Sri Lanka’nın batısında yer alan Kolombo şehri, ülkenin başkenti ve en önemli ticaret merkezi. Zengin bir kolonyal mirasa sahip olan Kolombo’da sakin ve huzurlu bir hayatın yanı sıra hareketli bir gece hayatı da var.

Kolombo’nun 2.000 yıllık bir tarihi var. Büyük bir doğal limanı, tropik bitkileri ve zengin baharatları olan şehir, tüccarlar için her zaman çekici bir yer olmuş. Arap tüccarlar 8. yüzyılda buraya gelmiş. Portekizli kâşifler ilk olarak 1505’te buraya ayak basmış, kısa süre sonra da kıyı şeridinin çoğunu kontrol altına almış.

Beira Gölü’ndeki Gangarama Seema Malakaya

1638 yılında kraliyet ailesi Portekizliler’i kovmalarına yardımcı olmak için Hollandalılar’la bir anlaşma imzalamış. Karşılığında Hollandalılar’a adanın zengin ticari mallarını vermişler. Hollanda Doğu Hindistan Şirketi böylelikle 18. yüzyılın sonuna kadar en zengin toprakların tekelini ele geçirmiş. 18. yüzyılın sonunda İngiliz sömürge dönemi başlamış. İngilizler Kolombo şehrinde binalar, tramvay hatları da dâhil olmak üzere şehrin büyük bir kısmını inşa etmiş.

Beira Gölü’ndeki Gangarama Seema Malakaya

İngiliz sömürge yönetimi 1948’de sona erdi. Günümüzde Kolombo’nun her yerinde Arap, Portekiz, Hollanda ve İngiliz etkileri hissediliyor.

Kolombo

Beira Gölü

Şehirde mekân önerileme gelince… Galle Face Hotel güzel bir kolonyal otel.

Kolombo

Galle Face Hotel

Eğer İngiliz asilzadeleri gibi hissetmek istiyorsanız, Galle Face Hotel’de “High Tea” denilen deneyimi yaşamak üzere rezervasyon yapabilirsiniz. Saat 17:00’de yapılan bu deneyimde çay ve yanında küçük atıştırmalıklar şık bir sunumla servis ediliyor.

Galle Face Hotel’de High Tea deneyimi

Uga Residence harika bir kolonyal otel. 11 suiti var, hepsi çok geniş. Restoranı Rare Bar + Kitchen uluslararası lezzetleri Sri Lanka malzemeleriyle birleştiriyor.

Kolombo

Uga Residence

Rare Bar + Kitchen’de deniz ürünleri tabağı

Cinnamon Red çatısından nefis bir Kolombo manzarası izleyebileceğiniz güzel bir zincir otel.

Kolombo

Cinnamon Red’in çatısından Kolombo manzarası

Christell Luxury Wellness Villa hem standart spa hem de bütüncül terapi yöntemleri uyguluyor. Burada masaj yaptırdım, harikaydı. Hatta Sri Lanka’nın en iyi spa’sı olduğunu bile söyleyebilirim.

Christell Luxury Wellness Villa

Elevate by Jetwing’in çatı katındaki Vertical by Jetwing’e giderseniz muazzam bir Kolombo manzarası izleyebilirsiniz.

Elevate by Jetwing’in çatı katındaki Vertical by Jetwing’den manzara

Isso Prawn Crazy’de bolca karides yiyebilirsiniz.

Isso Prawn Crazy

Kolombo’da gezilecek yerler listesi

Sri Lanka‘nın Kolombo şehri sakin ve huzurlu bir başkent. Şehir merkezini rahatlıkla yürüyerek gezebilirsiniz.

Kolombo

Beira Gölü

Kolombo’ya, Resfeber Holidays’in ülke tanıtımı için organize ettiği Sri Lanka turu sırasında geldim. (Sewwandhi Rajapakse (GM) +94 76 436 8000 info@resfeberholidays.com sales@resfeberholidays.com www.resfeberholidays.com). Dilerseniz kendileriyle iletişime geçebilirsiniz.

