Chittorgarh (kısaca Chittor) şehri Hindistan’ın kuzeybatısındaki Rajasthan eyaletinde bulunuyor. Adını en heybetli yapısı olan ve 7. yüzyıla tarihlenen kalesinden alıyor. Rajasthan eyaletindeki Tepe Kaleleri, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Bu kaleler içinde Chittorgarh, Kumbhalgarh, Sawai Madhopur, Jhalawar, Jaipur ve Jaisalmer kaleleri var.

Kumbha Shyam Tapınağı

Chittorgarh gezilecek yerler

Chittorgarh gezilecek yerler listesindeki en önemli yer kalesi.

Aman dikkat! Maymunlardan uzak durun!

Pratap Palace şehirde kalınacak en iyi yerlerden biri.

Chittorgarh

Pratap Palace

Chittorgarh Kalesi

Chittorgarh Kalesi 7. yüzyıla tarihleniyor. İçinde birçok tapınak ve anıt bulunan kale, 180 metre yüksekliğindeki geniş bir tepede yer alıyor. Rajput mimarisiyle dikkat çeken kale, tarih boyunca 3 kez şiddetli saldırılara maruz kalmış.

Chittorgarh Kalesi

Chittorgarh Kalesi

Burada hemen bir parantez açıp tarihin tozlu sayfalarında yer alan Rajput savaşçılarından bahsetmeliyim. Rajput savaşçıları koşullar ne olursa olsun savaşı daima sürdürmeleriyle biliniyor. Eğer savaşı kaybedeceklerini anlarlarsa da komutanları jauhar denilen kitle intiharı uygulamasını emredermiş. Bu uygulamayı her türlü dini ritüelle yaparlarmış; kadınlar ve çocuklar yakılan büyük ateşin içine atlarmış, erkekler de safran rengi giysiler giyerek düşmanın üzerine ölümleri pahasına saldırırmış. Chittorgarh Kalesi tarihte 3 kez şiddetli saldırıya maruz kaldığında Rajput savaşçıları jauhar uygulamasını yapmış.

692 dönüm alana yayılan kalede 4 saray, 19 büyük tapınak, 20 büyük su yapısı, 4 anıt ve birkaç zafer kulesi olmak üzere 65 tarihi yapı var.

Rana Kumbha Sarayı

Rana Kumbha Sarayı M.S 734 yılında Bappa Rawal tarafından yaptırılmış, Maharana Kumbha tarafından yeniden inşa edilmiş. Udaipur’un kurucusu Maharana Udai Singh bu sarayda doğmuş.

Chittorgarh

Rana Kumbha Palace

Kirti Stambha

Kirti Stambha, 12. yüzyıla tarihlenen 22 metre yükseklikteki bir kule. Rawal Kumar Singh döneminde bir Jain tüccarı olan Jeeja Bhagerwala tarafından 1179-1191 yılları arasında inşa edilmiş.

Chittorgarh

Kirti Stambha

Kumbha Shyam Tapınağı

Kumbha Shyam Tapınağı, M.S 1449’da Maharana Kumbha tarafından yapılan bir Vishnu tapınağı.

Chittorgarh

Chittorgarh – Kumbha Shyam Tapınağı

Chittorgarh

Kumbha Shyam Tapınağı

Chittorgarh

Kumbha Shyam Tapınağı

Meera Tapınağı

Meera Tapınağı popüler bir şair ve aziz olan Meera Bai’ye adanan bir Hindu tapınağı.

Meera Tapınağı

Chittorgarh – Meera Tapınağı

Vijay Stambh (Zafer Kulesi)

15. yüzyıla tarihlenen 9 katlı Vijay Stambh (Zafer Kulesi) kırmızı kumtaşı ve beyaz mermerden inşa edilmiş.

 Chittorgarh

Vijay Stambh

Padmini Sarayı

Suyun ortasında yer alan Padmini Sarayı 19. yüzyıla tarihleniyor. Saray kanlı bir aşk hikâyesiyle anılıyor. Maharana Rattan Singh, Aladdin’e karısı Rani Padmini’yi sarayın aynasından görmesine izin vermiş. Aladdin, Padmini’nin güzelliğinden büyülenmiş. Onun uğruna şehri yok edecek bir savaşa girmiş, bu savaşta Maharana Rattan Singh öldürülmüş. Bu nedenle Rani Padmini’nin güzelliği Kleopatra’nınkiyle kıyaslanıyor.

Fateh Prakash Sarayı

Fateh Prakash Sarayı, Maharana Pratap Singh tarafından yaptırılmış ve onun adını almış. Saray binasının büyük kısmı 1968 yılında müzeye çevrildi ve Devlet Müzesi olarak hizmet vermeye başladı.

Chittorgarh

Fateh Prakash Sarayı

Chittorgarh şehri güzel Rajasthan eyaletinin güzel bir kenti.

Keşfetmeniz dileğiyle…