Karpat Dağları tarafından kuşatılan Romanya’nın batı ve orta bölgeleri Transilvanya (Erdel) olarak adlandırılıyor. Müthiş doğal ve tarihi güzellikleri barındıran Transilvanya (Transylvania) bölgesi benim gözümde de ülkenin en can alıcı ve hafızalara kazınan yeri. Burası kana susamış vampirlerin ve dolunay gecelerinde uluyan kurtların yaşadığı gizemli topraklar olarak da biliniyor. Eğer siz de Dracula’nın izinde bir vampir turu yapmak istiyorsanız Transilvanya’yı listenize almalısınız. Transilvanya’da müstahkem kiliseleri olan köyler (Biertan, Câlnic, Dârjiu, Prejmer, Saschiz, Valea Viilor, Viscri), UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Sighişoara Tarihi Merkezi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Maramureş Ahşap Kiliseleri (Bârsana, Budești, Desești, Ieud, Plopiș, Poienile Izei, Rogoz, Șurdești), UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Tek başına seyahat etmeyi çok sevsem de bazı ülkelere organize turlarla gelmek hem daha rahat hem de daha ekonomik oluyor. Romanya turu ararken Mayak Tour’un davetiyle bu geziye katılmam da beni hem onurlandırdı hem de görmeyi istediğim bir ülkeyi keşfetmenin heyecanı içimi kapladı. Turumuzda gece yolculuğu yaparak sabahın erken saatlerinde Transilvanya bölgesine vardık.

Biertan Kilisesi - Transilvanya

Biertan Kilisesi

Transilvanya hakkında bilgiler

1526 Mohaç Meydan Muharebesi’nden sonra Osmanlı’ya bağımlı hâle gelen Erdel, 1683’e kadar Erdel Prensliği adıyla iç işlerinde serbest, dış işlerinde Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı özerk bir devlet olarak yaşamış. Daha sonra Avusturya, Macaristan ve Romanya arasında el değiştirmiş ve II. Dünya Savaşı’ndan sonra Romanya topraklarında kalmış. Kuş cıvıltılarının kulağa fısıldandığı, kelebeklerin uçuştuğu, köknar ağaçlarının kokusunda sarhoş olunan ormanlar uğruna neden savaşıldığını âdeta haykırıyor gibiler. Yeşilin engin güzelliğini cömertçe sunan dağlarda benim de kaybolasım geldi, buralardan ayrılmayı hiç istemedim.

Transilvanya

Transilvanya gezilecek yerler

Transilvanya’da müstahkem kiliseleri olan köyler, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Bu köyler içinde Biertan, Câlnic, Dârjiu, Prejmer, Saschiz, Valea Viilor, Viscri var.

Şimdi gelelim Transilvanya gezilecek yerler listemize:

Peleş Sarayı

Transilvanya turunda ilk durağınız Sinaia şehrindeki Peleş Sarayı olabilir.

Transilvanya

Peleş Şatosu

1873-1914 arasında I. Carol tarafından yaptırılan şato-sarayın dış cephesinde Alman Neo-klasik tarz hâkim.

Transilvanya

Peleş Şatosu

Yazlık saray olarak kullanılan şatonun bir özelliği Avrupa’da ilk asansörün yapıldığı, ilk merkezi ısıtma ve aydınlatma tesisatının döşendiği şato olması. Peleş Şatosu, Çavuşesku döneminde komünist liderleri ve devlet başkanlarını ağırlamasıyla biliniyor.

Transilvanya

Transilvanya – Peleş Şatosu

Peleş Şatosu

Şatonun içindeki 160 odada İtalyan, İngiliz Rönesans, Alman Barok, Rokoko, Fas, Türk tarzlarını görebilir, farklı ülkelerden değerli sanatçıların eserlerine bakabilirsiniz.

Peleş Şatosu

Bir Netflix film serisi olan Noel Prensi (A Christmas Prince), hayali Aldovia ülkesinde geçiyor. Film serisinde kraliyet ailesinin yaşadığı sarayın çekimleri Peleş Şatosu’nda gerçekleşti.

Peleş Şatosu

Peleş Şatosu

Pelişör Şatosu

Pelişör Şatosu, Peleş Kalesi’nin 100 metre kadar yukarısında yer alıyor. 1899-1902 yılları arasında Kral Carol I’in emri ile tahtın bir sonraki sahibi Kral Ferdinand ve eşi Marie için yapılmış. Şatonun içi kraliyet ailesinin zengin ve görkemli yaşamını gözler önüne seriyor. Kraliçenin kendi tasarımıyla yapılan ahşap ve altın varaklarla süslü Altın Oda şatonun en özel odası.

Transilvanya – Pelişör Şatosu Kaynak:Wikipedia (By Cristian Bortes – Flickr, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3389948)

Bran

Bran, Bucegi ve Piatra Craiului Dağları arasında giriş kapısı olan küçücük ve yemyeşil bir yer. Bölgenin dağları insanı bakarken âdeta hipnotize ediyor. Yeşilin her tonunu heybetli dağların üzerinde görmek insana Transilvanya’da huzur, şükür ve doğaya minnet hislerini derinden yaşatıyor.

