Afrika’nın her ülkesi bir başka güzel… Her ülkesinde renk var, ruh var, insanın içini kıpır kıpır eden bir hareket var… Botsvana da güney Afrika’nın en güzel ülkelerinden biri… Botsvana ya da resmî adıyla Botsvana Cumhuriyeti adını dünyanın denize dökülmeyen en büyük iç deltası Okavango Deltası, kıpkırmızı Kalahari Çölü, Chobe Nehri boyunca yapılan tekne turları ve safari deneyimleri ile duyuruyor. Okavango Deltası, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde yer alıyor. Kalahari Çölü’ndeki Tsodilo, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Botsvana

Botsvana haritası Kaynak:Wikipedia (By Alvaro1984 18 – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7424085)

Botsvana’nın ilk yerleşimcilerinin hayvancılıkla uğraşan Tsvanalar olduğu tahmin ediliyor. Ülkenin adı da nüfusun çoğunluğunu oluşturan Tsvana etnik grubundan geliyor.

Botsvana

Chobe Nehri

Birleşik Krallık 1885 yılında bölgeyi himayesi altına aldığını ilan etmiş. Bölge o dönemde Bechuanaland adıyla anılmış.

Botsvana

Chobe Nehri

Botsvana 30 Eylül 1966 tarihinde bağımsızlığını ilan etti. Başkanlık sistemiyle yönetiliyor ve Afrika kıtasında demokrasi alanında en gelişmiş ülke olarak kabul görüyor.

Botsvana

Chobe Nehri

Botsvana’nın İngilizce ve Setsvana olmak üzere 2 resmî dil var. Parlamentoda İngilizce konuşuluyor, orta öğretim seviyesinden itibaren dersler İngilizce öğretiliyor. İlk öğretim seviyesinde ise dersler Setsvana dilinde veriliyor, günlük hayatta Setsvana dili konuşuluyor.

Chobe Nehri

Botsvana nerede? Botsvana’ya nasıl gidilir?

Botsvana’ya Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. Başkent Gaborone’de yer alan Sir Seretse Khama Uluslararası Havalimanı’na aktarmalı uçuşlarla gitmek gerekiyor. Eğer Chobe Milli Parkı’na gidecekseniz yakınındaki Victoria Falls Uluslararası Havalimanı (Zimbabve), Livingstone Uluslararası Havalimanı (Zambiya) veya Kasane Uluslararası Havalimanı (Botsvana) uçuşu yapabilirsiniz. Bu havalimanlarının hiçbirine direkt uçuş yok, aktarmalı uçuş yapmak gerekiyor.

Bölgeye geldiğinizde sadece Botsvana ya da ya da Zimbabve-Zambiya-Botsvana’yı kapsayan 3 ülke ziyareti yapmak isterseniz hem kişiye özel hem grup turları düzenleyen Roncook Safaris şirketinin sahibi Raymond Bere ile görüşebilirsiniz

http://www.roncooksafaris.com
+(264) 816-244411
✉️ info@roncooksafaris.com

Afrika’da güvenilir ve profesyonel çalışan bir yerel acente bulmak gerçekten zor ama Raymond bu gezimde her türlü planlamayı ve organizasyonu titizlikle yaparak unutulmaz bir seyahat geçirmemi sağladı.

Chobe Nehri

Afrika’ya gelmek özümüze dönmek olduğu için hazırlıklı olmak da gerekiyor. Bu hazırlık döneminde aşağıdaki yazılarımdan faydalanabilirsiniz:

✔️ Safari ihtiyaç listesi
✔️ Seyahat sağlığı – yaptırmanız gereken aşılar ve yanınızda götürmeniz tavsiye edilen ilaçlar.
✔️ Seyahat sağlık sigortası

Botsvana’ya gitmek için vize almak gerekiyor mu?

Botsvana’ya gidecek T.C. vatandaşlarının vize alması gerekiyor. Online vize almak için https://www.gov.bw/visa-applications/visa-application-tourism-visa home web sayfasına başvurabilirsiniz. Ancak T.C. vatandaşlarının önceden online başvuru yapma zorunluluğu yok, kapıda vize alabiliyorlar.

