Bükreş (Rumence Bucureşti) Paris’ten ilham alınarak kurulduğu için Doğunun Paris’i olarak anılıyor. Tuna Nehri’nin bir kolu olan Dambovita’nın kıyısında kurulan Bükreş Romanya’nın hem başkenti, hem de ticaret merkezi. Katıldığım Romanya turunda Transilvanya bölgesi ve Braşov’dan sonra sırada Bükreş var.

Bükreş

Bükreş hakkında bilgiler

Bükreş’in ismine ilk kez 1459’dan kalma belgelerde rastlanmış. Kazıklı Voyvoda olarak anılan III. Vlad’ın katliamları nedeniyle Fatih Sultan Mehmet Eflak’a seferler düzenlemiş. Eflak, Osmanlı’nın bir eyaleti hâline gelmiş. Hızla gelişen kent de Eflak’ın ekonomi merkezi olmuş. 1659’da başkent yapılmış. 1859’da çıkan bir ayaklanmadan sonra Eflak ve Boğdan, Romanya Prensliği’ni oluşturmak üzere birleşmiş. 1862’de burası yeniden başkent ilan edilmiş.

Bükreş sokakları

Romanya’da komünizm kurulmasının ardından şehir büyümeye devam etmiş. 1965-1989 Nikolay Çavuşesku liderliği sırasında ise şehrin tarihi bölümlerinin çoğu yıkılmış.

Çavuşesku rejimi çökünce Çavuşesku şehirden kaçtı. Ancak kısa süre sonra yakalanıp 25 Aralık 1989’da eşiyle birlikte kurşuna dizildi. Ülke günümüzde cumhuriyetle yönetiliyor.

Bükreş sokaklarında Art Nouveau

Bükreş gezilecek yerler

Bükreş gezilecek yerler listesine buyrun:

Devrim Meydanı (Piata Revolutiei)

Meydandaki Komünist Partisi Merkez Komitesi balkonunda 21 Kasım 1989’da Çavuşesku son konuşmasını yapmış. Halkın gösterdiği tepki üzerine de helikopterle kaçmış. Bina halen Romanya Senatosu olarak kullanılıyor. Meydanda 1989 devrimini simgeleyen Yeniden Doğuş Anıtı (Memorialul Renaşterii) var.

Bükreş

Devrim Meydanı (Piata Revolutiei)

Bükreş

Devrim Meydanı (Piata Revolutiei)’nda Yeniden Doğuş Anıtı

Ulusal Sanat Müzesi (Muzeul National de Arta)

Eski Kraliyet Sarayı (Palatul Regal) 1812-1815 yıllarında inşa edilmiş. Önce kraliyet konutu olarak, sonra da Devlet Konseyi binası olarak kullanılmış.

Bükreş

Ulusal Sanat Müzesi (Muzeul National de Arta)

Palatul CEC (CEC Palace – CEC Bank)

Ulusal Müze’nin tam karşısında bulunan banka binası 1900 yılında eklektik mimarisinde yapılmış. Ziyarete kapalı ama heybetli görüntüsü ile şehirdeki diğer yapıların arasında kendini hemen belli ediyor.

Bükreş – Palatul CEC (CEC Palace – CEC Bank)

Üniversite Meydanı (Piata Universitatii)

Piata Universitatii şehrin en kalabalık meydanlarından birisi. 1990’da gösterilere sahne olmuş. Gösteriler Jiu Vadisi’nden getirilen madencilerin yardımıyla bastırılmış.

Bükreş

Üniversite Meydanı (Piata Universitatii) Kaynak:Wikipedia (By Ștefan Jurcă from Munich, Germany – Bucharest – University Square, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51051408)

Halk Evi (Casa Poporului – Parlamento Sarayı – Palatul Parlamentului)

Halk Evi Çavuşesku tarafından merkez komite binası, başbakanlık ve bakanlık binası olarak yaptırılmış. Halen Romanya Parlamentosu, uluslararası konferans merkezi ve Romanya Çağdaş Müzesi olarak kullanılan bina 350.000 m²’lik bir alanda 3.100 odaya sahip.

Bükreş

Bükreş – Halk Evi (Casa Poporului – Parlamento Sarayı – Palatul Parlamentului)

Bulevardul Unirii

Bulevardul Unirii, Paris’in Champs Elysees’si örnek alınarak yapılmış.1989 Devrimi öncesinde Sosyalist Zafer Bulvarı olarak adlandırılmış.

Bükreş

Bulevardul Unirii Kaynak:Wikipedia (De la Amy Keus – originally posted to Flickr as View from the People’s PalaceUploaded using F2ComButton, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8751409)

Ateneum Romanian

Halkın bağışlarıyla 1888’de yapılan Romanian Athenaeum binası antik tapınaklara benziyor. Halen Romen George Enescu Philharmonic Orkestrası’na ev sahipliği yapıyor. Günümüz Romanya’sını oluşturmak için 1919 yılında düzenlenen tarihi konferansa ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor. 600 kişi kapasiteli salonda sergilenen performansı izlemeden önce bina önündeki parkta zaman geçirebilir, Romen şair Mihai Eminescu’nun heykelini ziyaret edebilirsiniz.

