Asilah şehri Fas’ta Atlantik Okyanusu kıyısında bulunuyor. İnanılmaz gün batımlarına, güzel plajlara sahip olan Asilah; etkileyici mimarisi, düzenlediği sanat ve müzik festivalleriyle de oldukça popüler bir turizm noktası. Tarihi bölgesindeki duvar resimleri, sanat eserleri ve grafitiler; tüm sanatseverleri etkilemeyi başarıyor.

Asilah’ta her yıl ağustos ayının ilk iki haftasında Asilah Sanat Festivali düzenleniyor. Bu dönemde tüm şehir sanat galerisine dönüştürülüyor, dünyanın dört bir yanından gelecek sanatçılara tuval oluşturmak üzere Medine içindeki binalar ve duvarlar beyaza boyanıyor. Festival sırasında sanatçılar bu duvarlara resimlerini yapıyor. Bu resimler bir sonraki sene düzenlenecek festivale kadar duvarlarda kalıyor.

Turistlerin çok ilgi gösterdiği bu festivale özellikle sanat âşıkları katılıyor. Yıllık Sanat Festivali sırasında Medine ve çevresinde yapılan duvar resimlerini, sanat eserlerini ve grafitileri görüyor, festival için düzenlenen sergi ve konserlere katılıyorsunuz. Bu deneyime tanık olmak da unutulmaz oluyor.

Asilah’ta gezilecek yerler listesi

Burada nohut unundan yapılan, kırmızı biber ve kimyonla tatlandırılan sokak yemeği kalinti için midenizde yer ayırın.

Şimdi gelin, Asilah’ı gezelim…

Asilah

Asilah Ulu Camii

Medina

Tarihi şehir merkezi Medina, Fas’ın en temiz ve bakımlı turistik yerlerinden biri. Burası 15. yüzyılda Portekizliler tarafından inşa edilen sağlam taş surlarla çevrili. Eğer bahar aylarında Asilah’taysanız Medina’nın sakin atmosferinin tadını çıkarabilirsiniz ama yaz aylarında burası oldukça kalabalık oluyor. Medina ayrıca sokak pazarının kurulduğu perşembe günleri çok kalabalık.

Medina

Medina’ya ana giriş kapısı Bab Al Kasaba’dan girebilirsiniz. Bu kapı gayrimüslimlere kapalı olan Ulu Cami’ye açılıyor. Medine’nin güney girişi Bab Homar’ın tepesinde çok aşınmış Portekiz kraliyet arması yer alıyor.

Medina

Medina’da beyaz badanalı duvarlara festival sırasında sanatçıların çizdiği resimleri, graffitileri görebilirsiniz. Alışveriş tutkunu olmasanız bile souk denilen çarşıları keşfedebilirsiniz. Buranın en büyük çarşılarından biri olan Nashia Bazaar’ı ziyaret edebilirsiniz.

Medina

Sanat Galerileri

Sanat, Asilah şehrinin kimliğinin ayrılmaz bir parçası. Dolayısıyla şehirde sanat sadece festival döneminde değil, sürekli sergileniyor. Butik sanat galerilerinde yerel sanatçıların eserlerini görebilir, dilerseniz satın alabilirsiniz.

Asilah

Kardeşim Demet sanat galerilerinde

Asilah Şehir Surları

Şehir surlarına erişim sınırlı. Surların üzerine çıkarsanız güneybatı burcu okyanus manzarası için en iyi nokta. Burası özellikle de gün batımlarında oldukça popüler bir yer. Buradan muhteşem bir şehir manzarası izleyebilirsiniz.

Asilah

Şehir Surları

Şehir Surları

Asilah

Şehir surlarının güneybatı burcundan muhteşem bir manzara var

Plajlar

Burası muhteşem plajlara sahip. Paradise Plajı adından da anlaşılacağı gibi cennet gibi bir plaj. Cuevas Plajı keyif alacağınız bir plaj. Merkeze 22 km uzaklıktaki Mounir Plajı (Rada Plajı) gayet güzel. Merkeze 15 km uzaklıktaki Sidi Mghayet, Asilah şehrinin en sessiz plajlarından biri.

Plajlar

Hamam Al Alba

Hamam Al Alba’da otantik bir banyo deneyimi yaşayabilir, masaj yaptırabilirsiniz.

Balık Pazarı

Her akşam gün batımında şehir surlarının dışında, Moulay Hassan Ben Mahdi Bulvarı boyunca balıkçılar günlük yakalanan balıkları satıyor.

Fas‘ın Asilah şehri, küçücük ama keyifle gezilebilecek bir yer.

Asilah

Keşfetmeniz dileğiyle…