Sri Lanka’nın dağlık bölgesinde yer alan Ella, ülkenin en özel şeylerini bir araya getiren bir yer. Özellikle aktivite ve eğlence seven gezginler tarafından tercih edilen Ella’da yemyeşil sık ormanlar, gürül gürül akan şelaleler, fotoğraflamaya doyamayacağınız çay ve pirinç tarlaları, sayısız yürüyüş yolları var. Dünyanın en güzel manzaralı ve en popüler tren yolculuklarından biri burada yapılıyor. Sisler arasından göz kırpan tepelere baktıkça bakasınız geliyor ve Ella sizi sizden alıyor…

Ella tren istasyonu

Burası sırt çantalı gezginler ve bol aktiviteli tatilleri seven gezginler tarafından tercih ediliyor. Çok sayıda otel, restoran, kafe, eğlence mekânı var. Benim deneyimlediğim otelleri aşağıda listeledim:

98 Acres Resort & Spa oldukça popüler bir otel.

Ella

98 Acres Resort & Spa

The Mountain Heavens’ın 7 deluxe oda, 9 super deluxe ve 1 suit oda olmak üzere toplam 17 odası, her odanın da kendine özel terası var.

Ella

The Mountain Heavens

Ekho Ella nefis bir butik otel. Odaları eski trenlerden esinlenerek isimlendirilen otelin harika bir manzarası var.

Ella

Ekho Ella

Ella ve Haputale arasındaki Bandarawala’da yer alan Villa Perpetua, 8 odalı sıcacık bir yer. Sisler ardında Ella treninin geçişini izleyebiliyor, manevi huzura eriyorsunuz.

Villa Perpetua

Ella gezilecek yerler

Ella gezilecek yerler listesi oldukça kabarık. Sri Lanka’ya gelip sadece Ella’da 1 hafta kalsanız bile bölgeyi ancak gezebilirsiniz.

Buraya Resfeber Holidays’in ülke tanıtımı için organize ettiği Sri Lanka turu sırasında geldim. (Sewwandhi Rajapakse (GM) +94 76 436 8000 info@resfeberholidays.com sales@resfeberholidays.com www.resfeberholidays.com). Dilerseniz kendileriyle iletişime geçebilirsiniz.

Ella – Kandy Treni

Sri Lanka’da yemyeşil bir doğa içinde 6-7 saatlik bir tren yolculuğu yapmak istiyorsanız demiryolu ağında en güzel manzaralar Kandy-Ella (veya tam tersi Ella-Kandy) arasında görülüyor. Bu eşsiz gezideki tren rotaları içinde en heyecan verici kısmı ise sosyal medyada gördüğünüz pencere ve kapılardan sarkarak verilen pozlar. (Aman dikkat! Güvenlik herşeyden önce gelir!)

Ella – Kandy Treni

Trende üç çeşit sınıf var. 1. sınıf vagonlar klimalı ve konforlu ama pencere ve kapılar açılmıyor. 2. sınıf vagonlar genellikle turistler tarafından tercih edilen, pencere ve kapıların açıldığı ve oturma yeri olan vagonlar. 3. sınıf vagonlar ise çoğunlukla yerliler tarafından tercih edilen ve genellikle ayakta yolculuk yapılan vagonlar.

Ella Kayası

Ella kayası yürüyüşü yaklaşık 10 km uzunluğundaki bir parkurda 3-5 saat arasında sürüyor.

Ella Kayası

Dokuz Kemerli Köprü

İngiliz sömürge dönemi demiryolu inşaatının en iyi örneklerinden biri olan Dokuz Kemerli Köprü (Gökyüzündeki Köprü), Ella ve Demodara tren istasyonları arasında yer alan bir viyadük köprüsü. Herhangi bir takviye demir veya beton olmadan taş ve çimento bloklarla inşa edilen köprü, deniz seviyesinden yaklaşık 940 metre yükseklikte bulunuyor. Gezginlerin ve fotoğrafçıların gözdesi olan köprü, özellikle tren geçtiği saatte büyük ilgi görüyor.

Ella

Resfeber Holidays’in düzenlediği Sri Lanka tanıtım gezisinde grubumuzda 9 Kemerli Köprü’deyiz

Demodara Railway Loop

Demodara Loop, Demodara’da bir demiryolu hattı. Bu demiryolu hattı dağın etrafında çember çizerek kıvrılıyor ve başladığı yere geri dönüyor. Bu demiryolu hattının dünyada türünün tek örneği olduğu söyleniyor.

Demodara Railway Loop

Buduruwagala Tapınağı

Buduruwagala, bir budist tapınağı. Kompleksin içinde 9.-10. yüzyıla tarihlenen 7 heykel var.

Ravana Şelalesi

Ravana Şelalesi, ülkenin en geniş şelalelerden biri.

Ravana Şelalesi

Ravana Mağarası

Ravana Mağarası, Ella merkezine 2 kilometre uzakta yer alıyor. Mağara deniz seviyesinden 1.370 metre yükseklikte bulunuyor.

Bogoda Ahşap Köprüsü

Bogoda Ahşap Köprüsü 16. yüzyılda Dambadeniya döneminde inşa edilmiş. Sri Lanka’daki en eski ahşap köprü olduğu söyleniyor.

Lipton’s Seat

Lipton’s Seat; Sri Lanka’nın dağlık bölgelerinde, küçük çay tarlası kasabası Dambatenne’den 7 km uzaklıkta yer alıyor. Burası adını Thomas Lipton’dan alan bir seyir noktası. 1890’da Ceylon’a taşınan İskoç iş adamı Thomas Lipton burada James Taylor ile tanışmış ve birlikte ülkeye çay tarlalarını tanıtmışlar. Sonradan ünlü bir çay baronu olan Thomas Lipton, imparatorluğunun temellerini günümüzde Lipton’s Seat adı verilen bu tepelerde atmış.

Ella

Lipton’s Seat

Küçük Âdem Tepesi

Küçük Âdem Tepesi yürüyüşü özellikle gün batımları için tercih ediliyor. 1.100 metre rakımdaki Küçük Âdem Tepesi’ne çıkarken büyüleyici manzaraları keşfediyorsunuz.

Sri Lanka

Küçük Âdem Tepesi

Uva Halpewatte Çay Fabrikası

1940 yılında İngiliz koloni dönemi sırasında inşa edilen fabrika, Ella’ya 6 km uzaklıktaki Uva bölgesinde, deniz seviyesinden 1.230 metre yükseklikte yer alıyor. Çay fabrikası 1970 yılında U.H.E Group Başkanı Bay A.P.D Abeyrathne tarafından satın alındı.

Horton Plains

2.100-2.300 m yükseklikteki Horton Plantasyonu Milli Parkı dağ otlaklarına ve bulut ormanına ev sahipliği yapıyor. Burası çok özel bir park çünkü Sri Lanka’da sadece bu parkta yürüyüş yaparken leoparları görebiliyorsunuz. Düşünsenize, parkta doğayla baş başasınız, bir aracın içinde değilsiniz ve birkaç metre uzağınızdan bir leopar geçiyor!

Horton Plains

Sri Lanka’yı çok sevdim ama Ella benim için bir başka. İsterseniz restoran ve barların bulunduğu bölgede hareketli hayatı yaşayabilir, isterseniz doğayla baş başa kalabilir, isterseniz manevi huzura erebilirsiniz. Burada her istediğinize ulaşmanız mümkün. Dünya üzerindeki en güzel yerlerden biri nedir diye sorsalar kesinlikle Ella derim.

Keşfetmeniz dileğiyle…