Fas’ta Atlas Okyanusu kıyısındaki El Jadida ve Safi arasında kalan, Kuzey Afrika’nın en güzel lagünlerinden birinden bahsedeceğim: Oualidia. Burası okyanusa paralel uzanan kıyı sulak alanları, kum ve tuzlalar, pürüzlü resifler, lagünler ve habitatlarda çok zengin balık ve kuş türlerine ev sahipliği yapıyor. Bu türler arasında flamingolar, kılıç gagalar, kıyı çamur çulluğu, leylek, ibibik, sumru, ak balıkçıl ve çalı bülbülü gibi birçok küçük kuş türü var. 1957 yılında kurulan su ürünleri çiftlikleri sayesinde Oualidia her yıl Japonya’ya 200 tondan fazla istiridye ihraç ediyor.

Oualidia

Oualidia gezilecek yerler

Fas turu sırasında Safi’den ayrıldıktan sonra Atlas Okyanusu’nu doyasıya izleyerek bir yolculuk yaptık. Bu yolculuk sırasında hırçın dalgaların kıyıya vuruşunu hayranlıkla seyrettik. Okyanus kıyısındaki tarıma açık alanları, tuzlaları, resifleri, lagünleri ve istiridye çiftliklerini görerek Oualidia’ya geldik.

Burada ilk yaptığımız şey öğle yemeğimizde istiridye yemek oldu. Deniz mahsullerine doyamasam da Fas’a gelip midye yemeden dönmedim de demeyecektim.

Oualidia

Burası çok güzel, huzurlu ve keyifli bir sahil kasabası. Boşuna değil, bu küçücük yerleşimi Fas’ın en güzel sahil yerlerinden biri ilan etmişler. Okyanus kıyısındaki falezlerde yürüyüş yapmak, istiridye yemek, kumsalda dalgalarla ıslanmak derken insan burada vaktin nasıl geçtiğini anlamıyor.

Oualidia

Bizimse artık Kazablanka’ya gitme vaktimiz geldi. Hiç istemesem de bu güzel kasabaya hoşçakal dedim ve gülümseyerek uzaktan el sallamakla yetindim.

Deniz beni hep kendisine çekmiştir. Hem belli mi olur? Belki burayla da bir gün yine buluşabilirim…