Siem Reap, Kamboçya’nın açık ara en çok ziyaret edilen şehri çünkü dünyanın en büyük tapınak alanı olan görkemli Angkor, Siem Reap’te yer alıyor. 832-1431 yılları arasında hüküm süren Khmer İmparatorluğu’nun farklı başkentlerinin muhteşem kalıntılarını içeren Angkor Arkeoloji Parkı, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Ancak birçok kişi Siem Reap’a sadece Angkor Arkeoloji Parkı olarak bilinen tapınak-kent için gitse de bu şehir pazar yerleri, tapınakları, dünya mutfağından lezzetleri tadacağınız çok sayıda restoranları, akşamları dolup taşan barları, Tonle Sap Nehri üzerindeki yüzen evleriyle başlı başına bir tatil destinasyonu.

Ta Prohm

Kent, Angkor Arkeoloji Parkı’nı görmeye gelen turistler sayesinde büyümüş. Nasıl büyümesin ki? Kamboçya gelirinin % 20’si Angkor’dan sağlanıyor. Her köşe başında gizli kalmış oteller, restoranlar, barlar keşfedip şaşırıyorsunuz. Şehrin diğer yüzü ise mayında bacağını, kolunu kaybetmiş insanları size gösterip içinizi acıtıyor.

Buranın gizli köşelerinde bir otel olan Villa Ni Say önündeyim

Siem Reap gezilecek yerler

Siem Reap gezilecek yerler listesine bir bakalım.

Angkor

832-1431 yılları arasında hüküm süren Khmer İmparatorluğu’nun kendisine yaraşır şekilde inşa ettiği dev tapınak-şehir Angkor, imparatorluğun başkenti olmuş. Angkor Arkeoloji Parkı olarak bilinen kent 400 km²’lik alanıyla günümüzde dünyanın en büyük tapınak alanı. Burası turistleri Kamboçya’ya getiren en önemli yer. Khmer İmparatorluğu’nun farklı başkentlerinin muhteşem kalıntılarını içeren Angkor Arkeoloji Parkı, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Bayon

Tonle Sap

Güneydoğu Asya’nın en büyük tatlı su gölü olan Tonle Sap, dünyanın en zengin tatlı su balığı kaynağı. Tonle Sap aynı adı taşıyan 100 km uzunluğunda bir nehirle Mekong Nehri’ne bağlanıyor. Tonle Sap Nehri yılda 2 kez yönünü değişiyor ve burayı dünyanın en büyük taşkın su yatağı haline getiriyor. Tonle Sap Nehri kuru sezonda debisi azalan Mekong’a doğru akıyor ama yaz mevsiminde yağmurların başlamasıyla coşan Mekong’un debisi artınca Tonle Sap’ın sularını geri püskürtüyor. Geri dönen Tonle Sap Nehri bu sefer de sularını kendi adını taşıyan Tonle Sap Gölü’ne boşaltıyor. Kamboçyalılar’ın % 25’i burada göl üzerindeki 170 yüzer köyde yaşıyor. Köylüler su üstüne yaptıkları tekne evlerde yaşayıp balıkçılık yapıyor, timsah çiftçiliği ile geçimlerini sağlıyorlar.

Tonle Sap

Tonle Sap

Pub Street

Şehrin eğlence mekânlarıyla dolu caddesi Pub Street her zaman cıvıl cıvıl.

Pub Street

Siem Reap Otelleri

Şehir oldukça turistik olduğu için çok sayıda kaliteli otele de ev sahipliği yapıyor. Ben kaldıklarımı, gördüklerimi sizin için listeledim.

Heritage Suites Hotel

İşte gizli köşelerde yükselen bir cennet! Size çölde vaha bulmuş gibi hissettirecek, lüks ve keyif yaşatacak bir otel Heritage Suites Hotel.

Heritage Suites Hotel

Rambutan Resort & Hotel

Pub Street’e 5 dakika, Night Market (Gece Marketi)’ne 6 dakika yürüme mesafesindeki otel oldukça şık.

Rambutan Hotel

Villa Ni Say

Şehrin içindeki modern ve minimalist villa oldukça keyifli bir otel.

Villa Ni Say

Siem Reap Restoranları

Şehirde çok sayıda restoran var. Hatta kente âdeta bir restoran cenneti de diyebiliriz. Eğer burada yemek eşliğinde kültürü de deneyimlemek istiyorsanız açık büfe akşam yemeği sunan restoranların birinde Apsara dansı izlemenizi öneririm. Kamboçya’nın UNESCO Kültür Mirası listesindeki Apsara dansı 1.000 yıldan fazladır yaşayan geleneksel bir yerel dansı türü.

Apsara dansı

Apsara dansı

Maruk Creative Local Cuisine

Bu restoranda lokal lezzetleri tadabilirsiniz.

Siem Reap

Maruk Creative Local Cuisine

An EGBOK Cafe

Keyifli bir bahçede lokal lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

An EGBOK Cafe

Siem Reap’e sadece Angkor için gelenler bu kente biraz haksızlık ediyor. Bu şehrin her köşesinde ayrı bir güzellik saklı, her yeri ayrı güzel. Aylarca da kalsam doyamam Siem Reap’e.

Keşfetmeniz dileğiyle…