Transilvanya (Transylvania) bölgesinin en gözde Orta Çağ şehirlerinden biri olan Braşov; Orta Çağ Alman Rokoko üslubunda inşa edilen tarihi yapılara, keyifli restoran ve kafelere ev sahipliği yapmasıyla adını duyuruyor. Orta Çağ döneminde ticaret yolları üzerinde bulunan ve vergiden muaf olduğu için göz bebeği hâline gelen Braşov şehri, masalsı bir güzelliğe sahip. Transilvanya’da müstahkem kiliseleri olan köyler (Biertan, Câlnic, Dârjiu, Prejmer, Saschiz, Valea Viilor, Viscri), UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Bu köyler içinde Prejmer ve Viscri, Braşov’da bulunuyor.

Braşov

Braşov


Braşov 13. yüzyılda Teutonic Şövalyeleri tarafından kurulmuş ve Alman tüccarların ticari kolonisi olmuş.

Braşov
Braşov

Braşov gezilecek yerler

İtiraf ediyorum, burası önceden çok da adını duyduğum bir şehir değildi. Romanya turu deyince benim aklıma sadece şatolar ve Transilvanya geliyordu. Oysa şehre ayak basınca anladım ki burası özel olarak gelinmeyi hak eden bir yerdi.

Piata Sfatului

Piata Sfatului, Braşov ana meydanı. Orta Çağ evleri ile çevrili büyük meydanın ortasında şık kulesi ile Konsey Binası var. Meydanın arkasında teleferik de bulunan Tampa Dağı bir tablo gibi yükseliyor.

Braşov

Piata Sfatului

Str Republicii

Str Republicii, kafeler ve Orta Çağ mimarili dükkânlar ile kalabalık ve capcanlı bir sokak. Buradaki kafelerden birine oturarak bu güzel sokağın keyfini çıkarabilirsiniz.

Kara Kilise (Biserica Neagra)

Büyük Gotik kilise Kara Kilise (Biserica Neagra) 1383-1480 yılları arasında yapılmış. Adını da 1689’daki yangından sonra siyaha dönen duvarlarından almış.

Braşov

Kara Kilise (Biserica Neagra) Kaynak:Wikipedia (By Angelbo at English Wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2354562)

Braşov Şehir Surları

Kent 15. yüzyılda Osmanlı saldırılarına karşı korunmak amacıyla 12 m yüksekliğinde, 3 km uzunluğunda duvarlarla çevrilmiş. Bu duvarların kalıntılarını günümüzde görmek mümkün.

Bunların dışında geçmişte Saksonlar’ın yaşadığı kale duvarları ile çevrili bölge ve Romenler’in yaşadığı kalenin dışında kalan bölge gezilecek yerler arasında.

Braşov sehir surları Kaynak:Wikipedia (By Pudelek (Marcin Szala) – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7551553)

Burada Taverna Sarbului’de yemek molası verip midemize bayram ettirdikten sonra şehirden ayrıldık.

Romanya turuna çok da beklentim olmadan gelmiştim ama etkileyici Transilvanya şatolarından sonra burası da beni başka bir dünyaya aldı götürdü. Dağların eteklerindeki romantik manzarasında mis gibi havası ve aralara serpiştirilen Art Nouveau (Yeni Sanat) binalarıyla Braşov, bu ülkenin görülmesi gereken kentlerinden biri.


Keşfetmeniz dileğiyle…