Güney doğu Asya’nın en etkileyici şehirlerinden birisi olan Luang Prabang (ຫລວງພະບາງ), Laos’taki en popüler turistik yer. Burası 2 Aralık 1975’te komünist rejim ilan edilip Laos Demokratik Cumhuriyeti kurulana kadar Laos Krallığı’nın başkenti olmuş. Mekong Nehri ve Nam Khan (Khan Nehri) arasındaki yarımadada bulunan Luang Prabang UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Luang Prabang

Eski Fransız villalarının muhteşem butik oteller olarak yenilenmesi ve Güney doğu Asya’daki en iyi aşçıların buraya taşınması ile turizm patlaması yaşayan kent bir yandan zaman durmuş gibi bir izlenim bırakıyorken bir yandan da modern ve lüksü yaşatıyor.

Luang Prabang

Wat Aham’da Laos’lu çocuklarlayım

Şehrin inanılmaz bir atmosferi var. Sakin ve dingin, aynı zamanda da lüks ve konforlu. Nehir kenarındaki restoranlar ve oteller genelde yabancılar tarafından satın alınmış. Gördüğüm kadarıyla buranın tadını da en çok onlar çıkarıyor.

Şehirde trafik yok. Araç sayısı da yok denecek kadar az. Güney doğu Asya’da bu kadar trafiksiz, gürültüsüz ve sakin bir şehir görmemiştim. Bu romantik şehir sakinliği ve enerjisi ile bence balayı çiftleri için de ideal.

Luang Prabang sokakları

Dikkat etmeniz gereken tek şey var: Sivrisinekler! Nehir kenarı olunca aynı bizim Dalyan beldemiz gibi burası da sivrisinek istilası altında! Otellerde ve restoranlarda sivrisinek kovucu sprey ve tablet bulunuyor.

Luang Prabang turları

Kent merkezindeki yerleri rahatlıkla yürüyerek ya da bisikletle gezebilirsiniz. Değişiklik arıyorsanız tuk tuk da şehir içi geziler için iyi bir alternatif.

Luang Prabang

Şehir merkezinde altın tapınakları ziyaret edebilir, şafak vakti sokaklarda pirinç sadakaları toplayan monkları hayranlıkla izleyebilirsiniz. Hatta monkların gün doğumunda insanları kutsayıp onlardan aldıkları yiyecekleri fakirlere dağıtmasını kaçırmamalısınız.

Şehir dışındaki yerlere gitmek isterseniz çok sayıda tur şirketi var. Şelalelere gidebilir, kıvrımlı dağ parkurlarında bisiklete binebilir, trekking ya da kano gezileri yapabilir, nehir cruise turu ile Mekong Nehri boyunca puslu yeşil dağların olağanüstü güzelliğinin tadını çıkarabilir, fil yıkama, fil yedirme, fillerin yanında yürüyüş turlarına katılabilirsiniz.

Buraya Bangkok’ta yaşayan arkadaşım Ferda ile geldim. Sisavangvong Road üzerindeki Lao Discovery Tours (www.laodiscovery.com)’dan 15 USD $ a günü birlik tur paketi satın aldık. Bu gezide Pak Ou Mağarası ve Kuang Si Şelalesi’ne gittik. Bu tur buranın en popüler turu. Aslında katıldığımız tam olarak tur da değildi. Sadece mağaraya gitmek için bot bileti, şelaleye gitmek için de otobüs bileti satın aldık. Rehberimiz yoktu. Kendimiz gezdik.

Luang Prabang gezilecek yerler

Listede çok sayıda pagoda göreceksiniz, ama gözünüz korkmasın. Çünkü bunların hepsine gitmenize gerek yok. İçlerinden birkaç tanesini seçip görmeniz yeterli. En güzelleri ise Wat Xieng Thong ve Wat Chom Si. Bunları atlamayın yeter.

Wat Xieng Thong

Kentin en bilinen manastırı olan Wat Xieng Thong 1560 yılında Kral Setthathirath tarafından inşa edilmiş.

Luang Prabang

Wat Xieng Thong

Batı dış duvarında çarpıcı bir hayat ağacı mozaiği var. Yakınında birkaç stupa ve hŏr adı verilen 3 küçük şapel salonu bulunuyor. Uzun bir mezar gibi görünen Hŏr Ɖąi ayakta duran bir Buda’ya ev sahipliği yapıyor. Hŏr Ɖąi Pha Sai-nyàat’da ise yatan bir Buda var.

