Hindistan’ın Kerala eyaletinin Midland olarak adlandırılan orta kesiminde yer alan Kochi (Cochin – Ernakulam), eyaletin en güzel kentlerinden biri. Bir zamanlar sakin bir balıkçı kasabasıyken Periyar Nehri’nin taşması sonucunda dünyanın en güzel doğal limanlarından birine dönüşmüş. 1405 yılında bölgedeki Kochi Krallığı’nın başkenti olmuş. “Umman Denizi’nin Kraliçesi” olarak biliniyor.

Çin tipi balık ağları

Şehir ana karada kale bölgesi ve bir zamanlar başkent olan Ernakulam ile Vembanad Gölü’ndeki bir dizi ada (Willingdon, Mattancherry, Vypeen, Vallarpadom, Gundu, Bolgatty) grubundan oluşuyor. Çok sulak bir alana yayıldığı için her köşesinde ayrı güzellikte manzara izliyorsunuz.

Kochi gezilecek yerler

Konaklamak için Nihara Resort and Spa harika bir yer. Otelde kalırken Kadamakkudy adalarında bisikletle gezebilir, su kayağı yapabilirsiniz.

Kochi

Nihara Resort and Spa

Kochi

Nihara Resort and Spa’da yemek tam bir şölen

Kerala Blog Express 7 etkinliğinde grubumuzla Kadamakkudy adalarında bisiklete bindik

Kadamakkudy adalarında tekne turu yaptık ve Çin tipi balık ağlarını gördük

Crowne Place Kochi harika manzaralı bir üst sınıf otel.

Kochi

Crowne Place Kochi rooftop’tan manzara

Grand Hyatt Kochi Bogatty harika manzaralı bir üst sınıf otel.

Kochi

Grand Hyatt Kochi Bogatty

Bogatty Palace uygun fiyatlı bir otel.

Kochi

Bogatty Palace

Kochi Kalesi

Kochi Kalesi şehrin turistik bölgesi. Portekiz, Hollanda, İngiliz kolonyal binalarına ev sahipliği yapıyor.

Hindistan’ın en büyük limanı olan Kochi Limanı’ndan Çin tipi balık ağlarını kullanarak Vembanad Gölü’ne balık avlamaya giden balıkçıları izleyebiliyorsunuz, tarihi restoran ve kafelerde soluklanabiliyorsunuz.

Kochi

Limanda Çin tipi balık ağlarını görebiliyorsunuz

St. Francis Kilisesi

1503 yılına tarihlenen St. Francis Kilisesi, Hindistan’ın en eski kiliselerinden biri. Portekizli kâşif Vasco da Gama, 1524’te Hindistan’a üçüncü ziyaretindeyken Kochi’de ölmüş. Cesedi bu kiliseye gömülmüş ama kalıntıları daha sonra Lizbon’daki Jerónimos Manastırı’na taşınmış.

St. Francis Kilisesi

Mattancherry Sarayı (Dutch Palace)

Mattancherry Sarayı, 1545 yılında Portekizliler tarafından Mihrace Veera Kerala Verma’ya hediye olarak yapılmış. Hollandalılar tarafından büyük onarımlar geçirdiği için Hollanda Sarayı olarak anılıyor. Kraliyet ailesinin tanrısı Pazhayannur Bhagavathy’nin (Pazhayannur Tanrısı) evi olarak kabul ediliyor. Sarayda özellikle duvar resimleri göz kamaştırıyor.

Mattancherry Sarayı (Dutch Palace)

Jew Town

Şehrin Yahudi mahallesindeki çok sayıdaki mağazadan antika ürünler, oymalar, Kerala’ya özgü el sanatı eserleri, aromatik baharatlar satın alabilir, restoranlarda yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Jew Town

Paradesi Sinagogu

Paradesi Sinagogu; 1568 yılında Samuel Castiel, David Belila ve Joseph Levi tarafından yaptırılmış.

Paradesi Sinagogu

Paradesi Sinagogu

Kochi şehri Kerala’da en beğendiğim şehirlerden biri oldu. Bir daha geldiğimde daha fazla kalmayı, şehrin dokusunu daha çok hissetmeyi umut ediyorum…

Keşfetmeniz dileğiyle…