Myanmar’ın en güzel yerlerinden biri olan Inle Lake (İnle Gölü) Güney doğu Asya’nın Venedik’i olarak bilinen bir göl şehri. Ülkenin ikinci büyük tatlı su gölü olan İnle Gölü yaklaşık 115 km² alan kaplıyor. Ortalama derinlik yağışlı mevsimde 4 metre, kurak mevsimde 2 metre civarında oluyor. Suların üzerinde hayatın devam ettiği İnle Gölü’nde çoğunluğu Intha etnik grubundan olmak üzere yaklaşık 150.000 kişi su üzerinde yaşıyor, tarım ve el dokumacılığı yapıyor. İnle Gölü bölgesi Myanmar’ın en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi.

İnle Gölü şöhretinde oldukça da haklı. Evler ve Budist tapınaklarının suyun üstünde yükseldiği, yüzer bahçelerle çevrili, sakin bir göl hayal edin. Gölün etrafını Intha, Shan, Pa-O, Taung Yo, Danu, Kayah ve Danaw azınlık halkları çevreliyor. Gölün içinde kazıklar üzerine kurulu olan küçük veya büyük bir çok köy, pagoda, otel, tatil beldesi, alışveriş alanı, yüzen tarım alanı var.

Shwe Inn Thein Paya

9 tür balık ve 20 çeşit salyangoz sadece bu gölde yaşamını sürdürüyor.

Peki burada ulaşım nasıl sağlanıyor dediğinizi duyar gibiyim. Tabii ki teknelerle! Yük ve yolcu taşımak için pirog (tek silindirli dizel motorlu uzun tekne) kullanılıyor. Balıkçılık için daha küçük ve genelde motorsuz olanlar kullanılıyor. Intha balıkçı halkı teknelerini benzersiz bacak tekniklerini kullanarak kürek yardımıyla itiyorlar.

Su sümbüllerinin kontrolsüz çoğalarak su yüzeyini kaplamaları İnle Gölü üzerinde yolculuk yapmayı zorlaştırabiliyor. Biz de bundan nasibimizi aldık ve yarım saat gölde mahsur kaldık. Kurtarmak için başka bir tekne geldi. Zar zor sümbüllerin arasından tekneyi çıkardılar.

Buraya eğer eylül-ekim aylarında gelirseniz Phaung Daw Oo Festivali’ne denk gelebilirsiniz. Biz maalesef denk gelemedik ama bizim için özel hazırladıkları mini festivali izleme şansına sahip olduk. Upuzun 2 botta ayakla kürek çeken 2 takım yarıştı. Yarışın sonunda kazanan takımın dansına biz de eğlenerek eşlik ettik.

İnle Gölü gezilecek yerler

İnle Gölü’ne gelmek için önce Heho şehrine uçakla gelmelisiniz. Sonra araçla 35 km güney yönüne doğru inerek Nyaungshwe Köyü’ne gelmeniz gerekiyor.

Bölgenin haritasını da şuraya koyuyorum.

Nyaungshwe

Nyaungshwe İnle Gölü bölgesinin konaklama ve ulaşım merkezi. Burayı ziyaret ettikten sonra gölde tekne ile yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

Nyaungshwe

Shwe Oo Min Natural Cave Pagoda

Pone Taloke Gölü’nün yukarısındaki kireçtaşı sırtında yükselen bu doğal mağara ve tünellerden oluşan kompleks şaşırtıcı şekillerde, boyutlarda ve malzemelerle yapılmış Buda heykelleri ile dolu.

İnle Gölü

Shwe Oo Min Natural Cave Pagoda Kaynak:Wikipedia (By Uthantofburma at English Wikipedia, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34985108)

Phaung Daw Oo Paya

Geniş bir kanal Ywama’dan güneye Tha Lay köyüne ve güneydeki Shan Eyaleti’nin en kutsal dini bölgesi olan Phaung Daw Oo Paya’ya gidiyor. Pagodanın içindeki 5 Buda heykelini ziyaretçileri altın yapraklarla kaplıyor.

İnle Gölü

Phaung Daw Oo Paya

Nga Phe Kyaung (Jumping Cat Monastery)

İnle Gölü’nün batı tarafındaki Nga Phe Kyaung Manastırı içindeki kedilerin atlama resitalleri ile ünlü. Buradaki kediler çemberin içinden atlamak için eğitilmiş. Ancak günümüz kedileri daha çok uykuya dalmayı tercih ettiğinden artık burada çok az kedi sıçraması yaşanıyor.