Luang Prabang

Wat Xieng Thong

Bu manastır şehirde en çok etkilendiğimiz yer oldu. Gündüz nispeten kalabalık oluyor ama eğer gün batımına doğru gelirseniz hem ışığı yakalarsınız hem de boş halinde çok güzel fotoğraf kareleri çekebilirsiniz.

Luang Prabang

Wat Xieng Thong

Royal Palace (Ho Kham – National Museum)

Geleneksel Laos ve Fransız tarzını yansıtan 1904 yılı yapımı eski Kraliyet Sarayı Ulusal Müze olarak hizmet veriyor. Bina 1905-1959 yılları arasında Kral Sisavang Vong’a ev sahipliği yapmış. Sarayın bazı odaları kralın oğlu ve halefinin 1975’te Pathet Lao tarafından yakalandığı zamanki gibi korunmuş.

Luang Prabang

Ho Kham – National Museum

Ayrı bir binada 5 parçalı Kraliyet Sarayı Araba Koleksiyonu sergileniyor.

Luang Prabang

Ho Kham – National Museum

Sarayı gezince buranın kraliyetinin ihtişamdan uzak yaşam tarzını daha iyi anlıyorsunuz. Burada abartı yok, lüks yok.

Haw Pha Bang

Kraliyet Sarayı’nın güney doğu köşesindeki Wat Ho Pha Bang Kraliyet Tapınağı olarak adlandırılıyor. Tapınakta 83 cm yüksekliğinde altın alaşımlı Laos’un en önemli Buda heykeli Pha Bang var.

Luang Prabang

Haw Pha Bang

Phou Si

Phu Si Dağı olarak da yazılan Phou Si Dağı 100 m yüksekliğinde. Şehrin Mekong Nehri ve Nam Khan Nehri arasındaki yarımadada yer alıyor. Efsaneye göre Phou Si Dağı Maymun Kral Hanuman tarafından Ceylon (Sri Lanka)’dan buraya taşınmış.

Phou Si’den manzara

Buraya 2 yol var: Birisi Royal Palace’ın karşısından 328 basamakla çıkılıyor. Diğeri Thanon Phousi’den 355 basamakla çıkılıyor.

Wat Chom Si

Phou Si Dağı’nın tepesindeki Wat Chom Si 1804 yılında Kral Anourat tarafından inşa edilmiş. Burası şehirde en beğendiğim yerlerden biri oldu. Dik basamakları tırmanmayı göze alırsanız pişman olmayacaksınız.

Luang Prabang

Wat Chom Si

Şehrin sembolu olan stupadan eşsiz bir panoramik manzara var.

Phou Si’den Luang Prabang manzarası

Eğer Thanon Phousi yolundan Phou Si Dağı’na 355 basamakla çıkmayı göze alırsanız yol üzerinde çok sayıda Buda heykeli göreceksiniz.

Luang Prabang

Yaklaşık yarı yolda bulunan mağaranın içindeki Wat Tham Phou Si’de de Buda’nın ayak izini göreceksiniz.

Luang Prabang

Wat Tham Phou Si

Wat Wisounarath (Wat Visoun)

İlk olarak 1513 yılında Chao Wisunarat (Kral Visoun) hanedanlığı döneminde inşa edilen Wat Wisounarath kentte ibadete açık olan en eski tapınak. Black Flag Haw akıncıları tarafından başlatılan 1887 yangını takiben 1896-1898 yılları arasında yeniden inşa edilmiş. Orijinali ahşap olan yapı ne yazık ki tuğla ve sıva ile kötü bir şekilde restore edilmiş.

Wat Visounarath

Wat Aham

Tapınak orijinali 1527 yılında yapılan eski bir tapınağın üzerine 1818 yılında inşa edilmiş. Burası Laos Budizm Baş Patriği Sangkharat’ın eski ikametgâhı.

Wat Aham

Wat That Luang Rasamahavihane (Tat Luang)

Wat That Luang 1818’de Kral Manthatu hanedanlığı döneminde inşa edilmiş. Kraliyet Stupa Manastırı olarak adlandırılan tapınakta Kral Sisavang Vong ve kardeşinin külleri yer alıyor.

Wat That Luang

Wat Manorom (Wat Manolom – Vat Mano)

Wat Manorom’un kuruluş tarihi ile ilgili birkaç teori var. 1372 veya 1375 yılında Samsenthai tarafından kurulmuş olabilir, veya 1492 yılında Laasaenthai Bouvanaat saltanatında yapılmış olabilir.

Wat Manorom

Wat Xieng Muan

Wat Xieng Muan ya da tam adıyla Xieng Muan Vajiramangalaram 1853 yılında Phragna Sisonxay tarafından yaptırılmış. Tapınak daha sonra restore edilmiş ve UNESCO projesi tarafından koruma altına alınmış.

