Kamboçya’da sık ormanların içinde vahşi bir güzel var: Banteay Chhmar. Halk arasında Citadel of Cats (Kedilerin Kalesi) olarak anılan Banteay Chhmar Khmer İmparatorluğu’nun destansı Angkor döneminde inşa edilen bir şaheser.

Banteay Chhmar Tapınak Kompleksi 12. yüzyıl sonlarında Kral Jayavarman VII tarafından oğlu Prens Srindrakumara anısına onun öldüğü savaş alanında yapılmış. Prensin 4 koruması da anıtın 4 köşesine gömülmüş.

Banteay Chhmar

Banteay Chhmar hakkında bilgiler

Aslında burası aynı Preah Khan, Angkor Wat ve Angkor Thom gibi tam ortasında tapınak olan bir şehir. Bir zamanlar tapınak-şehir olan bu kocaman kompleks Khmer İmparatorluğu’nun gurur kaynaklarından birisi. Özellikle de büyüklüğü ve lokasyonu açısından. Ancak tapınağı çeviren şehirden günümüze hiç iz kalmamış.

Banteay Chhmar

Günümüzde çoğu yıkık durumda olan şehir hiç kazı alanı haline getirilmemiş. Bu haliyle de kayıp bir Khmer şehri havasında. Yüz şeklinde kuleleri, taşların üzerindeki oymaları, şehri çeviren vahşi ormanı ve pek çok kuş türüne ev sahipliği yapması nedeniyle buranın romantik ve aynı zamanda keşfedilmeyi bekler gibi bir hâli var.

Banteay Chhmar

Büyük çoğunluğu yıkık olan kent 800 yıldan fazladır ihmal edilmiş olmasının verdiği suskunluk içinde. İnsan elinin yıkamadıklarını ormanın kolları sarmış durumda.

Banteay Chhmar

Banteay Chhmar

Şehrin içindeki tapınak ise yavaş yavaş çökmeye devam ediyor. Zamana direnen kuleler ve harikulade tapınaklar yavaş yavaş toprağa karışıyor. Banyan ağaçları şehri sarmaya devam ettikçe bu eşsiz güzellik de gitgide yok oluyor.

Banteay Chhmar

Buranın mistik haline baktıkça çok az sayıda turist tarafından ziyaret edilmesine hayret ediyorum. Oysa bana göre burası Kamboçya’da gezdiğim en özel yerlerden birisi. Evet, Angkor ile karşılaştırıldığında oldukça küçük ama hiç de Angkor’dan aşağı kalır tarafı yok. Üstelik az sayıda ziyaretçi uğradığı için sanki daha enerjik, daha huzurlu, daha cazibeli, daha naif. Aynı tertemiz, duyguları kirletilmemiş bir çocuk gibi.

Banteay Chhmar

Kısacası ben çok sevdim, aynı bir çocuğu sever gibi!