Her yıl ağustos ayında Uluslararası Jawhara Festivali’ne ev sahipliği yapan ve 3.500 atlı şövalye gösterisiyle bu festivali renklendiren El Jadida, Fas’ın Atlas Okyanusu kıyısındaki kentlerinden birisi. El Jadida ülkenin popüler bir sayfiye kenti.

El Jadida

El Jadida hakkında bilgiler

Kent Fenikeliler tarafından kurulmuş. 1502 yılında Portekizliler tarafından işgal edilerek Mazagao (Mazagan) adını almış. 1769 yılında Fas Sultanlığı’nın eline geçmiş. Emeviler El Jadida (yeni şehir) dedikleri kente 19. yüzyılda Azamor’dan getirdikleri Yahudiler’i yerleştirmişler. Fransızlar döneminde büyüyen ve idari bir merkez hâline gelen şehir, daha sonra popüler bir sayfiye kentine dönüşmüş.

Fas turu sırasında Oualidia’da parlayan güneş sayesinde günlük D vitamini ihtiyacımızı aldıktan sonra Kazablanka yolu üzerindeki El Jadida’ya geldik. Şehre okyanus kenarından yaklaşırken deniz kenarında çamaşır yıkayıp kurutanları görünce bir anda kendimi Hindistan’da zannettim. Sonradan öğrendim ki insanlar hem çamaşır yıkıyor hem de okyanustan topladıkları yosunları maske olarak satmak üzere kurutuyormuş. Bunun yanı sıra balıkçılık da belli ki halkın en büyük geçim kaynağı.

El Jadida

Burası Fas’ın Atlas Okyanusu sahilindeki Doukkala-Abda bölgesinde, Kazablanka’nın 106 km güneyinde bulunan bir liman kenti. Denizden bakıldığında Eski Kent çok da Fas’ı yansıtmayan bir görünüme sahip. Şehrin yontulmuş taş duvarları ise Portekiz etkisini gösteriyor.

El Jadida

El Jadida gezilecek yerler

Portekiz Müstahkem Şehri Mazagan, Avrupa ve Fas kültürleri arasındaki etkileşimin olağanüstü bir örneği ve Portekiz inşaat teknolojisi ile bütünleşen Rönesans ideallerinin gerçekleştirilmesinin erken örneği olarak gösterilmiş. 2004 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilen kentte UNESCO’ya göre Portekiz döneminden kalma en önemli yapılar, sarnıç ve Manueline Assumption Kilisesi.

Cite Portugaise (Eski Şehir)

Şehirde ilk olarak UNESCO Dünya Mirası listesindeki Eski Şehir (Cite Portugaise) bölgesini gezdik. Buradaki en önemli yapılardan olan 1514 yılından kalma sarnıç, Portekizliler’in geç dönem Gotik mimarisini yansıtıyor.

Medina gezintimiz eski surların üzerinde noktalandı. Limanın orijinal girişi olan Bab el Bahr yani Deniz Kapısı’ndan başlayarak 5 burcu sırasıyla görmek mümkün.

Kaleye gider gitmez aldığım okyanus kokusu beni iyice keyiflendirmişti. Zaten işin içine deniz  girince her yerin tadı benim için bir başka oluyordu.

Pek çok turun programına dahil etmediği Essaouira, Oualidia ve El Jadida’yı gördüğüm için çok mutluydum. Eğer Fas turu yapıyorsanız siz de bu güzergâhı kesinlikle izlemeli ve bu şehirlerde okyanusu doya doya koklamalısınız.