Hindistan deyince ilk akla gelen yer şüphesiz ki Tac Mahal (Taj Mahal)’dir. Dünyanın yeni 7 harikasından biri olan bu eşsiz yapı, Agra’da bulunmaktadır. Agra, Hindistan’a 200 yıldan fazla süre hâkim olan Türk-Moğol hanedanı Babürler’e başkentlik yapmış bir şehirdir.

Agra hakkında bilgiler

1501 yılında Sikandar Lodi Krallığı’nın başkenti olan Agra, daha sonra Babürler’in eline geçmiş. Kentte Babür Şah ve Hümayun Şah dönemlerinde erken Babür tarzı mimari örnekleri görülmüş. Ekber Şah zamanında da görkemli eserler yapılmış. Biz ise bugün kenti en çok aşkın türbesi Taj Mahal ile tanıyoruz.

Hindistan’daki ikinci günümüzde Delhi’den 6 saat yolculuk yaparak buraya geldik. İçimiz dışımıza çıkarak, korna sesinden kulaklarımız uğuldayarak… Arabaların çoğunun dikiz aynaları kapalı ve arkalarında horn please (korna lütfen) yazıyor. Hindistan’da korna sesi, dikiz aynası yerine geçmiş durumda. Burada İstanbul şoförlerini arar olduk. Yollarda korna sesinden kulaklarımız patlamakla kalmadı, bol sayıda inek, maymun ve domuz görmekten gözlerimiz şaşıya döndü.

Agra

Taj Mahal

Agra gezilecek yerler

Agra gezilecek yerler listemizde tabii ki ilk akla gelen yer Taj Mahal. Ancak şehirde görülmesi gereken başka yerler de var.

Agra Fort

Yamuna Nehri kenarındaki masif, kırmızı kum taşı yapı Agra Fort, 1565 yılında İmparator Ekber tarafından yapılmış. Daha sonra torunu Şah Cihan kaleye beyaz mermerden eklemeler yapmış. Kale askeri amaçla yapılmış olsa da Şah Cihan onu gerçek bir kraliyet sarayına dönüştürmüş. Şah Cihan’la karısı Mümtaz burada yaşamışlar. 1658 yılında kendi öz oğlu Evrengzib (Alemgir) yönetime el koyunca bu saray Şah Cihan’a 8 yıl boyunca hapishane olmuş. İngilizler de yapıyı hâkimiyetleri boyunca garnizon olarak kullanmışlar.

Agra Fort

Agra Fort
Agra Fort
Agra Fort
Agra Fort

Taj Mahal (Tac Mahal)

Dünyanın yeni 7 harikasından biri seçilen yapı işte karşınızda! Burayı anlatmadan önce konuya bir uyarıyla başlayım: Tac Mahal (Taj Mahal) cuma günleri cuma namazı kılındığı için ziyarete kapalı. Gezi programınızı ona göre planlayın!

Şah Cihan karısı Mümtaz ölünce onun anısına Agra Fort’un tam karşısına Tac Mahal’i inşa ettirmiş. Soğuk bir mermer anıt beklemeyin. Burası Babür imparatorunun karısına aşkını anlatan çok etkileyici bir yer. Anıtın özelliği uzaktan çok büyük, yaklaştıkça küçülen bir eser olması. Gerçekten de içerisi oldukça küçük ama dışardan görünüşü de bir o kadar heybetli.

Agra

Agra Fort’tan Tac Mahal gözüküyor

Buranın hikâyesi oldukça etkileyici:

Agra

Taj Mahal

Mümtaz, Şah Cihan’ın üçüncü ama tek sevdiği karısı. 1629 yılında 39 yaşındayken, 14’üncü çocuklarını doğururken ölmüş. Öleceğini bildiği için ölmeden önce Şah Cihan’dan aşklarının anısına bir anıt diktirmesini istemiş. Bu istek bencilce görülse de Mümtaz’ın amacı kocasının o öldükten sonra yaşamak için bir amacının olmasıymış. Çünkü biliyormuş ki kocasının ona olan aşkı o öldükten sonra yaşamak istemeyecek kadar kuvvetli. Nitekim Mümtaz’in ölümünden sonra Şah Cihan 2 yıl acıyla karısı için yas tutmuş.

Taj Mahal

Anıtta herşey simetrik, bir tek şey hariç. O da içindeki Şah Cihan’ın mozolesi. Şah Cihan, Tac Mahal’in karşına aynısının küçüğünü siyah mermerden kendisi için yaptırmak istemiş fakat rivayete göre allah ona bir ceza vererek, tek mükemmel olan benim, sen bunu inşa ettiremeyeceksin demiş ve 8 sene oğlu Evrengzib (Alemgir)’in onu hapsettirmesini sağlamış. O nedenle Şah Cihan’ın mozolesi, Tac Mahal’in içinde Mümtaz’ın tam ortada olan mozolesinin yanında, asimetrik olarak duruyor.

Taj Mahal

Şah Cihan’ın Tac Mahal’in inşasını yapan mimar İsa Khan’ın ellerini aynı harikalıkta başka eser yapamasın diye kestirdiği söyleniyor. Bazı kaynaklarsa bunun mecazi olduğunu, Şah Cihan’ın onu çok fazla ödüllendirdiği için artık zenginliğinden çalışmak zorunda kalmadığını söylüyor.

Taj Mahal

Bu büyüleyici anıtın yapımında yüz binlerce sedef, akik, firuze, bine yakın pırlanta, yakut, zümrüt ve inci kullanılmış. Çepeçevre Yasin Suresi’nin hat sanatıyla işlendiği 4 minareli bu yapı için 20 bin işçi çalışmış.

İmparator Ekber’in Mezarı

En önemli Babür imparatorlarından Ekber’in kırmızı kumtaşı ve mermerden oluşan mozolesi Agra Kalesi’ne 10 kilometre mesafedeki Sikandra’da bulunuyor.

Agra

Ekber Mozolesi Kaynak:Wikipedia (By Antoine Taveneaux – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24160897)

Kohinoor Jewelers

Kohinoor Jewelers, Hindistan’ın en ünlü mücevhercisi. Bünyelerindeki müzede değerli ve yarı değerli taşlarla işlenmiş müthiş bir tablo koleksiyonları var. 1862’de kurulan mücevherci bir aile işletmesi. Kraliyet mücevherleri yapıyor ve nesilden nesile mesleği devam ettiriyorlar.

Fatehpur Sikri

Agra’nın 40 km kadar batısında kurulmuş olan Fatehpur Sikri, 1570-1586 yılları arasında imparator Ekber zamanında Babür hükümdarlığının başkentiymiş.

Fatehpur Sikri Kral Kapısı Kaynak:Wikipedia (Sanyam Bahga – Yükleyenin kendi çalışması, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17793048)

Rehberimiz Agra turu yaptırdıktan sonra bizi bir hediyelik eşya mağazasına götürdü. Burada Tolga’nın ayağına bir fındık faresi çarptı. Allahtan ben görmedim! Mağazadakilerse çok umursamaz, sanki fare oranın evcil hayvanıymış gibi zararsızdır deyip duruyorlar. Benim ne kadar korktuğuma aldıran yok!

Buradan sonraki durağımız 1 saat uzaktaki hayalet şehir Fatehpur Sikri olacak.