Cebelitarık Boğazı’nın güney yakasında yer alan Tanca (Tangier), Fas’ın Avrupa’ya en yakın şehri. Doğusundaki Akdeniz’i batısındaki Atlas Okyanusu ile buluşturuyor. Stratejik konumu ve liman oluşu nedeniyle adını bir zamanlar uyuşturucu, kaçakçılık ve casusluk trafiğinin merkezi olarak duyuruyormuş ama Fas’ın bağımsızlığını kazandığı 1956 yılından itibaren yasa dışı aktiviteleriyle değil, turistik özellikleriyle ön plana çıkıyor.

Tanca - Tangier

Kasbah Meydanı

Tanca’da gezilecek yerler listesi

Tanca’da ara sokaklara daldığınızda tarihi bir yolculuk yapıyorsunuz. İster Grand (Büyük) Socco’ya, ister Petit (Küçük) Socco’ya gidin, her köşesinde farklı bir enteresanlık keşfediyorsunuz.

Medina

Güneşli bir günde buraya gelirseniz hem İspanya’yı hem de Cebelitarık’ı görebiliyorsunuz. Muhteşem deniz manzarasına karşı nane çayı yudumlayabileceğiniz mekânlar var, Cafe Hafa da bunlardan biri.

Bab El Bhar’dan İspanya ve Cebelitarık görülüyor

Şimdi gelin, Tanca gezilecek yerler listesine bir göz atalım.

Medina

Bab El Bhar (York Kalesi)

Bab El Bhar (York Kalesi), Kasbah Meydanı’nda bulunan bir kale. M.S 1580 yılında Portekizliler tarafından inşa edilmiş ve Tangier’in hükümdarı olarak görev yapan İngiliz York Dükü’nün adını almış.

Bab El Bhar (York Kalesi)

Medina

Tanca Medina’sı yani eski şehir bölgesi kendine has bir yer. Dar ara sokaklar, küçük dükkânlar, sokak satıcıları derken hayat burada tüm gerçekliğiyle gözünüzün önünden akıp gidiyor.

Medina

Medina’da Grand Socco & Petit Socco, 9 Nisan 1947 Meydanı, Mendoubia Bahçeleri, Dar Niaba görülebilir.

Tanca

Grand Socco

İbn Battuta Mezarı

Orta Çağ’ın en büyük Müslüman seyyahı İbn Battuta’nın mezarı Tanca şehrinin dar ara sokaklarının birinde yer alıyor. İbn Battuta kim mi? 1304 Tanca doğumlu İbn Battuta, Marakeş’te ölüp Tanca’da defnedilmiş. Rıhletü İbn Battûta diye bilinen seyahatnameyi yazan İbn Battuta; bir bilgin, kâşif ve seyyah. Kendi döneminde diğer tüm ünlü kâşiflerden daha fazla seyahat etmiş, Marco Polo’yu bile geride bırakmış.

İbn Battuta Mezarı

Ulu Camii

Rue Jemaa el-Kebir üzerindeki Ulu Camii’nin bulunduğu alandaki orijinal yapının Herkül’e adanmış bir Roma tapınağı ve 5. yüzyıla tarihlenen bir Roma kilisesi olduğuna inanılıyor. Marinid hanedanı döneminde (13-15. yüzyıllar) bu alana Ulu Camii (Cuma Camii) yapılmış.

Tanca

Ulu Camii

Place Petit Socco

Kafelerde oturup etrafı ve insanları izleyebileceğiniz keyifli bir meydan.

Tanca - Tangier

Place Petit Socco

Sidi Bou Abid Camii

Grand Socco Meydanı’nda yer alan Sidi Bou Abid Camii, 1917 yılına tarihleniyor. Cami renkli çinileriyle dikkat çekiyor.

Muhammed V Camii

Tanca şehrinin en büyük camisi olan Muhammed V Camii, 1983 yılında tamamlandı. Camiyi yaptıran Kral Muhammed VI, cami yapıldığı dönemde veliaht prensti ve camiye büyükbabası Muhammed V’in ismini verdi.

Tanca

Muhammed V Camii

Amerikan Elçiliği Müzesi

Tanca Amerikan Elçiliği Fas Çalışmaları Enstitüsü (TALIM), Fas ile Amerika Birleşik Devletleri ilişkilerinin araştırılmasına yönelik bir müze ve kültür merkezi. Müzede Marguerite McBey ve diğer sanatçıların birçok tablosu sergileniyor.

Dar-el-Makhzen

Dar al-Makhzen (Sultan Sarayı – Vali Sarayı – Şerif Sarayı – Kasbah Sarayı), kale yerleşiminde bulunan tarihi bir bina ve müze.

Herkül Mağaraları

Tanca şehir merkezinden günü birlik gidebileceğiniz Herkül Mağaraları, Spartel Burnu’nda bulunan bir mağara kompleksi. Mağaranın biri denize diğeri karaya açılan iki açıklığı var.

Cap Spartel

Cap Spartel, Akdeniz ile Atlas Okyanusu’nun kesiştiği yer. Burada bir deniz feneri ve manzara izleme noktası var.

Tanca

Cap Spartel Deniz Feneri

Bir de Atlas Okyanusu ve Akdeniz işareti olan bir tabela görüyorsunuz. İşte tam bu noktada iki deniz birbirine karışmadan birbirinden ayrılıyor.

Tanca

Kardeşimle Cap Spartel’deyiz

Fas‘ın Tanca şehri, deniz kenarındaki konumu ve tarihi dokusuyla keyifle gezilecek bir yer.

Keşfetmeniz dileğiyle…