Bagan (bəɡàɴ) eski adı ile Pagan, Myanmar’ın Mandalay Bölgesi’nde yer alan bir antik kent. 2. yüzyılda kurulan tapınak-şehir 9. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar bölgeyi birleştiren ilk krallık olan ve günümüzdeki Myanmar’ın oluşumuna kaynaklık eden Pagan Krallığı’nın başkenti olmuş. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan tapınak-şehir ülkenin en önemli yeri. 40 km²’lik Bagan Arkeolojik Alanı’nda UNESCO kayıtlarına göre tam 2.229 tane tapınak bulunuyor. Yüzlerce yıldır süregelen depremler nedeniyle yıkılanlar olsa da günümüzde bu tapınakların çoğu hâlâ dimdik ayakta.

Bagan

Bir zamanlar güçlü bir krallığa başkentlik eden Bagan’ın kuzey ve batı kenarlarından Ayeyarwady (Irrawaddy) Nehri geçiyor. Bagan arkeolojik bölgesi Nyaung U, Old Bagan, Myinkaba, New Bagan ve birkaç şehre ev sahipliği yapıyor. Bunlar arasında bölgenin en aktif şehri ve ana ulaşım merkezi ise Nyaung U.

Bagan’ı Uzakdoğu’daki diğer tapınak-şehirler (Kamboçya’da Angkor, Tayland’da Ayutthaya) veya kraliyet şehri (Laos’ta Luang Prabang) ile karşılaştırdığımda buranın kesinlikle gece hayatı olmadığını, parti yapmak isteyenlerin diğer kentlere gitmeleri gerektiğini söyleyebilirim. Buraya sadece kültürel bir gezi yapmak için gelmelisiniz. Geri kalan turistik aktiviteleri burada bulamayacaksınız. Ancak hele ki ekim-mart ayları arasında buraya geldiyseniz havada uçuşan balonların görüntüsüne doyamayacaksınız.

Bagan gezilecek yerler

Bagan havalimanına indiğinizde arkeolojik alana giriş ücreti ödemek zorundasınız. Buradan aldığınız biletle 3 gün boyunca tüm tapınakları ziyaret edebilirsiniz.

Kentte mutlaka Ayeyarwady (Irrawaddy) Nehri boyunca bir tekne turu yapmanızı öneririm. Bu gezinizde şehirdeki tapınakların pek çoğunu nehirden görme şansını elde edeceksiniz.

Ayeyarwady (Irrawaddy) Nehir turu

Tapınak-şehirde gezilecek en önemli yerleri de sizin için listeledim.

Bagan

Ananda Pahto

Ananda Pahto’nun Kral Kyanzittha tarafından 1090-1105 yılları arasında yaptırıldığı düşünülüyor. Bu tapınak Bagan tapınaklarının en iyi, en büyük, en iyi korunmuş ve en saygı görenlerinden biri. 2016 depreminde hasar görmüş olsa da ziyaretçilere açık kalmaya devam ediyor.

Ananda Pahto

Dhammayangyi Pahto

Bagan’ın her yerinden görülebilen devasa duvarlı 12. yüzyıl tapınağı Dhammayangyi Pahto Bagan tapınaklarının en iyi korunanlarından birisi. Tapınak gizemli, tuğla kaplı iç geçit yolları ve acımasız tarihi ile ünlü. Kral Narathu’nun tapınağı günahlarını telafi etmek için inşa ettiği söyleniyor. Günahlar da şöyle böyle değil; babasını ve erkek kardeşini boğdurmak, Hintli bir prenses olan eşlerinden birini Hindu ritüelleri ile idam etmek gibi günahlardan bahsediyoruz!

Dhammayangyi Pahto

Shwezigon Paya

Nyaung U’nun batı ucundaki büyük, güzel stupa Shwezigon Paya kentin ana dini mekânı ve Myanmar’ın ana ruhları ile olan bağlantısı ile ünlü.

Bagan

Shwezigon Paya

Alacakaranlıkta etkileyici şekilde aydınlanan yaldızlı stupa yükselen 3 terasa oturuyor. Stupanın tabanı etrafındaki panellerdeki emaye plaklar, Jataka’dan (Buda’nın geçmiş yaşamlarından hikâyeler) gelen sahneleri gösteriyor.

Bagan

Shwezigon Paya

Shwesandaw Paya

Bagan’ın en ünlü gün batımı manzarası mekânı olan Shwesandaw Paya 2016 depreminde ve 2017’de şiddetli yağış nedeniyle ağır hasar görmüş. 5 terasa ve en tepede 360 derecelik şahane bir manzaraya sahip. En üst terası eskiden gün batımını yakalamaya çalışan kameralı gezginler ile dolup taşıyormuş, ama artık güvenlik nedeniyle izin verilmiyor.