Ban Xieng Muan

Wat Mahathat (Wat Phra Mahathat – Wat That)

Wat Mahathat veya Büyük Stupa Tapınağı kentin en süslü ve etkileyici tapınaklarından birisi. Lan Xang Krallığı Kralı Setthathirath döneminde 1548 yılında inşa edilmiş. 1900 yılında meydana gelen fırtınada birçok yapı hasar görmüş. Tapınak 20. yüzyılın ilk on yılında restore edilmiş.

Luang Prabang

Wat Mahathat (Wat Phra Mahathat – Wat That) Kaynak:Wikipedia (By Hans A. Rosbach – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15268230)

Wat Pak Khan Khammungkhun

1727 yılına tarihlenen tapınak 20. yüzyıl başlarında onarılmış.

Wat Pak Khan Khammungkhun

Wat Siphoutthabat Thippharam

Khan Nehri’nin yakınındaki tapınak turistlerin çok gelmediği ve bakıma muhtaç tapınaklardan birisi. Üzerindeki güzel çizimler ile dikkat çekiyor.

Wat Siphoutthabat Thippharam

Wat Siphoutthabat Thippharam

Wat Mai Suwannaphumaham

Wat Mai olarak da bilinen ve yeni tapınak anlamına gelen Wat Mai Suwannaphumaham 1780 yılında Luang Prabang Krallığı Kralı Anurat tarafından kurulmuş. Kraliyet Sarayı’nın yanında bulunan Wat Mai kraliyet ailesi tarafından kullanılan tapınakmış.

Wat Souvannapoumaram

Kentin 1887’de Çinli istilacılar tarafından tahrip edilmesinden yıkılmadan kurtulan Wat Mai Phra Bang Buda heykelinin yeni evi olmuş. Laos’un en saygın Buda heykeli olan Phra Bang Kraliyet Sarayı Müzesi’ndeki mevcut yerine taşındığı 20. yüzyılın ortalarına kadar burada kalmış.

Wat Mai Suwannaphumaham

Wat Sensoukharam

Karmaşık altın kaplamalı zengin yakut kırmızısı duvarlar Wat Sensoukaram’a kent tapınaklarının en büyüleyici cephelerinden birini veriyor. ismi 100 hazine tapınağı anlamına gelen Wat Sensoukharam 1718’de inşa etmek için yapılan 100.000 K’lık bağışı ifade ediyor.

Wat Sensoukharam

Wat Sop Sickharam

Çok özelliği olmayan, küçük bir tapınak.

Wat Sop Sickharam

Wat Syrimoungkoun Xaiyaram

Çok özelliği olmayan, küçük bir tapınak.

Wat Syrimoungkoun Xaiyaram

Wat Sibounheuang

Çok özelliği olmayan, küçük bir tapınak.

Wat Sibounheuang

Wat Souvannakhiri

Çok özelliği olmayan, küçük bir tapınak.

Wat Souvannakhiri

Handicraft Night Market

Th Sisavangvong boyunca gece kurulan market Asya’nın en güzel marketlerinden birisi. Burada leziz yemekler yiyebilir, doya doya alışveriş yapabilirsiniz. Pazarda ipek eşarplar, Hmong battaniyeleri, hediyelik eşyalar, Hmonglar’ın esrar içmek için bambudan yaptıkları ağızlıklar satılıyor. Evet yanlış duymadınız! Zaten herşeyin ucuz olduğu ülkede esrar da ucuz ve çok tüketiliyor!

Handicraft night market

Mekong Sunset cruise

Mekong Nehri boyunca gezebilir, akşam yemeğinizi romantik bir ortamda yiyebilirsiniz.

Mekong Nehri

Pak Ou Caves

Pak Ou Mağaraları Luang Prabang’ın 25 km kuzeyinde, Mekong Nehri üzerindeki Nam Ou’nun ağzında bulunuyor. Mağaralara karayolu veya nehir teknesi ile ulaşılabiliyor. Ancak karayolu yerine buranın en önemli taşıma aracı olan tekne (slow boat) deneyimini yaşamanızı tavsiye ederim. Yalnız dikkat! Özellikle gündüzleri hava serin oluyor. Hırkanızı almadan yola çıkmayın.

Pak Ou Mağaraları’ndan Mekong Nehri manzarası

Kireçtaşı tepesinin nehre bakan yerinde 2 mağara var. Her 2 mağarada da çok sayıda minyatür Buda heykeli bulunuyor. Çoğu hasar görmüş olsa da heykellerin yüzlercesi hâlâ sağlam.

