Sri Lanka’nın Kültür Üçgeni içinde yer alan Sigiriya, ülkeyi ziyaret edenlerin kaçırmaması gereken bir yer. Tek parça volkanik bir kaya olan Sigiriya’nın üzerinde 5. yüzyıla tarihlenen bir sarayın kalıntıları bulunuyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Sigiriya, Sri Lankalılar’ın gözünde dünyanın 8. harikası. Bence bu söylem kesinlikle doğru çünkü Sigiriya’nın dünyanın yeni 7 harikasından hiç bir eksiği yok, hatta belki fazlası bile var…

Sigiriya’da gezilecek yerler listesi

Sri Lanka’nın Kültür Üçgeni içine giren yerler Anuradhapura, Polonnaruwa, Sigiriya, Pidurangala, Kandy, Dambulla, Ritigala, Mihinthalaya olarak sayılabilir. Bunlar içinde en önemlilerinden biriyse kuşkusuz Sigiriya’dır.

Burada görülen yerler bol tırmanışlı, harika manzaralı tarihi yerlerden oluşuyor. Erken uyanmaya ve çokça yorulmaya hazırlıklı olmalısınız.

Bölgedeki otelleri incelersek… Mesela Sigiriya Hotel’de konaklayabilirsiniz. Otelin 77 deluxe, 1 suit odası ve spası var. Otel insanın içine huzur dolduruyor. Havuzunun arkasından Sigiriya kayası görülüyor.

Sigiriya Hotel

Amaara Forest Hotel, adı üzerinde, ormanın içinde bir otel. 44 deluxe odası var. Beni en çok etkileyen yeri ise sık ağaçların tepesinde yer alan restoranı.

Amaara Forest Hotel

Kaveri Ayurveda Resort misafirlerini nilüferlerle karşılayan bir otel. 20 odası var. Geleneksel Ayurvedik masaj yaptırmak istiyorsanız, bu oteli tercih edebilirsiniz ya da sadece Ayurvedik masaj yaptırmak için bile gelebilirsiniz. Biz 70 dakikalık Ayurvedik masaj yaptırdık, masaj bittiğinde yumuşacık olmuştuk.

Kaveri Ayurveda Resort

Aliya Resort & Spa huzur dolu bir üst sınıf otel. 96 odası var. Bunlar içinde 66 deluxe, 10 çatı katı, 18 ahşap şale, 2 suit oda var. 3 restoranı, spası, harika manzaralı bir sonsuzluk havuzu var. Lüks konaklama tercih edenler Aliya Resort & Spa’dan ayrılmak istemeyecektir.

Aliya Resort & Spa

Kandalama Gölü’ne bakan Heritance Kandalama, Sri Lankalı ünlü mimar Geoffrey Bawa tarafından tasarlandı. 150 odası var. Sonsuzluk havuzunda Kandalama Gölü’nü izleyerek yüzüyorsunuz.

Heritance Kandalama

Sigiriya’ya Resfeber Holidays’in ülke tanıtımı için organize ettiği Sri Lanka turu sırasında geldim. (Sewwandhi Rajapakse (GM) +94 76 436 8000 info@resfeberholidays.com sales@resfeberholidays.com www.resfeberholidays.com). Dilerseniz kendileriyle iletişime geçebilirsiniz.

Sigiriya

Devasa bir kaya olan Sigiriya, Sri Lanka’yı ziyaret edenlerin kaçırmaması gereken bir yer. Sigiriya Antik Kenti, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Sri Lankalılar, Sigiriya’nın dünyanın 8. harikası olduğu söylüyor. Ben de kendi gözümle gördüğümde neden böyle söylediklerini çok net anladım. Sigiriya kesinlikle dünyanın 8. harikası!

Sigiriya

Sigiriya

Sigiriya’nın doğusundaki Aligala kayasındaki bir mağarada 5.500 yıl önceye dayanan yerleşim izlerine rastlanmış. Budist keşişlerin ise M.Ö 3. yüzyılda bölgedeki kayalarda yaşadığı biliniyor.

Sigiriya

Sigiriya

Sigiriya’nın içinde bulunduğu bölge büyük bir ormanmış, fırtınalar ve toprak kaymalarından sonra bir tepe hâline gelmiş. Kral Kashyapa I (M.S 477-495) bölgeyi başkent olarak seçince sarayını bu kayanın üzerine inşa ettirmiş, kayanın bir tarafına da aslan biçiminde bir geçit inşa ettirmiş. Buranın ismi de bu yapıdan geliyor; Sīnhāgiri, Aslan Kayası (Singapur’un Sanskritçe adı olan Aslan Şehri Sinhapura’ya benziyor). Kralın ölümünden sonra başkent terk edilmiş. Saray binası da 13. yüzyıla kadar bir Budist manastır olarak kullanılmış.

Sigiriya – Aslan Pençesi

Sigiriya kayasına gün en çok doğumu izlemek için çıkılıyor. Kapılar 5:00’te açılıyor. Yüksek sezonda çok sıra olduğu için kapı açıldığı saatte önünde olmanızı öneririm.

