Fas’ta bulunan Volubilis Antik Kenti, Kuzey Afrika’nın en iyi korunan kalıntılarına ev sahipliği yapıyor. Kartacalı sömürgeciler burayı M.Ö 3. yüzyılda Zerhoun Dağı’nın eteklerinde kurmuş. Tarih öncesi dönemden İslami döneme kadar çok çeşitli göçlere, kültürel geleneklere ve kayıp kültürlere ev sahipliği yapmış. Ayrıca şehir Libya-Berberi ve Moritanya, Roma, Hristiyan ve Arap-İslam gibi bir çok kültürü içinde barındırmış. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Volubilis Antik Kenti

Bazilika

Verimli bir tarım alanında inşa edilen kent; Berberi, ardından proto-Kartaca yerleşimi olarak gelişim göstermiş. Daha sonra Moritanya Krallığı’nın başkenti olmuş.

M.S 1. yüzyıldan itibaren Roma yönetimi altında kalmış. Tahıl ve zeytinyağı gibi tarım ürünlerini ihraç etmenin yanı sıra gladyatör dövüşleri için vahşi hayvanlar sağlayarak gelişmiş. Gittikçe zenginleşen şehirde mozaik zeminli birçok güzel ev inşa var.

Kent M.S 285 yıllarında yerel kabilelerin eline geçmiş. Ancak uzaklığı ve Roma İmparatorluğu’nun güneybatı sınırındaki savunulmazlığı nedeniyle Roma burayı bir daha geri alamamış.

Volubilis Antik Kenti

Volubilis Antik Kenti

Sonraki yüzyıllarda önce Latin kökenli bir Hristiyan topluluğu, daha sonra erken dönem İslami yerleşim yeri olmuş. 8. yüzyılın sonlarında Fas’ın İdrisid Hanedanı’nın kurucusu İdris ibn Abdallah’ın başkenti olmuş. 11. yüzyılda yeni başkent Fes olmuş. Bu nedenle Volubilis nüfusunun çoğu şehrin yaklaşık 5 km uzağında yeni kurulan Moulay Idriss Zerhoun kasabasına gitmiş. Yani halk şehri tamamen terk etmiş.

Volubilis Antik Kenti

Volubilis Antik Kenti

18. yüzyılda yaşanan bir deprem nedeniyle şehrin kalıntıları harap olmuş. Ardından Meknes’i inşa etmek için taş arayan Faslı hükümdarlar burayı yağmalamış. Böylelikle neredeyse yok olup gitmiş.

Fas’taki Fransız hâkimiyeti döneminde bölgede kazılar yapılınca çok sayıda güzel mozaik ortaya çıkarılmış. Benzer şekilde önemli kamu binaları ve yüksek statülü evler restore olmuş. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Ayrıca “Roma İmparatorluğu sınırları içinde, büyük bir Roma koloni kentinin olağanüstü derecede iyi korunmuş bir örneği” olduğu söyleniyor.

Volubilis Antik Kenti

Volubilis Antik Kenti

Volubilis Antik Kenti’nde gezilecek yerler listesi

Burası Fes ve Rabat şehirleri arasında, Meknes yakınlarında yer alıyor. Antik kente Meknes veya Fes’ten günü birlik bir gezi yapabilir, gezinizi yakınındaki Moulay Idriss Zerhoun ile birleştirebilirsiniz.

Şehrin tarihteki ekonomisini yansıttığı için zeytin preslerine ve taş depolama teknelerine özellikle dikkat etmenizi öneririm.

Müze

Müzede Volubilis Antik Kenti sınırlarında bulunan eserler var. Ancak buluntuların çoğu Rabat’taki Arkeoloji Müzesi’nde bulunuyor.

Galen Termal Banyoları

Bu Roma hamamında dönemine göre çok gelişmiş olan yerden ısıtma sistemi dikkat çekiyor. Buhar odasının karşısında tuvaletler var. Bu alanda halk sosyalleşmiş.

Capitol

Jüpiter, Juno ve Minerva Üçlüsü’ne adanan Capitol M.S 218 tarihli.

Bazilika

Antik kent içindeki Bazilika’nın yeniden inşa edilen sütunlarının tepesinde leylek yuvaları var.

Volubilis Antik Kenti

Bazilika

Forum

1.300 m² alana yayılan Forum’un çevresinde büyüklerin ve iyilerin heykellerini destekleyen Latince yazıtlarla oyulan bir dizi kaide var.

İmparator Caracalla ve annesi Julia Domna için yapılan Zafer Takı, M.S 217 tarihli.

Mozaikli Evler

Antik Kent içinde mozaikli evler dikkat çekiyor.

Orpheus’un Evi, Orpheus’un ud çalan hayvanlarından oluşan bir mozaik ve yemek odasında bir yunus mozaiği içeren en güzel ve en büyük ev.

Köpek Evi, tepesine dev bir fallus oyulan bir kaya kaidesiyle ünlü. Burası bir genelevmiş.

Ephebus Evi’nde panterler tarafından çekilen bir arabadaki Bacchus’un tamamlanmamış bir mozaiği var.

Sütunlar Evi’nin iç avlu etrafında daire şeklinde düzenlenen sütunlar var.

Şövalye Evi (Sürücü Evi), tamamlanmamış Bacchus ve Ariadne mozaiğiyle tanınıyor.

Herkül’ün Emekleri Evi, Dionysos & Dört Mevsim Evi, Su Perileri Yıkanma Evi, Vahşi Canavarlar Evi; mükemmel mozaikleriyle ünlü.

Fas turu rotanıza Volubilis Antik Kenti’ni almanızı öneririm.

Keşfetmeniz dileğiyle…