Fas’ta Essaouira – Kazablanka arasında yer alan küçük bir kent var: Safi. Afrika kıtasının batı sahillerinde devam eden yol, balıkçı limanlarını, fosfat fabrikalarını ve ekolojik tarım alanlarını geçerek Safi’ye varıyor. Atlas Okyanusu kıyısında ülkenin batı sahillerinde yer alan kent, etkisinde kaldığı Portekiz kültürünü oldukça yoğun hissettiriyor.

Safi

Tarihi kalesi ve sardunya endüstrisine destek veren ana liman olması nedeniyle de burası ülke içinde adını oldukça fazla duyuran bir yer. Turistik olarak çok tanınmasa da çömlek alışverişi yapma imkânı sunması ve gerçek ülke kültürünü yansıtması nedeniyle burası oldukça ilgi çekiyor.

Safi ve falezler

Fas turu sırasında Essaouira‘dan ayrıldıktan sonra Atlas Okyanusu manzarasını izleyerek, zeytin ve argan ağaçlarını görerek buraya geldik.

Argan ağacı nedir diye soracak olursanız, sadece bu ülkede yetişen endemik bir ağaç türünden bahsediyorum. Argan yağıysa argan ağacının çekirdeklerinden üretilen bir bitki yağı. Argan yağı, Fas’ta kahvaltıda ekmeği daldırmak veya kuskus – makarna üzerine çiselemek için kullanılıyor.

Kozmetikte daha çok cilt ve saç bakımında kullanılan olan argan yağı, tırnaklar ve vücut için besleyici bir özelliğe sahip. Saçların daha parlak ve sağlıklı olmasına yardımcı olurken saç kırıklarının oluşmasını da engelliyor. Argan yağı, cilt için etkili ve yararlı bir nemlendirici. Argan yağıyla cildi nemlendirmek, kırışıklıkları gidermeye yardımcı olduğu gibi vitamin içeriğiyle cilde bakım sağlıyor.

Safi

Safi’de gezilecek yerler listes

Safi gezilecek yerler listemiz çok uzun değil.

Qasr al-Bahr

Mimari ve kültürel zenginlikleri keşfetmek için gezinize Qasr al-Bahr’dan başlayabilirsiniz. Bu tarihi kale Portekizliler tarafından inşa edilmiş. Şehrin en güzel görüntüsünü de burası sunuyor. En tepeye kadar tırmanmayı ihmal etmeyin. Buradan çok güzel fotoğraflar çekeceksiniz.

Qasr al-Bahr

Safi – Medina

Kentin oldukça küçük, 10 dakikada gezilebilen bir Medina’sı var. Duvarlarla çevrili Medina’ya dalıp kaybolma ihtimaliniz hiç yok, o denli küçük. Medina’da souk denen çarşının içinde alışveriş yapabilirsiniz.

safi-medina

Medina

Musee National de Ceramique (Ulusal Seramik Müzesi)

Bina restore edildikten sonra müzeye çevrilmiş. Musee National de Ceramique (Ulusal Seramik Müzesi) olarak hizmet veriyor. İçinde sergiler ve çömlek satışı var.

Safi turistik ve çok özelliği olan bir şehir olmadığı için hakkında yazılabilecek çok fazla şey bulamıyorum. Hatta bence burayı özel olarak programınıza almanıza da gerek yok. Yine de Essaouira – Kazablanka yolunda yer alan şehirde durarak kalede ve falezlerde fotoğraf çektirebilirsiniz.