Transilvanya

Bran

Drakula Şatosu (Bran Kalesi)

Bran’da Osmanlı tarihinde Kazıklı Voyvoda olarak bilinen III. Vlad Tepeş’in Drakula Şatosu (Bran Kalesi) ilgi çeken yerler arasında yer alıyor.

Drakula Şatosu (Bran Kalesi)

III. Vlad tahtta bulunduğu 1448-1476 yılları arasında eline geçirdiği Müslümanlar’ı kazığa vurdurup azap içinde öldürüyormuş. Bu nedenle Türkler III. Vlad’ı hâlâ “Kazıklı Voyvoda” olarak anıyor.

Transilvanya – Drakula Şatosu (Bran Kalesi)

Kont Drakula filmlerine konu olan ve vampir efsanelerinin doğduğu bu gizemli şato, Drakula turizminin merkezi olmuş. III. Vlad aslında buralara gelmemiş olmasına rağmen İrlandalı yazar Abraham Bram Stoker 1897’de ondan esinlenerek Dracula adında bir roman yazmış. Bu roman sonradan büyük ün kazanmış.

Drakula Şatosu (Bran Kalesi)

Şato oldukça abartılıyor ama bence bu abartı ve ünü hak edecek birşeyi de yok. Romanın üzerine çekilen filmlerden etkilenip bir çok insan ziyaretine gelse de burası Peleş Şatosu’nun eline su dökemez.

Transilvanya – Drakula Şatosu (Bran Kalesi)

Raşnov Kalesi

Bran Kalesi’nin çok yakınındaki Raşnov Kalesi yüksek bir tepe üzerinde bulunuyor. Tahminlere göre yapıldığı dönem 14. yüzyıla tarihleniyor. Yapılış amacı o dönemde kale civarında yaşayan halkın herhangi bir saldırı durumunda kaleye sığınmalarını sağlamak, halkı ve şehri korumakmış. Halk zor durumda kalıp kaleye sığınırsa hayatlarını devam ettirebilsin diye kale içine evler, okullar, hastane ve kilise yapılmış.

Transilvanya

Raşnov Kalesi

Kaloşvar (Cluj)

Kaloşvar (Cluj-Napoca, kısaca Cluj), 16. yüzyılda Transilvanya’nın başkenti olmuş. 1920’de Cluj ve Transilvanya’nın geri kalanı Romanya’ya dâhil edildi. Burası günümüzde sevimli bir üniversite şehri. 15. yüzyıla tarihlenen St. Michael Kilisesi, Romanya’nın en eski kilisesi olarak oldukça önemli bir yere sahip.

Salina Turda Tuz Madeni

Salina Turda Tuz Madeni, Cluj’un Durgău-Valea Sărată bölgesinde bulunuyor. Orta Çağ’dan beri aktif olan ve yerin yaklaşık 150-200 metre altına kadar inen Salina Turda Madeni, 1992 yılında turizme açıldı.

Salina Turda Tuz Madeni

Segeşvar (Sighişoara)

Segeşvar (Sighişoara); Mureș ilinde, Târnava Mare Nehri kenarında yer alıyor. Sighişoara Tarihi Merkezi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Transilvanya

Transilvanya – Segeşvar (Sighişoara)

Curtea de Argeş

Curtea de Argeş, 14. yüzyılda Eflak başkenti olmuş.

Viscri

Viscri, Orta Çağ’dan günümüze kadar bozulmadan ulaşan bir köy. Transilvanya’da müstahkem kiliseleri olan köyler kategorisi içinde (Biertan, Câlnic, Dârjiu, Prejmer, Saschiz, Valea Viilor, Viscri), UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Maramureș (Marmaroş)

Maramureș (Marmaroş); yüzlerce yıl önceye uzanan kültürü, kırsal geleneği, folklorik ve rengârenk motifleri günümüze kadar bozulmadan ulaştıran bir yer. Maramureş Ahşap Kiliseleri (Bârsana, Budești, Desești, Ieud, Plopiș, Poienile Izei, Rogoz, Șurdești), UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Şehrin Săpânța Köyü’ndeki Neşeli Mezarlığı, parlak renkli mezar taşları ve mezar taşlarının üzerinde gömülü insanların hayatlarından sahnelerin yer aldığı resimlerle ünlü.

Moldovița Manastırı

Moldovița Manastırı, 1532 yılında III. Ştefan’ın gayrımeşru oğlu Petru Rareş tarafından yaptırılmış.

Transilvanya

Moldovița Manastırı

Buranın bir meşhur isli peyniri (kaşkaval) var ki tadına doyum olmuyor. Aman yemeden dönmeyin! Bence evininize götürmek için satın alabileceğiniz en iyi şey de bu kaşkaval. Ayrıca civarda pek çok hediyelik eşya satan yer var. Bu hediyelik eşyalardan da satın almak isteyebilirsiniz.

Transilvanya fazlasıyla güzel.

Keşfetmeniz dileğiyle…