Botsvana’da gezilecek yerler listesi

Botsvana gezilecek yerler listesi eşsiz güzellikteki alanlardan oluşuyor.

Chobe Milli Parkı

Chobe Millî Parkı

Chobe Nehri sayesinde Chobe Millî Parkı son derece gür bir bitki örtüsüne sahip. Kurak mevsimde bile çoğunlukla fil ve su aygırı olmak üzere yoğun yaban hayatı ile biliniyor. Sular ayrıca büyük bufalo sürülerini, onları avlayan aslanları, kuş türlerini de kendine çekiyor. Nehir boyunca tekne turları ve safari deneyimleri birçok turisti cezbediyor.

Botsvana

Chobe Milli Parkı

Okavango Deltası

Okavango Deltası ya da Bataklığı, dünyanın denize dökülmeyen en büyük iç deltası. Delta, Angola’dan çıkan Okavango Nehri ile besleniyor. Kurak mevsimde Okavango Nehri’nin taşması sonucunda bitki ve hayvanlar biyolojik döngülerini devam ettirebiliyor. Deltada mokoro (geleneksel kano) ile gezebiliyorsunuz. Okavango Deltası, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde yer alıyor.

Moremi Game Reserve

Okavango Deltası’nın doğusunda yer alan Moremi Game Reserve, 4.871 km²’den fazla el değmemiş bir alanı kaplıyor. Burası savana, su yolları ve yoğun ormanla kaplı. Çok çeşitli bir yaban hayatına sahip; bufalo, antilop, zebra, aslan, çita gibi… Parkta Botsvana’nın ulusal kuş listesine kaydedilen 550 kuş türü yaşıyor.

Moremi Game Reserve

Burada Delta Camp’ta konaklayabilirsiniz.

Kalahari Çölü

900.000 km² alana yayılan Kalahari Çölü, büyük kısmı Botsvana olmak üzere Namibya ve Güney Afrika’da bulunuyor. Burası yarı kurak bir kumlu savan.

Tsodilo

Tsodilo, Kalahari Çölü’nün 10 km²’lik bir alanında 4.500’den fazla kaya çiziminin görüldüğü bir bölge. Buraya “Çölün Louvre’u” deniliyor. Tsodilo, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Central Kalahari Game Reserve (CKGR)

Central Kalahari Game Reserve (CKGR), modern hayattan uzak kalıp tam anlamıyla doğayı yaşayacağınız muhteşem bir park. İlk olarak 1961 yılında Kalahari’de yaşayan San halkı için bir sığınak olarak kurulmuş. Güney Afrika’nın bu en büyük parkı 52.800 km² alanı kaplıyor.

Hainaveld & Ghanzi Çiftlikleri

Hainaveld ve Ghanzi Çiftlikleri, Central Kalahari Av Hayvanları Koruma Alanı’nın kuzeybatı sınırını oluşturuyor. Burası olağanüstü çöl manzaraları sunuyor, çok sayıda kuş türüne ve çöle adapte olmuş çok çeşitli yaban hayatına ev sahipliği yapıyor. Burayı ziyaret eden kişiler yerel köyleri keşfedebilir, Kalahari avcı-toplayıcılarının eski geleneksel yaşam tarzları hakkında bilgi edinebilir, uzman bir rehber eşliğinde doğa yürüyüşüne çıkabilir, lüks bir otelde dinlenebilir veya yaban hayatını keşfedeceği bir safariye çıkarak nadir görülen siyah yeleli Kalahari aslanlarına bir göz atabilir.

Burada Grassland Bushman Lodge’da konaklayabilirsiniz.

Makgadikgadi Tuzlaları

Makgadikgadi Tuzlaları’nda ziyaretçiler yağmur mevsimi boyunca büyük zebra göçleri izleyebiliyor.

Savuti Ovaları

Savuti Ovaları önemli bir aslan popülasyonuna ev sahipliği yapıyor.

Botsvana eşsiz güzellikte bir ülke. Yaptığım safarilerin keyfi hâlâ o anki kadar aklımdadır.

Chobe Milli Parkı

Keşfetmeniz dileğiyle…