Antik dönemde Pisidia olarak bilinen bölgede yer alan Sagalassos Antik Kenti, Burdur’un Ağlasun ilçesindeki Akdağ yamaçlarında, denizden 1.700 metre yükseklikte bulunuyor. Antik kentte ilk yerleşim izleri günümüzden 12.000 yıl öncesine kadar uzanıyor. Anıtsal yapıları son derece iyi korunan, üzerinde kurulduğu teraslı yapısı ile çarpıcı bir kent planına sahip olan Sagalassos, Roma İmparatorluk Dönemi’nde Pisidia Bölgesi’nin en önemli şehri imiş. Binlerce yıldır antik suyun aktığı Antoninler Çeşmesi, agoraları, Roma hamamları, Macellum yapısı, üzerinde dans eden kızlarla bezeli Heroon yapısı, kütüphanesi ve yaklaşık 9.000 kişilik tiyatrosuyla göz kamaştıran Sagalassos Antik Kenti, aşkların ve imparatorların şehri olarak biliniyor. Kentin simge yapısı Antoninler Çeşmesi’nden içilen suyun insanları güzelleştirdiğine ve bu sudan içenlerin birbirine âşık olduğuna inanılıyor. Burası döneminin 5 büyük seramik üretim merkezinden biri olarak ve en az 1.000 yıllık seramik üretimi ile antik dönemlerdeki en uzun seramik üretimi merkezi kabul ediliyor ve UNESCO Dünya Mirası Geçici listesinde bulunuyor.

Sagalassos Antik Kenti

Antoninler Çeşmesi

Sagalassos’ta insanlığa dair ilk izler M.Ö 10.000, tarım izleri de M.Ö 4200 yılına dayanıyor. Kent M.Ö 560-546 yıllarında Lidyalılar tarafından ele geçirilmiş. Persler’in Lidyalılar’ı yenmesi ile Pers Satraplığı’na bağlanmış. M.Ö 333 yılında Büyük İskender tarafından ele geçirilmiş. M.Ö 133 yılında Bergama Kralı III Attalos’un vasiyeti ile Romalılar’a bırakılmış. M.Ö 36 yılında Galatia Kralı Amyntas’ın, ardından Agustus tarafından yeniden Roma İmparatorluğu’nun topraklarına katılmış. 120’li yıllarda Roma İmparatoru Hadrian tarafından Pisidia imparatorluk kültünün resmi merkezi seçilince ekonomik olarak büyümeye başlamış. M.S 590 yılında yaşanan büyük depremde yerle bir olmuş. M.S 13. yüzyılda Selçuklular son Bizans kalelerini de ortadan kaldırınca tamamen ortadan kalkmış.

Sagalassos Antik Kenti nerede? Sagalassos Antik Kenti’ne nasıl gidilir?

Burdur-Antalya karayolunda Ağlasun ilçesine gelip kiraz ve ceviz ağaçlarıyla kaplı yemyeşil ovayı geçerek 7 km’lik dönemeçli yolu tırmanacaksınız. Sagalassos Antik Kenti’ne hoşgeldiniz.

Sagalassos’tan manzara

Sagalassos Antik Kenti gezilecek yerler

Bulutların arasında yer alan dağ şehri Sagalassos, aşağı ve yukarı şehir olarak iki bölüme ayrılıyor. En önemli yapısı olan Antoninler Çeşmesi, yukarı şehir bölümünde yer alıyor.

Claudius Kemerleri

Sagalassos Antik Kenti’nde gezme tercihinize göre üç farklı güzergâh var. En kısa güzergâh (sarı rota) yaklaşık 1,5 km ve 1 saat sürüyor. İkinci güzergâh (sarı+kırmızı rota) yaklaşık 2,5 km ve 2 saatte geziliyor. En uzun güzergâh (sarı+kırmızı+mavi rota) 4 km ve 4 saatte geziliyor.

Hamam – Gymnasium

Sagalassos Antik Kenti’ndeki hamam binalarından birisi aşağı agoranın doğusundaki bir tepe üzerinde inşa edilmiş. İlk hamam M.S 1. yüzyıla tarihleniyor. M.S 120’den itibaren daha büyük bir hamam / gymnasium inşa edilmiş ve eski hamamın duvarları bu yeni yapıya eklenmiş.

Mermer Salon / İmparator Salonu ve Hamam

Mermer Salon

İmparatorluk dönemi hamamının ortasında törenlerin yapıldığı bir Mermer Salon var.

Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti – Mermer Salon

Hadrian Çeşmesi

M.S 129-132 yılları arasında inşa edilen Hadrian Çeşmesi, aşağı agoranın hemen yukarısında yer alıyor. İki katlı çeşme, Apollo Klarios Tapınağı’na yakın olduğu için Apollo’ya adanmış.

Aşağı Agora

Aşağı agora M.Ö 27-M.S 14 yılları arasında İmparator Augustus zamanında yapılmış.

Severuslar Çeşmesi

Severuslar Çeşmesi, aşağı agoranın kuzey batısında yer alıyor.

Sütunlu Cadde

Sütunlu Cadde, M.S 1. yüzyıla tarihleniyor.

