Giresun dünyaya tanıttığı kirazı, lezzetli fındığı, simidi, macunlu pastası ve kemençesiyle meşhur bir şehrimiz. Doğu Karadeniz’in insan yaşayabilen tek adası olan Giresun Adası’na sahip olan Giresun zengin tarihi, fındık bahçeleri ve birbirinden güzel mis gibi havası olan yaylalarıyla tanınıyor.

Giresun Kalesi’nden manzara

Giresun hakkında bilgiler

M.Ö 7. yüzyılda Miletli koloniciler tarafından kurulan kent Hitit kaynaklarında Kaşka, Roma kaynaklarında Kerasous adıyla anılıyor.

Giresun gezi rehberi – Atatürk Meydanı

Şehre yaklaşırken denizin doldurularak yol ve havaalanı yapıldığını gözlemledik. Güzelim Karadeniz sahilleri buralarda neredeyse kaybolmuş, yapılan yollara teslim olmuşlar. Korkarım betona teslim olmuş bir Karadeniz ilimizle daha tanışacağım diyerek kente giriş yaptım.

Giresun

Tirebolu

Giresun gezilecek yerler

Giresun gezilecek yerler listemize buyrun:

Atatürk Meydanı

Şehir merkezine geldiğinizde meydanda Atatürk Heykeli’ni göreceksiniz.

Giresun

Atatürk Meydanı

Ayrıca Fındık Başımın Tacı heykeli sizi selamlayacak. Fındığın burası için önemi bu heykelle iyice vurgulanıyor.

Giresun

Fındık Başımın Tacı heykeli

Giresun Kalesi

Antik kaynaklarda Bronz Duvarlı Kale adıyla yer alan kalenin Pontus Kralı 1. Farnakes Dönemi’nde yaptırıldığı sanılıyor. Pontuslar’ın yanında Helenistik ve Roma Dönemi’nden de izler taşıyan kalenin günümüze kadar gelen kısmını güney sur duvarları oluşturuyor.

Kaleye çıkarken göreceğiniz Ermeniler’den ve Rumlar’dan kalma evler dışında, civarda maalesef pek estetik yapı yok. Kaleye çıkınca ise bu çirkinlikler örtünüyor ve eşsiz bir manzara gözlerinizin önünde seriliyor.

Giresun Kalesi’nden manzara

Kalenin içinde Atatürk’ün kişisel muhafızı Hacı Topal Osman Ağa’nın anıt mezarı var. Topal Osman, Kurtuluş Savaşı sırasında buranın halkından oluşan muhafız kıtasının komutanıymış. 1923’te Trabzon milletvekili Ali Şükrü Bey suikastı nedeniyle hakkında yakalanma emri çıkmış ve güvenlik güçleri ile çarpışmada hayatını kaybetmiş. Atamız’ın şahsi malvarlığından karşılanan bir anıt mezar yaptırılmış ve naaşı buraya nakledilmiş.

Giresun Kalesi

Hacı Topal Osman Ağa’nın anıt mezarı

Kalede bir de Hacı Bektaşi Veli’nin müridi Kurbande’nin türbesi bulunuyor.

Giresun Müzesi

Gogora Kilisesi adıyla da bilinen Giresun Müzesi binası ilk olarak bazilika planlı bir kilise olarak tasarlanmış. 1923 yılına kadar ibadethane, 1948-1967 yılları arasında cezaevi olarak kullanılmış. 1982 yılında restore edilen yapı 1988’de müzeye dönüştürülmüş. İçinde Tunç Çağı, Hitit, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserler sergileniyor.

Meryem Ana Manastırı

Orta Çağ’dan kalma Meryem Ana Manastırı Şebinkarahisar ilçesinin 11 km doğusundaki Sarıyer Köyü’nde yer alıyor. Manastır yekpare bir kayanın içi oyularak yapılmış.

Giresun Adası

Bu ada Karadeniz’de bulunan 2 adadan bir tanesi. Yaklaşık 40.000 m²’lik alana yayılan adada farklı dönemlere ait sur kalıntıları, manastır, kuleler, toprak fıçılar gibi pek çok kalıntı yer alıyor. Adada ana tanrıça Kybele’yi temsil eden ve dilek taşı olarak kullanılan Hamza Taşı var. 2. derece sit alanı olarak korunan adaya kent limanından tekne turları düzenleniyor. Adanın bir özelliği de burada tüplü dalış (scuba) yapılıyor olması. Burası Türkiye’nin en güzel dalış noktalarının konuşulduğunu bilmelisiniz.

Uzaktan Giresun Adası görülüyor

Tirebolu

Şehre 45 km uzaklıkta yer alan ilçenin tarihi M.Ö 7. yüzyıla dayanıyor. Adı Yunanca üç kent anlamına gelen Tripolis’den geliyor. Miletoslular tarafından kurulduğu düşünülen Tirebolu, Trabzon İmparatorluğu Dönemi’nde bir sayfiye yeri olarak kullanılmış. Osmanlılar Dönemi’nde de bir savunma kalesi olmuş.

Tirebolu Kalesi

Tirebolu Kalesi’nin altında ayaklarınızı Karadeniz’in serin sularına sokarak çayınızı yudumlamak ise paha biçilmez bir mutluluk.

Tirebolu

Mavigöl

Kent merkezine 32 km uzaklıktaki Dereli Kuzalan Tabiat Parkı içinde bulunan Mavi Göl kireç taşları ve sodalı suyun etkisiyle turkuaz rengine bürünen suyu ve şelalesi ile dikkati çekiyor. Burası Doğu Karadeniz Bölgesi’nde sodalı suyun dere halinde aktığı tek yer olma özelliğine sahip. Büyüklü küçüklü 3 gölden oluşuyor ve halk arasında Sodalı Göl diye adlandırılıyor.

Kümbet Yaylası

İl merkezine 60 km uzaklıkta bulunan Kümbet Yaylası’nın çevresi ladin ormanları ile kaplı. 1640 metre rakıma sahip yaylanın Aymaç Mevkisi’nde her yıl temmuz ayının ikinci pazar günü Kümbet Şenlikleri düzenleniyor.

Giresun

Kümbet Yaylası Kaynak:Wikipedia (Zeynel Cebeci – Yükleyenin kendi çalışması, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79870956)

Bektaş Yaylası

İl merkezine 56 km uzaklıkta bulunan Bektaş Yaylası’nda Melikli Obası Yaylası, Kurttepe Mevkii ve Alçakbel Orman İçi Piknik alanı var. Yaylada piknik alanlarının yanında turistik tesisler de bulunuyor. Yayla yolu üzerinde bulunan Despot Kayası ve Gelin Kayası ise birer doğa harikası.

Giresun

Bektaş Yaylası Kaynak:Wikipedia (User:Danbury – Yükleyenin kendi çalışması, Kamu Malı, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4395736)

Karadeniz’in güzellikleri şüphesiz ki şehir merkezlerinde değil yaylalarında mis gibi havayı soluyup leziz yemeklerini tadınca çıkıyor. Giresun’da da hem yaylalar hem de dünyanın en lezzetli fındığı, pidesi, hamsi böreği ve kara lahana yemekleri sizi bekliyor…