İstanbul’dan kaçamak yapmak için benim aklıma ilk gelen yerlerden birisidir Ağva. Şehirden uzaklaşarak geleceğiniz bu güzel yerleşimde kusursuz doğa keşfedilmeyi, tertemiz hava koklanmayı, leziz balıklar da yenmeyi bekler. Ağva kelimesi Latince su anlamına gelen aqua’dan geliyor. Zira burası 2 dere ve deniz ile kuşatılmış bir köy.

Ağva

Ağva’ya nasıl gidilir?

İstanbul’dan 97 km, Şile’den 40 km uzakta yer alan yerleşim İzmit’ten doğup gelen Göksu ve Yeşilçay dereleri arasında Karadeniz kıyısında yer alan ve gidip kafa dinlenecek küçük ve şirin bir belde.

İstanbul’dan Ağva‘ya Ümraniye üzerinden Şile tabelalarını takip ederek 2 saatlik kısa bir sürede ulaşılabilirsiniz.

Ağva

Ağva gezilecek yerler

İstanbul’un yakınındaki bu küçük yeryüzü cennetinde göle sıfır kütük evlerden birinde kalırsanız, ya da fenerdeki kayalıklarda oturup manzarayı izlerseniz İstanbul’a dönmek istemeyeceğinize garanti veririm.

Ağva

Burası hem sakinliğiyle hem denize girme imkânının olmasıyla hem de Göksu Deresi gibi bir doğa harikasıyla kuşatılmış olmasıyla oldukça gözde bir belde. Göksu’da sandalla yolculuk yaparken bir yandan balık tutabilir, denize karıştığı noktaya kano, deniz bisikleti ya da motorla ulaşabilirsiniz.

Ağva

3 km uzunluğundaki kumsalında güzel bir koyda olmanın keyfine varacaksınız. Karadeniz’in serin ve dalgalı sularında yüzerken dikkatli olun yeter.

Ağva tarih boyunca da önemli bir yer olmuş. Frigler, Romalılar ve Osmanlılar burayı bir geçiş noktası yapmış. Hatta burada Cilalı Taş Devri’nden kalıntılara bile rastlanmış.

Bu güzel kasabaya güneşin parladığı bir kış gününde gittim. Üsküdar’dan kalkan Şile – Ağva otobüsleri beni 2,5 saatte buraya ulaştırdı. Göksu Nehri kıyısında Aşıklar Yolu denen yolda gezindim, balıkçıların fotoğraflarını çektim ve Karadeniz’i izledim. Yine gelmeye, balık yemeğe ve huzurlu hafta sonlarını geçirmeye de buraya söz verdim :-) .

İstanbul güzel ama trafiği ve kalabalığıyla da zaman zaman insanı boğuyor. Yakınında böylesine güzel kaçamak noktalarının olması ise insanı şehirde bulamadığı huzuru yaşatıyor…