Brunei Sultanlığı (Brunei Barış Ülkesi Devleti – Brunei Darussalam) güneydoğu Asya’da yer alan bir sultanlık. Brunei adını daha çok ultra zenginliği ve uyguladığı şeriat kuralları ile duyurmuş olsa da suyun üstünde kurulmuş köyleri, göz alıcı yağmur ormanları, ihtişamlı camileri ve Malezya, Singapur, Endonezya, Hindistan, Çin, Tayland karışımı mutfağıyla keşfedilmesi gereken ülkelerden biri.

Brunei harita Kaynak:Wikipedia (ASDFGHJ – Yükleyenin kendi çalışması, Kamu Malı, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7350724)

Ülkeye Darussalam yani sükunetli yer deniyor. Burası dünyanın en büyük üçüncü adası olan tropikal Borneo Adası’nı Malezya ve Endonezya ile paylaşıyor. Borneo’daki 160 milyon yıllık yağmur ormanları dünyanın en eski yağmur ormanı sayılıyor.

Ülkenin başkenti Bandar Seri Begawan. Resmi dili Malayca. Gelir kaynaklarının başında doğalgaz ve petrol var. İslami monarşi ile yönetilen ülkenin ekonomisi Sultan’ın ve Shell’in elinde. Ülke İngilizlerin koruması altında.

Ülkede İngiliz etkisi hemen hissediliyor. Trafik bize göre ters, yani soldan işliyor. Prizler de İngiliz tipi. O nedenle seyahate çıkarken yanınızda mutlaka adaptör getirin.

Kampong Ayer ve arkasında Raja Isteri Pengiran Anak Saleha Köprüsü

Brunei Darussalam’a vize almak gerekiyor mu?

T.C. vatandaşları turistik ziyaretlerde 30 gün süre ile vizeden muaf.

Brunei Darussalam’a nasıl gidilir?

Ülkeye Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. Aktarmalı uçuşlarla yaklaşık 17 saat sürede Bandar Seri Begavan Uluslararası Havalimanı (BWN)’na gidebilirsiniz.

Petrol ve doğalgaz zengini ülkeyi 1976’dan beri yöneten ve dünyanın en zengin kişilerinden biri olarak bilinen Sultan Hassanal Bolkiah 2014 yılında şeriat kanunlarına geçmeye başladı. Ülkede içki satışı yok. Sadece Müslüman olmayanların ülkeye girerken şahsi tüketimleri için belli miktarda alkol (2 şişe likör veya 330 ml’lik 12 kutu bira) bulundurmasına izin veriliyor. İçki sadece otel odası veya evde içilebiliyor. Sigara satışı yapılmıyor. Ülkeye giren turistlerin yanında getirdiği sigarayı deklare edip yüksek bir gümrük vergisi ödemesi gerekiyor.

Brunei

Sultan Omar Ali Saifuddin Mosque

Burası fazlasıyla dindar bir ülke. Ancak şeriat kanunları uyguluyorlar demek de dememek de doğru olmaz. Şöyle ki, suçluların şeriat kanunları uygulanarak yargılanması için 4 Müslüman kişinin gözümle gördüm diyerek şahitlik yapması gerekiyor. Eğer bu 4 Müslüman şahit olmazsa medeni kanunlar uygulanıyor.

Jame ‘Asr Hassanil Bolkiah Mosque

Şeriat kanunları uygulandığı durumda uyuşturucu kaçakçılığı suçunun cezası idam. Eşcinseller idam ediliyor. Hırsızların elleri kesiliyor.

Kadınlarının % 95’inin başları kapalı. Ancak bu konuda da zorunlu bir uygulama yok. Örneğin bizim rehberimizin başı açıktı. Genelde kapatıyorum ama bugün canım istemediği için kapatmadım, dedi. Turist kadınlara ise bu konuda zorlayıcı bir uygulama yok. Sadece camilere girerken baş, omuz ve dizlerini kapatmaları ve camiye terliksiz girmeleri gerekiyor.

Gadong Night Market’te lokal kadınlar

Cuma günleri namaz saatinde 12:00-14:00 arasında tüm işyerleri, bankalar, resmi kurumlar, restoranlar kapalı.

Karşı cinsten insanlar el sıkışmıyor.

Malezya, Singapur, Endonezya, Hindistan, Çin, Tayland karışımı olan Brunei mutfağında mutlaka denemeniz gereken yemekler arasında bamboo chicken (bambu içinde baharatlarla pişirilen tavuk), pulut panggang (pandan yaprağına sarılmış kızarmış pirinç), deniz ürünleri sayılabilir.

Brunei mutfağı

Ekim-aralık ayları en çok yağış alan ve soğuk olan zaman. Ocak-mayıs ayları arası ise en kurak dönem. Haziran-ağustos arası en sıcak dönem.

Ülke Güneydoğu Asya’nın en ucuz benzinine sahip. Bu nedenle gezerken araba kiralamak isteyebilirsiniz. Ancak taksiler bu ülke için en rahat ulaşım aracı. Dart uygulaması indirirseniz oldukça hesaplı bir taksi çağırabilirsiniz. Eğer gideceğiniz yerler nehir kıyısındaysa küçük su motoru taksileri de çok elverişli olabiliyor.

Kampong Ayer

Brunei Darussalam gezilecek yerler

Ülke her biri kendi karakteristik özelliğine sahip olan 4 bölgeden oluşuyor.

Brınei districts Kaynak:Wikipedia (By No machine-readable author provided. Golbez assumed (based on copyright claims). – No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims)., CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=479910)

Brunei-Muara

Görkemli İslam mimarisine ve yemyeşil bir coğrafyaya sahip olan Brunei-Muara geleneksel kültür ile kent yaşamını güzel bir biçimde harmanlıyor. Burada ülke kültürünü keşfederken hayatın sakin akışını tecrübe edebilirsiniz.

Sultan Ömer Ali Seyfeddin Camii

Burası ülkenin 4 bölgesinin en küçüğü olmasına rağmen aynı zamanda en kalabalık olanı. İçinde hem başkent Bandar Seri Begawan’ı hem de Muara’daki tek ana derin su limanını barındırıyor.

Mercu Dihargahayu 60 – 60th monument

Tutong

Gizli kalmış mavi göller ve göz kamaştırıcı kumsalları burada keşfedeceksiniz. Pek çok kuşa ev sahipliği yapan Tutong’da nefes kesen manzaralarla karşılaşacaksınız.

Tutong kültür şovu

Belait

Belait bölgesi ülkenin müreffeh petrol ve gaz ekonomisinin kaynağı.

ATF 2020 Brunei – Belait’de gerçekleşti

Temburong

Derin bir nefes alıp bozulmamış yağmur ormanlarını solumak ister misiniz? O zaman sizi ülkenin yeşil mücevheri Temburong’da nefes kesen manzaralarla buluşturalım, doğa ile bütünleştirelim.

Temburong

Brunei’ye ATF 2020 (Asya Turizm Forumu)’nun basın davetlisi olarak gittim. 1 hafta boyunca hem foruma katıldım hem de ülkenin güzel yerlerini gezme şansını elde ettim. Hiç aklımda yokken geldiğim ülke bana bambaşka kapılar açtı.

Borneo Nehri

Brunei gezilecek yerler çok fazla olmasa da yeni bir ülke keşfetmek isteyenler için Brunei sizi bekliyor.