Fas’ın Atlas Okyanusu kıyısındaki yerleşimlerinden biri olan El Jadida kenti, ülkenin popüler bir sayfiye yeri. Her yıl ağustos ayında 3.500 atlı şövalyenin katılımıyla düzenlenen Uluslararası Jawhara Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Portekiz’in Mazagan şehri olarak bilinen El Jadida, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

El Jadida

Portekizliler 1502 yılında Hindistan’a giden yoldaki duraklardan biri olarak müstahkem bir koloni inşa etmiş. Bu koloniye Mazagão ismini vermişler. Şehir surlarını Rönesans askeri mühendisliğinin ilkelerini takip eden yıldız kale planıyla yapmışlar. Surların içinde en önemlileri Manuelin Göğe Kabul Kilisesi ve sarnıç olmak üzere pek çok bina inşa etmişler.

1769’da Fas egemenliğine giren şehir, “yeni” anlamına gelen El Jadida olarak adlandırılmış.

Emeviler 19. yüzyılda Azamor’dan getirdikleri Yahudiler’i buraya yerleştirmiş. Fransızlar döneminde büyüyen ve idari bir merkez hâline gelen şehir, daha sonra popüler bir sayfiye kentine dönüşmüş.

Fas turu sırasında Oualidia’da parlayan güneş sayesinde günlük D vitamini ihtiyacımızı aldıktan sonra Kazablanka yolu üzerindeki El Jadida’ya geldik. Şehre okyanus kenarından yaklaşırken deniz kenarında çamaşır yıkayıp kurutanları görünce bir anda kendimi Hindistan’da zannettim. Sonradan öğrendim ki insanlar hem çamaşır yıkıyor hem de okyanustan topladıkları yosunları maske olarak satmak üzere kurutuyor Bunun yanı sıra balıkçılık da belli ki halkın en büyük geçim kaynağı.

El Jadida

Burası Fas’ın Atlas Okyanusu sahilindeki Doukkala-Abda bölgesinde, Kazablanka’nın 106 km güneyinde bulunan bir liman kenti. Denizden bakıldığında Eski Kent çok da Fas’ı yansıtmayan bir görünüme sahip. Şehrin yontulmuş taş duvarları ise Portekiz etkisini gösteriyor.

El Jadida

El Jadida gezilecek yerler

Portekiz Müstahkem Şehri Mazagan, Avrupa ve Fas kültürleri arasındaki etkileşimin olağanüstü bir örneği olarak gösteriliyor. Ayrıca Portekiz inşaat teknolojisi ile bütünleşen Rönesans ideallerinin gerçekleştirilmesinin erken örneği olduğu söyleniyor. Surların içinde en önemlileri Manuelin Göğe Kabul Kilisesi ve sarnıç olmak üzere Portekizliler’in yaptığı pek çok yapı var.

Cite Portugaise (Eski Şehir)

Eski Şehir tarihi bir bölge. Buradaki en önemli yapılardan olan 1514 yılından kalma sarnıç, Portekizliler’in geç dönem Gotik mimarisini yansıtıyor.

Medina gezintimiz eski surların üzerinde noktalandı. Limanın orijinal girişi olan Bab el Bahr yani Deniz Kapısı’ndan başlayarak 5 burcu sırasıyla görmek mümkün.

Kaleye gider gitmez aldığım okyanus kokusu beni iyice keyiflendirmişti. Zaten işin içine deniz  girince her yerin tadı benim için bir başka oluyordu.

Pek çok turun programına dahil etmediği Essaouira, Oualidia ve El Jadida’yı gördüğüm için çok mutluydum. Eğer Fas turu yapıyorsanız siz de bu güzergâhı kesinlikle izlemeli ve bu şehirlerde okyanusu doya doya koklamalısınız.