Bükreş

Bükreş – Ateneum Romanian

Calea Victoriei

Kentin âdeta Nişantaşı bölgesi olan Calea Victoriei şehrin en canlı ve en önemli alışveriş caddesi. Askeri Dinlenme Evi (Cercul Militar) önünden Calea Victorie boyunca yürürken tiyatro binası önünde Atatürk’ün büstüyle karşılaşıyorsunuz. Gurur duyarak fotoğrafladığım büstün önünden hiç ayrılasım gelmediğini söylemeliyim!

Bükreş

Tiyatro binası önündeki Atatürk büstü

Bükreş

Ulusal Tarih Müzesi (Muzeul National de Istorie al Romanie)

Ulusal Tarih Müzesi (Muzeul National de Istorie al Romanie)’nde tarih öncesi dönemden 20. yüzyıla kadar ülkenin geçmişiyle ilgili eserler sergileniyor. Müzenin bir de hazine dairesi var.

Bükreş

Ulusal Tarih Müzesi (Muzeul National de Istorie al Romanie) Kaynak:Wikipedia (By Diego Delso, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51245691)

Cantacuzino Sarayı

Gheorghe Grigore Cantacuzino kentin belediye başkanlığını yapmasının ardından ülkeye başbakan olmuş. Cantacuzino Sarayı da 1901-1903 yılları arasında onun için inşa edilmiş. Ölümünün ardından önce oğluna, sonra da eşine miras kalan bina günümüzde George Enescu Ulusal Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Mimari özellikleri açısından kentin en güzel binaları arasında sayılan yapıda faaliyet gösteren müzede ünlü müzisyenin çalışmaları ve hayatı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bükreş – Cantacuzino Sarayı

Zafer Takı (Triumphal Arch – Arcal de Triumf)

1922’de 1. Dünya Savaşı’nda mücadele eden Romen askerler anısına bir ahşap tak yapılmış. 1935’de bugünkü Zafer Takı (Triumphal Arch – Arcal de Triumf) bu orijinal ahşap takın yerini almış.

Bükreş

Zafer Takı (Triumphal Arch – Arcal de Triumf)

Curtea Veche (Old Princely Court – Eski Soylu Mahkemesi)

Curtea Veche 15. yüzyılda Vlad III Dracula tarafından yaptırılan bir mahkeme binası. Dönemin soylu suçluları buranın altında bulunan zindana atılıyormuş. Günümüzde sadece duvarları, birkaç mezar ve su kemeri ayakta kalmış.

Bükreş – Curtea Veche (Old Princely Court – Eski Soylu Mahkemesi)

Curtea Veche (Old Princely Court – Eski Soylu Mahkemesi)

Curtea Veche Church (Curtea Veche Kilisesi)

Curtea Veche 1554 yılında Kral Mircea Ciobanul tarafından yaptırılmış. Burası şehirdeki en eski kilise.

Curtea Veche Church (Curtea Veche Kilisesi)

Romanya mutfağı – Romanya’da ne yenir?

Gelelim lokal lezzetlere ve Bükreş sokaklarında neler tadabileceğimize.

Mamaliga

Mısır unu ve sudan yapılan bir çeşit ekmek.

Sarmale

Turşu lahana yaprağından yapılan etli sarma

Mici

Romen köftesi. Köftenin yapıldığı kıyma genelde domuz kıymasıyla karışık oluyor.

Ghiveci

Etli güveç

Tocanita

Etli türlü.

Romanya’da ne içilir?

Şimdi gelelim lokal içkilere ve Bükreş sokaklarında neler içildiğine.

Afinata

Yaban mersini likörü

Vişinata

Vişne suyuyla karıştırılmış palinca

Zmeurata

Ahududu likörü

Palinca

Armut, elma, mor erikten yapılan % 45 alkol oranı olan bir çeşit rakı.

Ursus

Romen birası

Bükreş’te nerede yenir?

  • Caru’cu bere
  • City Grill
  • Crama Domneasca

Romanya’dan ne alınır?

Romanya’dan işlemeli elbiseler, porselen bebekler satın alabilirsiniz.

Parklarla donatılmış, yeşilini korumuş, tarihi ve doğayı içinde birleştirebilmiş güzel bir şehir Bükreş. Komünizm kasveti ile kaplandığını düşünerek geldiğim, oysa oldukça farklı bir yüzüyle karşılaştığım şehre daha uzun süreliğine gelmeyi ve bu güzel Doğu Avrupa başkentini doya doya yaşayabilmeyi ümit ediyorum.