Trabzon büyük Osmanlı sultanı Kanuni Sultan Süleyman’ın doğum yeri. Burası Karadeniz Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden birisi. Özellikle de Uzungöl ve Sümela Manastırı ile Karadeniz’in incisi sayılıyor. M.Ö 9. yüzyılda Sinop’tan gelen Yunan kolonistler tarafından kurulan Trabzon’un adı Homeros, Herodot ve Hesiodos gibi tarihin önemli isimlerinin yazıtlarında geçiyor.

Trabzon

Trabzon sahili

Trabzon hakkında bilgiler

Roma ve Bizans’ın önemli merkezi olan kent 1204-1461 arasında Trebizond (Trabzon) İmparatorluğu’na başkentlik yapmış. Şehir 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı devleti hudutlarına alındığında burada yaşayan değişik kültürdeki insanlarla Türkler uzun yıllar birlikte yaşamış. 4.000 yıllık tarihi geçmişi olan kent İpekyolu Ticaret Merkezi’nin de liman şehriymiş.

Trabzon

Burası Kanuni Sultan Süleyman’ın doğum yeri olduğu için de ayrı bir öneme sahip. Osmanlı’nın en önemli sultanlarından olan kardeşlerini genç yaşta kaybeden Kanuni Zigetvar Kalesi’ni alırken hasta yatağında söylediği sözleriyle de tarihe geçmiş bir imparator:

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi,
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi…

Trabzon

Trabzon gezilecek yerler

Karadeniz Bölgesi ülkemizin en güzel bölgelerinden birisi. Ancak bölgenin iki şehri arasında sanki hep bir atışma devam ediyor. Nedir bu bitmeyen Trabzon – Rize kavgası? Sebebini bilen varsa bana da anlatsın. Belki de bir nedeni mısır unu, peynir ve tereyağ ile yapılan ünlü yemeklerine Trabzon’da kuymak, Rize’de muhlama denmesidir. Bu yemekteki en belirgin fark ise kuymakta öne çıkan malzemenin mısır unu, muhlamada ise peynir olmasıdır. Belki de sebep bambaşkadır. Aynı kardeş kavgası gibi hem aynı hem de biraz farklı şeyleridir kavga etmelerine sebep olan. Kim bilir?

Biz bu çekişmenin nedenini anlamaya çalışırken bir taraftan da Trabzon gezilecek yerler listesine bakalım.

Akçaabat

Akçaabat kendisi küçük ama başardıkları ve sahip oldukları büyük olan bir ilçe.

  • Futbol takımı Sebatspor, Türk futbolunda 1. lige çıkan ilk ilçe takımı.
  • Erdoğdu Anadolu Lisesi’nin futbol takımı, 2015 Dünya Liselerarası Futbol şampiyonu unvanını kazanmış.
  • Pek çok kez dünya folklor şampiyonu olan Akçaabat Folklor Derneği, Akçaabat horonunu dünyaya tanıtması ile biliniyor.
  • Akçaabat’ta mikroklima alanı bulunuyor. Yani Karadeniz bölgesi içinde kısmen Akdeniz iklim özelliği var. Mikroklimanın olduğu alan içinde zeytin ve turunçgiller yetişebiliyor.
Trabzon

Akçaabat

Akçaabat’ta nerede yenir?

  • Nihat Usta
  • Cemil Usta
  • Körfez

Buralarda Akçaabat köftesi yemeden dönmemelisiniz.

Ata Park

Şehrin merkezindeki Ata Park’ta halka kaynaşabilirsiniz.

Ata Park

Atapark

Kahramanmaraş Caddesi, Uzun Sokak, Kundurucular / Kuyumcular Caddesi

Kentin alışveriş mekânları.

Atatürk Köşkü Müzesi

Atatürk Köşkü Müzesi Osmanlı vatandaşı Konstantin Kabayanidis’in yazlık konutu olarak 1890’da inşa ettirilmiş. Mübadele sonrası hazineye intikal ettirilen bina 15 Eylül 1924’te Trabzon’a yaptığı ziyaret sırasında Atatürk tarafından gezilmiş ve beğenilmiş. Bunun üzerine Trabzon İl Daimi Encümeni, köşkü Trabzonlular’ın armağanı olarak Atatürk adına temlik ettirilmiş. 1937’de Trabzon’a son ziyaretinde burada 3 gece konaklayan Atatürk, mal varlığını milletine bağışlama kararını bu köşkte almış. Atatürk’ün ölümü üzerine kızkardeşi Makbule Hanım’a intikal eden köşk, Trabzon Belediyesi tarafından 1943’te Makbule Hanım’dan satın alınarak Atatürk Müzesi olarak düzenlenmiş.

Atatürk Köşkü Müzesi

Trabzon

Atatürk Köşkü Müzesi

Trabzon

Atatürk Köşkü Müzesi

Ayasofya Müzesi

Konstantinopolis’in Latin Haçlı orduları tarafından işgal edilmesinden sonra kaçan ve Trabzon’da 1204 yılında Trabzon İmparatorluğu’nu kuran Kral I. Manuel tarafından 1250-1260 yılları arasında yaptırılmış.

