Myanmar’ın ikinci büyük kenti olan Mandalay görkemli pazarları, birçok manastırı, Hint tapınağı, camileri, altın atölyeleri, nehir kıyısı ve dost canlısı yerel halkı ile kendine özgü bir albeniye sahip. Hele hele U-Bein Köprüsü’nde gün doğumu ya da gün batımını izlemeye gelirseniz Mandalay’ın kendine özgü çekiciliğini hissedebilirsiniz.

U-Bein Köprüsü’nün yakınlarında

Irrawaddy Nehri’nin kıyısında yer alan Mandalay 1857’de Kral Mindon tarafından kraliyet başkenti olarak Mandalay Tepesi’nin eteklerinde kurulmuş.

Pagodalarla süslü yamaçlar şehrin üzerinde hâlâ tüm görkemiyle duruyor. Ancak 2. Dünya Savaşı’nda bombalanıp dümdüz edilen, sarayı diğer yapılarıyla birlikte kaybolan kent sonradan inşaat patlaması geçirip asla eskisi gibi olamamış. Gittikçe artan sayıdaki motorsikletler ve arabalar da nispeten kirli ve kaotik bir şehir görüntüsü yaratmış.

U-Bein Köprüsü’nün yakınlarında

Yine de bence çok güzel, çok etkileyici.

Mandalay gezilecek yerler

Mandalay gezilecek yerlere bir göz atalım mı?

Mandalay Sarayı

Mandalay Sarayı 1857-1859 yılları arasında Kral Mindon’un yeni kraliyet başkenti Mandalay’ı kurmasının bir parçası olarak inşa edilmiş. Saray ülkenin son iki kralı olan Kral Mindon ve Kral Thibaw’un ana kraliyet ikametgâhı olmuş.

Mandalay Sarayı

Saray hendekle çevrili duvarlı bir kalenin içinde bulunuyor. Sarayın kendisi kalenin merkezinde ve doğuya bakıyor. Sarayın tüm binaları tek katlı.

U-Bein Bridge

Dünyanın en uzun teak (tik) ağacından yaya köprüsü olan U-Bein, sığ Taungthaman Gölü boyunca 1,2 km hafifçe kıvrılarak gidiyor. Myanmar’ın en çok fotoğraflanan yerlerinden birisi. Köprünün üzerinde durduğu 1.086 direkten yalnızca birkaçı zaman içinde beton desteklerle değiştirilmiş. Gerisi ise orijinal.

Mandalay

U-Bein Bridge

Eğer buraya kurak mevsimde geldiyseniz gerçek olamayacak kadar mistik bir yerde olduğunuzu düşüneceksiniz. Sallarla gün doğumu ya da gün batımında köprüyü uzaktan izlemek size olağanüstü bir deneyim yaşatacak. Ancak yaz yağmurlarından sonra bölge büyük bir göl haline geliyor ve yer yer döşemelerinin hemen altına kadar su geçiyor.

Mandalay

U-Bein Bridge

Köprü güzelliği ve de getirdiği şöhreti nedeniyle oldukça kalabalık. Kenarında koruması yok. O nedenle yürürken düşmekten korkabilirsiniz (Ben korktum). Ancak zaten köprünün en güzel fotoğrafları aşağısından ya da saldan alınıyor. O yüzden köprünün üzerine şöyle kısaca bir göz atıp sonra hemen sala binmenizde fayda var.

U-Bein Bridge

U-Bein Köprüsü’nde monklarla

Mandalay Hill

Mandalay’ın en güzel şehir görüntüsünü izlemek için Mandalay Tepesi’ne tırmanmalısınız. Buraya giden merdivenler deneyimin büyük bir bölümünü oluşturuyor. 30 dakika süren tırmanış boyunca çok sayıda tapınak ve pagodadan geçiyorsunuz. Zirveye geldiğinizdeki gözlem noktası özellikle gün batımında çok popüler.