Tiberius Kapısı

Tiberius Kapısı’ndan Sütunlu Cadde’ye basamaklarla çıkılıyor.

Odeon

Kapalı bir tiyatro ve konser salonu olan Odeon, M.Ö 27-M.S 14 yılları arasında İmparator Augustus zamanında yapılmaya başlanmış, yapımı 200 yıl sürmüş. Odeon’un 1.500-2.000 kişilik kapasitesi var.

Macellum

Sagalassos Antik Kenti’nin üst bölümünde, yukarı agoranın alt tarafında yer alan Macellum, lüks eşyaların ve pahalı gıdaların satıldığı bir pazar alanı imiş.

Macellum

Yukarı Agora

Claudius Kemerleri’ni geçince şehrin yukarı agorasına geliniyor. Antoninler Çeşmesi bu agorada yer alıyor.

Sagalassos Antik Kenti

Yukarı Agora ve Antoninler Çeşmesi

Antoninler Çeşmesi

Antoninler Çeşmesi, M.S 160-180 yılları arasında Roma İmparatorları Marcus Aurelius ve Lucius Verus dönemlerinde inşa edilmiş. Yedi farklı renk taş kullanılarak yapılan çeşme, 28 metre uzunluğunda ve 9 metre yüksekliğinde. Çeşmenin tam ortasında 4,5 metre yükseklikten binlerce yıldır su akıyor ve döküldüğü havuzu dolduruyor. Antoninler Çeşmesi’nden içilen suyun insanları güzelleştirdiğine ve bu sudan içenlerin birbirine âşık olduğuna inanılmış.

Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti – Antoninler Çeşmesi

Antoninler Çeşmesi’nin kentin su kaynaklarının koruyucusu olan Dionysos’a ithaf edildiği sanılıyor. Anıtın iki yanındaki heykeller Şarap Tanrısı Dionysos’u ve ona destek olan satyri gösteriyor. Bu heykeller Afrodisias Antik Kenti’nde yapılarak buraya getirilmiş.

Antoninler Çeşmesi

Kent Yönetimi Binası (Prytaneion)

M.S 1. yüzyılda Sagalassoslu iki erkek kardeş tarafından yaptırılan Prytaneion, mozaikli bir yapı. Büyük olasılıkla kentin yönetim binası olan yapıda Ocak Tanrıçası Hestia’nın koruduğu sonsuzluk ateşi sürekli yakılı tutulmuş, aynı zamanda kentin konukları misafir edilmiş.

Kent Yönetimi Binası

Başmelek Mikail Bazilikası

Başmelek Mikail Bazilikası M.S 4. yüzyılda kullanım dışı kalan meclis binasının olduğu yere yapılmış. Başmelek Mikail’e adanan bazilika ancak 200 yıla yakın kullanımda kalabilmiş.

Sagalassos Antik Kenti – Başmelek Mikail Bazilikası

Tanrıça Tyche Mabedi

Tanrıça Tyche Mabedi önce İmparatoriçe Constantia’ya, sonra İmparatoriçe Flavia Eudoxia’ya adanmış.

Tanrıça Tyche Mabedi

Meclis Binası (Bouleuterion)

Meclis Binası (Bouleuterion), politika yapmak içim kurulmuş.

Sagalassos Antik Kenti

Meclis Binası (Bouleuterion)

Kuzeybatı Heroon

Kuzeybatı Heroon, M.S 1. yüzyılda İmparator Augustus döneminde yapılmış. 15 m yüksekliğindeki yapı, Sagalassoslu seçkin bir aileden gelen bir genç için yapılmış. Bu gencin Sagalassos’a Dionysos kültünü tanıtan kişi olabileceği düşünülüyor.

Heroon’un podyumu üzerinde gerçek boyutlara yakın 14 genç kız frizi dikkat çekiyor. Bu frizlerde dans eden, eğlenen kızlar görülüyor.

Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti – Kuzeybatı Heroon

Dor Stili Tapınak

M.S 1. yüzyıla tarihlenen tapınağın kentin baştanrısı Zeus’a adandığı sanılıyor.

Dor Stili Tapınak

Tiyatro

Manzarasıyla dikkat çeken Sagalassos Antik Tiyatrosu, dünyanın en yüksek rakımlı antik tiyatrosu unvanına sahip.

Yapımına M.S 120 yılında başlandığı düşünülen tiyatro, her sene Pisidya’da yapılan kutlamalar için inşa edilmiş. 9.000 kişilik kapasitesi var. Bulunan gladyatör ve hayvan kabartmaları nedeniyle burada gladyatör ve hayvan dövüşlerinin de yapıldığı sanılıyor.

Sagalassos Antik Kenti – Tiyatro

Kütüphanenin Yanındaki Ev

30 m²’lik bu evde yaşam odası ve kiler var.

Kütüphanenin Yanındaki Ev

Dor Stili Çeşme

M.Ö 1. yüzyılda inşa edilen çeşmeden halk günlük su ihtiyacını karşılamış.

Dor Stili Çeşme

Sagalassos Antik kenti keşfedilmeyi beklenen bir inci. Sizin de keşfetmeniz dileğiyle…