Tham Ting olarak bilinen aşağı mağaraya nehirden az sayıda basamakla ulaşılıyor.

Pak Ou Mağaraları – Tham Ting

Tham Phum olarak bilinen yukarı mağarayı görmek istiyorsanız daha fazla basamak çıkmayı göze almalısınız.

Pak Ou Mağaraları – Tham Phum

Mağaralara gelirken muhtemelen yol üzerindeki Ban Xang Hai Köyü’nde kısa bir mola vereceksiniz. Burası kavanoz yapılan bir köymüş, ama artık kavanozlar başka yerlerden buraya getiriliyor. Avustralyalı arkeologlar köyün altından 2.000 yıllık seramikler bulmuşlar.

Kuang Si Şelalesi

Katman katman olan Kuang Si Şelalesi kentin yakınında görmeniz gereken en güzel yer.

Kuang Si Şelalesi

Buraya geldiğinizde ilk olarak iki kısımlı bir bölümden geçiyorsunuz. Buranın bir tarafında ayılar, diğer tarafında kaplanlar koruma altında.

Sonra kireçtaşı formasyonlarından turkuaz havuzlara akan şelaleyi görüyorsunuz.

Kuang Si Şelalesi

Yukarılara doğru tırmandıkça diğer katmanları da aynı şekilde turkuaz rengi havuzlara akarken izliyorsunuz. Buranın havuzları nispeten bizim Pamukkale’mizi anımsatsa da aslında tamamen kendine özgü bir havaya sahip.

Kuang Si Şelalesi

Artık bitmiştir dediğiniz anda yeni katmanlar görüyorsunuz.

Kuang Si Şelalesi

Görmeye doyamadan gezdiğiniz şelale tam bir doğa harikası. Yemyeşil doğanın içinde masmavi sularla sizi selamlayan Kuang Si Şelalesi gördüğüm en etkileyici şelaleler arasında.

Kuang Si Şelalesi

Tad Sae Şelalesi

Tad Sae Şelalesi Huay Sae ve Nam Khan kesişiminde yer alıyor. Tat Sae Şelalesi aynı Kuang Si gibi katman katman kireçtaşı formasyonlarından turkuaz havuzlara akıyor. Kente daha yakın konumdaki şelalenin farkı daha fazla havuza sahip daha alçak bir şelale olması.

Tad Sae Şelalesi Kaynak:Wikipedia (By Tisloafp – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3182299)

Luang Prabang’da nerede yemek yenir?

Luang Prabang’da Laos mutfağı lezzetlerini tadabileceğiniz olağanüstü pek çok restoran var. Deneyip beğendiklerimi sizin için listeledim.

Paste Lao Food At The Apsara

The Apsara otelinin içindeki Michelin yıldızlı restoranda Laos mutfağı lezzetlerini tadabilirsiniz. Paste’e kentin en iyi restoranı demek yanlış olmayacaktır.

Paste Lao Food At The Apsara – Sahibi Ivan, arkadaşı Chris ve misafirleri Ferda ve bendeniz Küçük Dünya

Tamarind

Laos mutfağı kursu almak ya da yerel tatları denemek için Tamarind’i öneririm.

Luang Prabang

Tamarind

Utopia

Nam Khan’ın huzurlu manzarasına sahip olan nehir kenarındaki bar yatan minderleri ile tam bir huzur deposu. Burası kesinlikle şehrin en hareketli açık barı.

Luang Prabang

Utopia

Luang Prabang otelleri

Şehirde çok sayıda otel var, ama tahtakurusu da çok yaygın. O nedenle otel seçiminde dikkatli olmak gerekiyor.

Satri House

Eğer açık hava müzesi havasında eşsiz dokunuşları olan bir otelde konaklamak istiyorsanız Satri House’u liste başına almalısınız.

Luang Prabang

Satri House

The Apsara Rive Droite

Şehrin içinde ama şehirden uzak, botla ulaşıp sessizlik içinde konaklayacağınız otel sizi şehirde en mutlu edecek otellerden birisi.

Luang Prabang

Arkadaşım Ferda ile The Apsara Rive Droite’ta kahvaltı ediyoruz

The Aprasa

Kentin merkezindeki The Apsara nispeten düşük bütçe ile kalabileceğiniz en güzel otellerden biri. Üstelik içindeki Michelin yıldızlı Paste restoranda nefis bir yerel yemek de yiyebilirsiniz.

Luang Prabang

The Aprasa

Luang Prabang Güney doğu Asya’da gördüğüm en güzel ve en özel şehirlerden birisi. Keşfetmeniz dileğiyle…