Wilpattu Milli Parkı, Sri Lanka’nın Göller Bölgesi olarak anılıyor. Ülkenin kuzeybatı kıyısında, Anuradhapura Antik Kenti’nin yakınında yer alan park, Sri Lanka’nın en büyük ve en eski milli parkı. Parkta çok sık ağaçlar arasında yer yer gökyüzünü görmeden safari yapıyorsunuz, sulak alanında da Villus olarak bilinen yaklaşık 48 sığ doğal gölünü ve 2 tuzlu su gölünü görüyorsunuz. Safari sırasında leoparlara, fillere, tembel ayılara, mandalara, timsahlara, benekli geyiklere, yaban domuzlarına, pitonlara, gece yürüyüşü sırasında da lorislere selam veriyorsunuz.

Wilpattu Milli Parkı

Parkın çok güzel bir doğası var. Ağaçlar çok sık ama açık alanı ve göl kenarı da var.

Wilpattu Milli Parkı

Parkın en önemli özelliğiyse leoparla ev sahipliği yapması. Burası Yala Milli Parkı‘yla birlikte Sri Lanka turu sırasında safari yaparken leoparları görebileceğiniz bir park. Yala Milli Parkı’ndan daha büyük, hatta ülkenin en büyük milli parkı. Grubumuz da Wilpattu Milli Parkı safarisi sırasında leopar gördü ama tembel kedi yattığı yerden kalkıp bize yanaşmadığı için çok güzel fotoğraflarını çekemedim.

Wilpattu Milli Parkı

Bunun haricinde parkta çok fazla tür kuş yaşıyor.

Buraya Resfeber Holidays’in ülke tanıtımı için organize ettiği Sri Lanka turu sırasında geldim. (Sewwandhi Rajapakse (GM) +94 76 436 8000 info@resfeberholidays.com sales@resfeberholidays.com www.resfeberholidays.com). Dilerseniz kendileriyle iletişime geçebilirsiniz.

Wilpattu Milli Parkı – Konaklama

Wilpattu Milli Parkı bölgesine geldiğinizde The Ibis Lodge Wilpattu’da konaklayabilirsiniz. Eko otelin 6 odası, 1 ağaç evi, 1 lüks çadırı var. Bölgede çok fazla konaklama tesisi yok, o nedenle The Ibis Lodge Wilpattu en iyi tercihiniz olacaktır.

The Ibis Lodge Wilpattu

The Ibis Lodge Wilpattu sebze bahçesinde kendi organik ürünlerini yetiştiriyor. Buraya gelen misafirler tarımı yerinde inceliyor, kendi isimlerini verdikleri ağaçları dikiyorlar.

The Ibis Lodge Wilpattu akşamları loris gözlemi turları organize ediyor. Lorisler gece gördüğü için üzerlerine flaş tutulmuyor, sadece kızılötesi infrared lambalarla aydınlatabiliyorsunuz.

Grubumuz Wilpattu Milli Parkı yakınlarındaki The Ibis Lodge Wilpattu’da loris gözlemi yapmaya hazır

Geceleri sık ağaçların içinde yürümek biraz ürkütücü olsa da bu deneyimi yaşamak gerçekten çok güzel. Hele lorisi bulduğunuz an yok mu, heyecandan kalbiniz pıt pıt oluyor.

Loris

Loris, Lorisidae familyasındaki Lorinae alt familyasının strepsirrhine memelilerinin ortak adı. Yavaş Loris olarak bilinen Nycticebus cinsi lorisler, dünyanın bilinen tek zehirli primatları. Zehirlerini dirseklerinde saklıyorlar. Buradaki zehir kesesini emiyor, zehri ağzına yayıyor, tükürükleriyle aktive ettikten sonra ölümcül ısırığını atıyorlar. Ancak gözünüz korkmasın çünkü loris gözlemine rehber eşliğinde çıkılıyor ve bu sevimli primatları sadece uzaktan görebiliyorsunuz.

Loris

Sri Lanka’nın yaban hayatını keşfetmek, doğayla baş başa olmak, leoparları ve lorisleri yakından tanımak istiyorsanız Sri Lanka turu rotanıza Wilpattu Milli Parkı ekleyebilirsiniz.

Keşfetmeniz dileğiyle…