Kolombo Fort (Kale)

Kolombo Kalesi kısmen Portekizliler ve Hollandalılar tarafından inşa edilmiş. 1870’de İngiliz sömürge döneminde İngilizler kaleyi yıkarak günümüzde içinde kalan bazı binaları yeniden inşa etmiş. Kolombo Kalesi; Colombo Fort Tren İstasyonu, Başkanlık Evi ve aslen İngiliz valilerinin evi olan ve günümüzde Sri Lanka cumhurbaşkanının ikametgâhı olarak kullanılan Başkanlık Bahçeleri’ne ev sahipliği yapıyor.

Old Fort Lighthouse Clock Tower

Bağımsızlık Meydanı

Bağımsızlık Meydanı (eski adıyla Torrington Meydanı), Kolombo’nun en önemli yerlerinden biri olarak biliniyor çünkü İngilizler’den bağımsızlık elde etmek için yapılan protestolar burada başlamış. Günümüzde önemli ulusal kutlamalar ve kültürel faaliyetler bu meydanda yapılıyor.

Gangaramaya Budist Tapınağı

Gangaramaya Tapınağı, Sri Lanka’daki en önemli tapınaklardan biri. 19. yüzyılın sonlarına tarihleniyor.

Gangaramaya Budist Tapınağı

Viharamahadevi Parkı

İngiliz sömürge döneminde tarçın bahçelerine yaptırılan Viharamahadevi Parkı, Kolombo şehrinin en eski ve en büyük parkı.

Viharamahadevi Parkı

Belediye Binası

Kolombo Belediye Binası, Kolombo Belediye Meclisi’nin merkezi ve Kolombo Belediye Başkanı’nın ofisi.

Belediye Binası

Jami Ul-Alfar Camii

1909 yılına tarihlenen Jami Ul-Alfar Camii, Second Cross Caddesi üzerinde yer alıyor. Cami Kolombo şehrindeki en eski camilerden biri.

Kolombo

Jami Ul-Alfar Mosque

Galle Face

Galle Face, şehrin kalbinde, kıyı boyunca 500 m boyunca uzanan, okyanus kenarında 12 dönüm alana yayılan bir şehir parkı.

Kolombo

Galle Face

Beira Gölü

Beira Gölü, Kolombo şehir merkezinde yer alıyor. Kenarında yürüyüş yapmak için tercih ediliyor.

Kolombo

Beira Gölü’ndeki Gangarama Seema Malakaya

Negombo

Uluslararası uçuşlar Kolombo’nun 20 km kuzeyindeki Katunayake şehrinde bulunan Bandaranaike Uluslararası Havalimanı’na geliyor. Eğer havalimanına yakın olmak istiyorsanız Kolombo yerine Negombo şehrine gidip konaklayabilirsiniz.

Negombo’daki The Nature Villa Negombo düşük bütçeli ama değerlendirmeleri oldukça yüksek bir otel. Havalimanına yakın konaklamak isteyenler burayı değerlendirebilir.

The Nature Villa Negombo

Wattura Resort & Spa, Ginoya Nehri ve Hint Okyanusu arasında yer alıyor. 17 suit oda ve 8 villa, 2 adet de 2 odalı villa olmak üzere toplamda 27 odası var.

Wattura Resort & Spa

Dutch Trails nefis bir deniz ürünleri restoranı. Negombo Lagünü kenarında ve lokal canlı müzik yapıyor. Genelde yerel halk tarafından tercih ediliyor. Fiyatları ortalamanın üzerinde olmasına rağmen rezervasyonsuz yer bulmak neredeyse imkânsız.

Dutch Trails

Kolombo huzurla gezebileceğiniz bir başkent. Çok fazla gezilecek yeri olmasa da Sri Lanka turunuz sırasında güzel ve keyifli bir mola verebilirsiniz.

Elevate by Jetwing’in çatı katındaki Vertical by Jetwing

Keşfetmeniz dileğiyle…