

Trivandrum

Mahatma Gandhi (MG) Road

Keşfetmeniz dileğiyle…