Mandalay Hill

Shwenandaw Monastery (Shwe In Bin Kyaung)

Oymalı panellerle süslenmiş bu ince teak (tik) ağacından yapılan manastır-tapınak özellikle Jataka’nın (Buda’nın geçmiş yaşam öyküleri) iç mekân sahne oymalarıyla dikkat çekiyor. Korkuluklar ve tavan kornişlerinin bir kısmı hafifçe mizahi olan detaylı gravürlerle kaplı.

Mandalay

Shwe In Bin Kyaung

Bina bir zamanlar Mandalay Sarayı kompleksi içinde 1878 yılında ölen Kral Mindon’un kraliyet dairesi olarak kullanılmış.

Shwe In Bin Kyaung’da monk ve ben

Mahamuni Paya

Her gün binlerce rengârenk giyimli insan Mahamuni’nin 2.000 yıllık olduğuna inanılan 4 m uzunluğundaki oturmuş Buda’sını ziyaret ediyor. İsmi Bumi Phasa Mudra olan heykel ülkede bulunan en eski Buda heykeli. Bu heykel Buda’nın şeytan Mara’yı yenişini sembolize ediyor.

Mahamuni Paya

Kadınlar Buda heykelinin yanına kadar giremiyor. Anormal kalabalık nedeniyle de uzaktan güzel fotoğraf yakalamak biraz zor.

Mandalay

Mahamuni Paya

The Kuthodaw Paya (Maha Lawka Marazein Paya)

Kuthodaw Paya (Pagoda) dünyanın en büyük kitabı olarak anılıyor. Mandalay Tepesi’nin güneydoğu köşesinden yer alan pagoda Kral Mindon tarafından Kraliyet Sarayı’nı inşa ettirdiği dönemde yaptırılmış. Merkezi stupa Bagan yakınlarındaki Nyaung U’da bulunan Shwezigon’dan esinlenerek yapılmış.

The Kuthodaw Paya (Maha Lawka Marazein Paya)

The Kuthodaw Paya (Maha Lawka Marazein Paya)

Ta Moke Shwe Gu Gyi

Kyaukse’nin batısında bulunan muazzam tapınak kompleksi Ta Moke Shwe Gu Gyi Bagan veya Mrauk-U dışındaki ülkedeki en iyi arkeolojik alanlardan birisi. Bu büyüleyici mekân Buda’nın yaşamından sahnelerin yanı sıra hayvanların, bitkilerin ve mitolojik varlıkların tasvirlerini içeriyor. Ancak İngilizce tabela yetersizliği nedeniyle ziyareti oldukça zor.

Jade Market

Yeşim taşı satılan bu markette mallarını pazarlayan yeşim tüccarlarını göreceksiniz.

Pinya Stupa Ruins

Muhtemelen Myanmar’ın en unutulmuş eski başkenti olan Pinya, Moğol saldırılarının son dalgasının ardından 1303’te tekrar önemini kazanmış. Kurucusu Thihathu ve oğlu Athingaraza Sawyun, Sagaing’de nehrin karşısına rakip krallıklar kurmuşlar. İki kral yarım asır boyunca Bagan tarzı binalar yaratmışlar. Günümüzde Pinya’da bu binalardan sadece stupa kalıntıları ulaşmış.

Mandalay otelleri

Mandalay pek çok lüks otele ev sahipliği yapıyor.

Mercure Mandalay Hill Resort

Mandalay Tepesi’nin eteklerinde yer alan otel lüks ve egzotik bir konaklama yeri.

Mercure Mandalay Hill Resort

Mandalay denince benim aklıma hep U-Bein Köprüsü ve orada yaptığım sal gezisi gelecek. Bu gezi beni huzura erdiren, bulutların üzerinde gezdiren ve Myanmar’ı özleten bir gezi olarak kalacak. Bir de tabii kulağımda Rudyard Kipling’in dizeleri çınlayacak.

Mandalay

U-Bein Köprüsü

Mandalay’a giden yolda
Yaptığım bütün hatalar
Tekrar gün yüzüne çıktı ve tekrar yaşandı
Ben kaybolurken o yolda
Senin verecek birşeyin kalmadı