Gal Oya Vadisi Milli Parkı sınırları içinde Sri Lanka’nın en büyük yapay gölü yer alıyor. Ülkede sadece bu gölde bot safari yapılıyor, çok sayıda kuş türü ve gölde yıkanan filler gözlemleniyor.

Gal Oya Vadisi Milli Parkı

Bölgeye geldiğinizde antik sulama sistemleri dikkatinizi çekiyor. Tarihçesine bakarsak, Parākramabāhu I (Büyük Parākramabāhu) 1153-1186 yılları arasında Polonnaruwa kralıyken başkentinin genişletilmesi ve güzelleştirilmesi için kapsamlı sulama sistemleri inşa etmiş, ülke ordusunu yeniden düzenlemiş, Budist geleneklerini yeniden düzenlemiş, sanatı teşvik etmiş ve Güney Hindistan ve Burma’ya askeri seferler düzenlemiş. “Yağmurdan gelen bir damla bile insana faydalı olmadan okyanusa akmasın” sözü ile tanınan kralın günümüzden yaklaşık 1.000 yıl önce inşa ettiği sulama sistemleri günümüzde hâlâ kullanılıyor ve teknolojisi hayranlık uyandırıyor.

Parākramabāhu I sulama sistemleri

Bölgede Gal Oya Lodge’da konaklayabilirsiniz. Gal Oya Lodge’ın 9 bungalov ve 1 aile villası var. Tamamen doğanın içinde konaklamaksa eşi benzeri olmayan bir deneyim.

Resfeber Holidays’in düzenlediği tanıtım gezisinde ekipçe Gal Oya Lodge’dayız

Gal Oya Lodge, otelden başlayan yürüyüş turları organize ediyor. Bu turlara katılarak olağanüstü manzaralara tanıklık edebilirsiniz.

Gal Oya Lodge’da yürüyüş turlarına katılırsanız yapay gölün etrafında yürüyüş yapıyorsunuz

Wild Glamping Gal Oya ise oldukça güzel bir glamping alanı.

Wild Glamping

Buraya Resfeber Holidays’in ülke tanıtımı için organize ettiği Sri Lanka turu sırasında geldim. (Sewwandhi Rajapakse (GM) +94 76 436 8000 info@resfeberholidays.com sales@resfeberholidays.com www.resfeberholidays.com). Dilerseniz kendileriyle iletişime geçebilirsiniz.

Gal Oya Vadisi Milli Parkı

Gal Oya Vadisi Milli Parkı, Sinhalese dilinde “thalawa” olarak bilinen önemli bir savan otlak alanını ve “pathana” olarak bilinen dağlık otlakları içeriyor. 25.000 hektarın üzerinde bir alana yayılan parkın sınırları içinde Danigala, Nilgala ve Ulpotha dağları yükseliyor. Parkta Vedda kabilesinin üyeleriyle yürüyüş yapabiliyor, 4×4 ciplerle veya botlarla safariye çıkabiliyorsunuz.

Wild Glamping’de Vedda kabilesinin bir üyesi

Gal Oya Milli Parkı’nı oluşturan dört koruma alanından biri olan Buddhangala Koruma Alanı, M.Ö 2. yüzyıla tarihlenen bir stupaya ev sahipliği yapıyor. Buddha’nın Sri Lanka’daki son ziyaretinde buraya geldiğine inanılıyor.

Parktaki en özel etkinlik ise Inginiyagala’dan kalkan botlarla Senanayake Samudraya’da bir tur yapmak çünkü Sri Lanka’da başka hiçbir yerde bot safarisi yapılmıyor.

Gal Oya Vadisi Milli Parkı

Resfeber Holidays’in düzenlediği Sri Lanka tanıtım turunda grubumuzla Senanayake Samudraya’da bot turu yaptık

Bot turu sırasında balıkçı tekneleriyle selamlaşıyorsunuz.

Gal Oya Vadisi Milli Parkı

Kuşların yuva yapmak için kullandıkları Kuş Adası’ndan geçerken pek çok kuşu gözlemliyorsunuz.

Gal Oya Vadisi Milli Parkı

Kuş Adası

Kuş Adası

Gölün üzerinde pek çok yerde pek çok kuş türü gözlemliyorsunuz.

Gri başlı fish eagle

Fillerle karşılaştığınızda ise asıl şova hazırlıklı olmalısınız çünkü filler bu gölde yıkanmaya bayılıyor! Ancak insanlara alışkın değiller, çok ürkekler. Diğer parklarda olduğu kadar yanlarına yaklaşamıyorsunuz.

Gal Oya Vadisi Milli Parkı

Gal Oya Vadisi Milli Parkı, Sri Lanka’nın en el değmemiş, en bozulmamış parkı.

Keşfetmeniz dileğiyle…