Karpat Dağları tarafından kuşatılan Romanya’nın batı ve orta bölgeleri Transilvanya (Erdel) olarak adlandırılıyor. Müthiş doğal ve tarihi güzellikleri barındıran Transilvanya (Transylvania) bölgesi benim gözümde de ülkenin en can alıcı ve hafızalara kazınan yeri. Burası kana susamış vampirlerin ve dolunay gecelerinde uluyan kurtların yaşadığı gizemli topraklar olarak da biliniyor. Eğer siz de Dracula’nın izinde bir vampir turu yapmak istiyorsanız Transilvanya’yı listenize almalısınız.

Tek başına seyahat etmeyi çok sevsem de bazı ülkelere organize turlarla gelmek hem daha rahat hem de daha ekonomik oluyor. Romanya turu ararken Mayak Tour’un davetiyle bu geziye katılmam da beni hem onurlandırdı hem de görmeyi istediğim bir ülkeyi keşfetmenin heyecanı içimi kapladı. Turumuzda gece yolculuğu yaparak sabahın erken saatlerinde Transilvanya bölgesine vardık.

Biertan Kilisesi - Transilvanya

Biertan Kilisesi

Transilvanya hakkında bilgiler

1526 Mohaç Meydan Muharebesi’nden sonra Osmanlı’ya bağımlı hale gelen Erdel 1683’e kadar Erdel Prensliği adıyla iç işlerinde serbest, dış işlerinde Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı özerk bir devlet olarak yaşamış. Daha sonra Avusturya, Macaristan ve Romanya arasında el değiştirmiş ve II. Dünya Savaşı’ndan sonra Romanya topraklarında kalmış. Kuş cıvıltılarının kulağa fısıldandığı, kelebeklerin uçuştuğu, köknar ağaçlarının kokusunda sarhoş olunan ormanlar uğruna neden savaşıldığını âdeta haykırıyor gibiler. Yeşilin engin güzelliğini cömertçe sunan dağlarda benim de kaybolasım geldi. Buralardan ayrılmayı hiç istemedim.

Transilvanya

Transilvanya gezilecek yerler

Şimdi gelelim Transilvanya gezilecek yerler listemize:

Peleş Sarayı

Transilvanya turunda ilk durağımız Sinaia şehrindeki Peleş Sarayı oldu.

Transilvanya

Peleş Şatosu

1873-1914 arasında I. Carol tarafından yaptırılan şato-sarayın dış cephesinde Alman Neo-klasik tarz hâkim.

Transilvanya

Peleş Şatosu

Yazlık saray olarak kullanılan şatonun bir özelliği Avrupa’da ilk asansörün yapıldığı, ilk merkezi ısıtma ve aydınlatma tesisatının döşendiği şato olması. Peleş Şatosu, Çavuşesku döneminde komünist liderleri ve devlet başkanlarını ağırlamasıyla adını duyuruyor.

Transilvanya

Transilvanya – Peleş Şatosu

Peleş Şatosu

Peleş Şatosu

Peleş Şatosu

Peleş Şatosu

Şatonun içindeki 160 odada İtalyan, İngiliz Rönesans, Alman Barok, Rokoko, Fas ve Türk tarzlarını görebilir, farklı ülkelerden değerli sanatçıların eserlerine bakabilirsiniz.

Pelişör Şatosu

Pelişör Şatosu, Peleş Kalesi’nin 100 metre kadar yukarısında yer alıyor. 1899-1902 yılları arasında Kral Carol I’in emri ile tahtın bir sonraki sahibi Kral Ferdinand ve eşi Marie için yapılmış. Şatonun içi kraliyet ailesinin zengin ve görkemli yaşamını gözler önüne seriyor. Kraliçenin kendi tasarımı ile yapılan ahşap ve altın varaklarla süslü Altın Oda şatonun en özel odası.

Transilvanya – Pelişör Şatosu Kaynak:Wikipedia (By Cristian Bortes – Flickr, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3389948)

Bran

Bran, Bucegi ve Piatra Craiului Dağları arasında giriş kapısı olan küçücük ve yemyeşil bir yer. Bölgenin dağları insanı bakarken âdeta hipnotize ediyor. Yeşilin her tonunu heybetli dağların üzerinde görmek insana Transilvanya’da huzur, şükür ve doğaya minnet hislerini derinden yaşatıyor.

Transilvanya

Bran

Drakula Şatosu (Bran Kalesi)

Bran’da Osmanlı tarihinde Kazıklı Voyvoda olarak bilinen III. Vlad Tepeş’in Drakula Şatosu (Bran Kalesi)’ni ziyaret ettik.

Drakula Şatosu (Bran Kalesi)

III. Vlad tahtta bulunduğu 1448-1476 yılları arasında eline geçirdiği Müslümanlar’ı kazığa vurdurup azap içinde öldürürmüş. Bu nedenle Türkler III. Vlad’ı Kazıklı Voyvoda olarak anmışlar.

Transilvanya – Drakula Şatosu (Bran Kalesi)

Kont Drakula filmlerine konu olan ve vampir efsanelerinin doğduğu bu gizemli şato Drakula turizminin merkezi olmuş. III. Vlad aslında buralara gelmemiş olmasına rağmen İrlandalı yazar Abraham Bram Stoker 1897’de ondan esinlenerek Dracula adında bir roman yazmış. Bu roman sonradan büyük ün kazanmış.

Drakula Şatosu (Bran Kalesi)

Şato pek bir abartılıyor ama bence oldukça fos. Romanın üzerine çekilen filmlerden etkilenip bir çok insan ziyaretine gelse de burası Peleş Şatosu’nun eline su dökemez.

Transilvanya – Drakula Şatosu (Bran Kalesi)

Raşnov Kalesi

Bran Kalesi’nin çok yakınındaki Raşnov Kalesi yüksek bir tepe üzerinde bulunuyor. Tahminlere göre yapıldığı dönem 14. yüzyıla tarihleniyor. Yapılış amacı o dönemde kale civarında yaşayan halkın herhangi bir saldırı durumunda kaleye sığınmalarını sağlamak, halkı ve şehri korumakmış. Halk zor durumda kalıp kaleye sığınırsa hayatlarını devam ettirebilsin diye kale içine evler, okullar, hastane ve kilise yapılmış.

Transilvanya

Raşnov Kalesi

Aman yemeden dönmeyin! Buranın bir meşhur isli peyniri (kaşkaval) var ki tadına doyum olmuyor. Bence evininize götürmek için satın alabileceğiniz en iyi şey de bu kaşkaval. Ayrıca civarda pek çok hediyelik eşya satan yer var. Bu hediyelik eşyalardan da satın almak isteyebilirsiniz.

Transilvanya fazlasıyla güzel. Keşfetmeniz dileğiyle…