Sigiriya’da gün doğumu

Sigiriya Kayası yerden 200 m, deniz seviyesinden 360 m yüksekte yer alıyor. Kayalık alana kadar merdivenlerden çıkılıyor, kayalık alanda demir merdivenler tırmanılıyor. Toplamda 1.200 basamak var. Kayalık kısımdaki basamakların kenarında tutunma yeri var. Toplam iniş-çıkış süresi hızlı tırmananlar için 2 saat sürüyor.

Sigiriya

Kayalığın tepesindeki saray kalıntılarını gördükten sonra kaya çizimlerini görmek için mağaraya gidebilirsiniz. Mağarada 5. yüzyıla tarihlenen ve 19 kadın figüründen oluşan kaya çizimleri var. Bu alanda fotoğraf çekimine izin verilmiyor.

Sigiriya

Dambulla Kraliyet Mağara Tapınağı

Dambulla Kraliyet Mağara Tapınağı (Dambulla’nın Altın Tapınağı) ülkenin en büyük ve en iyi korunmuş mağara tapınağı kompleksi. Ülke Budizm’i kabul etmeden önce insanların bu mağara kompleksinde yaşadığı sanılıyor. Dambulla Kraliyet Mağara Tapınağı, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Dambulla Kraliyet Mağara Tapınağı

Tapınak kompleksini dilerseniz kendiniz, dilerseniz rehberle gezebiliyorsunuz. Kompleksin içinde tapınaklar var. Her birinde çok sayıda Buda heykeli ve frescolar dikkat çekiyor.

Dambulla Kraliyet Mağara Tapınağı

Dambulla Kraliyet Mağara Tapınağı

Tapınak kompleksinin en aşağı bölümünde de Altın Tapınak var.

Dambulla Golden Temple

Pidurangala Kayası

Pidurangala Kayası özellikle gün doğumu izlemek için olağanüstü bir yer. Kral Kashyapa I , Sigiriya üzerindeki sarayını inşa etmeden önce keşişleri Pidurangala’nın bitişiğindeki kaya oluşumuna yerleştirmiş. Burada bir dini kompleks olan Pidurangala Antik Mağara Manastırı’nı inşa ettirmiş. Günümüzde Pidurangala, Sigiriya’ya ilaveten bir tırmanış daha yapmak isteyenler tarafından ziyaret ediliyor. Buranın tırmanışı hızlı tırmananlar için 30 dakika sürüyor.

Sigiriya

Pidurangala’dan Sigiriya manzarası

Yürüyüş önce basamak tırmanışıyla başlıyor. Bu basamaklar yer yer eğimli ve kaygan olabiliyor. Basamakları tırmandığınızda önce bir tapınak görüyorsunuz. Tapınağın içinde yatan Buda ve birkaç küçük Buda heykeli var.

Sigiriya

Pidurangala

Sigiriya

Pidurangala

Daha sonra basamak tırmanmaya devam ediyorsunuz. Ben nefes nefese kaldım, oldukça zorlandım. Sonra Sri Lanka’da tuğladan inşa edilen en eski heykel olduğu kabul edilen büyük bir uzanan Buda heykeline ulaşıyorsunuz.

Sigiriya

Pidurangala

Buradan sonra kaya tırmanışı başlıyor. Kayalar yer yer kaygan. Bana 2 yakışıklı yardım etti de çıkabildim, yoksa mümkün değildi. Bence bu tırmanış herkese göre değil, kendine güvenenlerin bilerek gelmesi lazım. Ancak yukarıda muazzam bir manzara var. Yemyeşil bir orman ve Sigiriya kayası önünüzde uzanıyor.

Sigiriya

Pidurangala’nın tepesinden manzara

Kaudulla Millî Parkı

Kaudulla Millî Parkı; büyük Asya fillerine, 24 memeli türüne, 25 amfibi türüne ve ülkenin en büyük kuşu olan Lesser Adjutant ve Pompadour Green Pigeon dâhil olmak üzere sayısız kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Kaudulla Milli Parkı

Hurulu Eco Park

Hurulu Eco Park’ta yemyeşil bir ormanın içinde safari araçlarıyla gezip Sri Lanka fillerini görüyorsunuz. Tam bir fil cenneti olan parkta çok keyifli bir deneyim yaşıyorsunuz.

Hurulu Eco Park

Biz çok sayıda fil gördük ama hiç görmeseydik bile bu parka bayılırdım. Çünkü yeşiline hayran kaldım.

Hurulu Eco Park

Organize turlar genellikle Kaudulla Millî Parkı veya Hurulu Eco Park’ta yapılıyor. Çünkü filler iki park arasında gidip geliyor, tur şirketleri de fillerin bulunduğu yere göre nereye gideceğine karar veriyor.

Sigiriya ve içinde bulunduğu Kültür Üçgeni, Sri Lanka’nın en güzel yerlerinden biri.

Keşfetmeniz dileğiyle…