İnle Gölü

Nga Phe Kyaung (Jumping Cat Monastery) Kaynak:Wikipedia (By Jakub Hałun – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69066161)

Thaung Thut

İnle Gölü’nün güney ucunda Nyaungshwe’den tekne ile yaklaşık 1 buçuk saat uzaklıktaki Thaung Thut köyünde her 5 günde bir pazar kuruluyor. Uzun bir yürüyüş yolu izleyerek köyden yokuş yukarı çıktığınızda beyaz Shan stupa kompleksine ulaşıyorsunuz.

Aythaya Vineyard

Taunggyi’nin 4 km batısındaki Aythaya’da bulunan bu bağ ülkenin ilk üzüm bağı. Kireçtaşı bakımından zengin topraklarda, 1.300 m yükseklikte, Shiraz, Cabernet Sauvignon, Sauvignon Blanc, Chenin Blanc and Moscato üzümleri yetiştiriliyor. Buraya şarap tadım turları düzenleniyor.

Inthein (Indein)

Dar, yeşilliklerle örtülü bir kanal ve sazlıklardan geçerek göl kenarındaki Inthein Köyü’ne (aynı zamanda Indein olarak da biliniyor) ulaşıyorsunuz. Burada birkaç yüzyıl öncesine tarihlenen stupalar var. Tekneler ve hediyelik eşya tezgâhlarını görünce ambiyans biraz değişiyor, ama yine de tepe üzerindeki pagodalar inanılmaz mistik. Inthein 5 gün açık olan pazar süresinde buranın en işlek ve en hareketli duraklarından biri.

İnle Gölü – Inthein (Indein)

Shwe Inn Thein Paya

Inthein köyündeki Shwe Inn Thein Paya 17. ve 18. yüzyıllarda inşa edilmiş. 1.054 zedi (stupa)’den oluşan bir kompleks. Bazıları yeniden inşa edilirken bazıları zamana direnip çılgın açılarla eğiliyorlar. Pagodadan göl ve vadi boyunca muhteşem manzaralar var. Kapalı bir merdiven Nyaung Ohak harabelerinden bölgeye çıkan tepeye tırmanıyor.

Shwe Inn Thein Paya

Buraya geldiğimizde hummalı bir çalışmanın içine düştük. Önce ne olduğunu anlamadım ama meğer halk el ele vermiş, burayı kurtarmak için gönüllü çalışıyordu. Her yerde kazma kürekle çalışan, stupaların üzerine çıkıp sarmaşıkları temizleyen insanlar vardı. İnanılmaz bir işbirliği ve inanılmaz bir emek yöre insanının elinde buraya yeniden hayat vermek için bir araya gelmişti.

Shwe Inn Thein Paya

Burası açık ara gördüğüm en zengin tarihi alan. Küçücük alanda o kadar çok stupa var ki insan nereye bakacağını şaşırıyor. Bu zenginlik karşısında insanın dili tutuluyor. Şaşkınlık ve hayranlık kol kola giriyor.

Shwe Inn Thein Paya

Hayatın getireceği güzellikleri kucaklamaya hazır olduğunuzda ve kalbinizi açtığınızda evren önünüze sonsuz seçenek sunar. Bu fotoğrafta İspanya’dan ünlü bir TV sunucusu (El Turista – The Tourist), Almanya, İngiltere ve Türkiye’den harika blog yazarlarının Myanmar’ın eşsiz mekânı Shwe Inn Thein Paya’da buluşmasını görüyorsunuz.

İngiltere’den Jessica, İspanya’dan César, Türkiye’den Yaprak ve Almanya’dan Jasmin, Shwe Inn Thein Paya’da buluştu

İnle Gölü otelleri

İnle Gölü’nde göl kıyısında kalabileceğiniz muhteşem oteller var.

Inle Princess Resort

İşte Uzakdoğu güzelliğini yaşatan muhteşem bir otel! Suyun kenarında unutamayacağınız bir otel deneyimi yaşamak istiyorsanız Inle Princess Resort‘u mutlaka listenize alın.

Inle Princess Resort

İnle Gölü’nün bir özelliği daha var: Buradaki zanaat köyünde geleneksel Birmanya tekstil imalatı yapılıyor. Yöresel ipek el dokumaları ve yöresel gümüş işlerini görebileceğiniz yerde hediyelik eşya ve yöresel Myanmar purosu da satın alabilirsiniz.

İnle Gölü benim gözümde eşsiz güzellikteki Myanmar’ın bambaşka güzellikler sunan bir bölgesi. Şu an kuş olup uçacak olsam hemen gidip konmak isteyeceğim yer İnle Gölü olurdu.