Ayasofya Müzesi

Trabzon

Ayasofya Müzesi

Trabzon

Ayasofya Müzesi

Boztepe

Boztepe tüm şehri kuşbakışı seyredebilecek bir tepe. Buradaki çay bahçelerinde çay yudumlamanın tadına doyum olmuyor.

Trabzon

Boztepe’den manzara Kaynak:Wikipedia (Nezih Durmazlar – Flickr: Panoromik Trabzon, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17135234)

Trabzon’da nerede yemek yenir?

Cemil Usta kentte adını duyuran ve yemeklerini tatmanız gereken bir restoran.

Memişağa Konağı

Şehir merkezinden ilçelerine devam ettik. Sürmene buranın bıçağı ile ünlü ilçesi. Burada Memişağa Konağı’nı ziyaret edebilirsiniz. Konak 1856’da Hacı Yakupoğlu Memiş Ağa tarafından yaptırılmış.

Çamburnu

Çamburnu, Trabzon’un doğası ile öne çıkan ilçesi. Hancıoğlu Restoran’da tepelerden Karadeniz’i izleyerek yediğimiz yemek, iddia ederim ki Karadeniz’de yediğimiz en lezzetli yemekler arasında.

Muhlama yemeden Karadeniz’den dönülmez

Of

Of ilçesindeki Ofçay fabrikasında çay üretimini görebilir, dilerseniz buradan kolilerce çay alabilirsiniz.

Ofçay fabrikasında çay üretimi

Ofçay fabrikasında çay üretimi

Uzungöl

Of’tan sonra Hapsiyaş Köprüsü’nü geçip Çaykara’da bulunan Uzungöl’e gittik. Uzungöl, Trabzon şehir merkezinden 100 km uzaklıkta, deniz seviyesinden 1.090 m yükseklikte bulunuyor. Vadinin ortasında bulunan ve yamaçlardan düşen kayaların Haldizen Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşmuş olan göl beni ilk gördüğüm ânda büyüledi. Yakınındaki Şerah Köyü doğanın güzelliğine uyum sağlayamadan çarpık yapılaşmaya uğramış olsa da ben sadece ve sadece doğanın bende uyandırdığı huzur hissine odaklandım. Eski fotoğraflarında gördüğüm az sayıdaki bina günümüzde yerini çok sayıda şekilsiz ve doğaya saygısı olmayan binaya bırakmış. Yine de hâlâ güzel, hâlâ insanı derinden etkiliyor Uzungöl.

Uzungöl

Uzungöl Arap turistlerle dolu. Restoranlarda bile Arapça yazıya rastlanıyor. Zaten Araplar’ın keşfinden sonra yöre halkında merak uyanmış da Uzungöl’e bu sayede gitmeye başlamışlar.

Trabzon

Uzungöl

Sümela Manastırı

Buranın ziyaret edilmesi gereken en önemli yerlerinden birisi Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı. Maçka ilçesi baskı ve zulümden kaçan Hristiyanların kaçış yeri olmuş. 19. yüzyılda kayaları oyarak Sümela Manastırı’nı inşa etmişler.

Trabzon

Sümela Manastırı Kaynak:Wikipedia (Bjørn Christian Tørrissen – Own work by uploader, http://bjornfree.com/galleries.html, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8297970)

Sümela Manastırı halk arasında Meryem Ana adıyla anılıyor. 395 yılında Atinalı Barnabas ve yeğeni Sophronos tarafından kurulan manastır 16. yüzyılda Ortodoks aleminin dayanağı olmuş. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra bölgede Pontus devleti kurmak isteyen Rumlar’ın karargâha dönüştürdüğü manastır 80 yılı aşkın bir süre harabe olarak kalmış, sonra restore edilmiş. 2010’dan beri Rum Ortodokslar yılda 1 gün Hz. Meryem’in göğe yükseliş gününde ayin yapıyorlar ve manastır bu nedenle günümüzde önemli bir inanç turizmi merkezi. Bölgedeki Altındere Milli Parkı’nın doğal güzelliği de şüphesiz buraya ziyaretçilerin artmasına katkıda bulunuyor.

Sümela Manastırı

Zigana Dağları

Gezimizin son durağı, geçit vermez denen Zigana Dağları oldu.

Muhteşem doğanın içinde kendimizi küçücük hissettiğimiz Zigana’dan Zigana geçilmez iddialarına rağmen geçtik.

Trabzon – Zigana Dağları

Zigana’ya gelmişken Ziganalı Ahmet Usta’nın Yeri’nde pirzola, kuymak (peynir, tereyağı, mısır unu), turşu kavurma, kaygana (sebzeli krep) ve meşhur Hamsiköy sütlacı yedik. Zigana’ya doğası için defalarca gelirim diyordum ama sanırım Ahmet Usta için de gelirim :-) .

Ziganalı Ahmet Usta’nın Yeri’nde mangalda pirzola pişiyor

Ziganalı Ahmet Usta’nın Yeri’nde pirzola, kuymak (peynir, tereyağı, mısır unu), turşu kavurma, kaygana (sebzeli krep) ve meşhur Hamsiköy sütlacı yedik

Burası Karadeniz’de dolu dolu yaşayan ve yaşatan bir şehir. Özellikle de Uzungöl ve Sümela turist akınına uğramayı fazlasıyla hak eden yeryüzü cennetleri.

Trabzon – Zigana

Keşfetmeniz dileğiyle…