Antik bir şehrin kalbindeki limandan denize girmek kulağınıza nasıl geliyor? İşte Phaselis Antik Kenti bu deneyimi mümkün kılan bir yer. İsmi Fenike dilinde “Tanrı korur” anlamına gelen antik kent; Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Tekirova Beldesi sınırları içinde, çam ağaçlarının gölgesinde, cırcır böcekleri eşliğinde binlerce yıllık tarihe gözünüzü değdirebileceğiniz, eşi benzeri az bulunur bir deneyim yaşayabileceğiniz bir yer. Burası Büyük İskender’i bile altın taç ile karşılamışken size neden aynı hisleri yaşatmasın ki?

Phaselis Antik Kenti

Phaselis, M.Ö 690 yılında Rodos’tan gelen kolonistler tarafından bölgedeki ticareti geliştirmek amacıyla kurulmuş. Kuruluş efsanesine göre Phaselis’e ulaşan kolonistler, karşılaştıklara çobana buraya yerleşmek istediklerini, bedel olarak arpa ekmeği mi yoksa kurutulmuş balık mı istediğini sormuşlar. Çoban kurutulmuş balığı tercih etmiş, kolonistler de buraya yerleşmiş.

Phaselis, Roma İmparatorluğu zamanında da önemli bir liman olma özelliğini korumuş. Kentin Büyük İskender’i bile büyülediği ve Büyük İskender’in 1 yılını burada geçirdiği söyleniyor.

Phaselis Antik Kenti

Phaselis Antik Kenti nerede? Phaselis Antik Kenti’ne nasıl gidilir?

Antalya veya Kemer’den Tekirova istikametine giden minibüsler ile buraya gidebilirsiniz. Phaselis sapağında indiğinizde limana kadar yaklaşık 1 km yürümeniz gerekiyor. Eğer özel araç ile gelecekseniz, Kumluca-Kemer yolu üzerindeki Phaselis tabelalarını takip etmeniz gerekiyor.

Phaselis Antik Kenti

Buraya organize turlara katılarak da gelebilirsiniz. Ben de dünyanın her yerine turlar düzenleyen arkadaşım Mehmet Altay’ın turu ile geldim. (Instagram: mehmetaltie /  (541) 537-1225) Hepimiz mest olarak Phaselis’i gezdik.

Phaselis Antik Kenti

Phaselis Antik Kenti’nde gezilecek yerler listesi

Alanı içerisinde Antalya’nın en güzel plajlarından birini barındıran antik kentin ortasında heybetli bir cadde var. Üç liman, Agora, Tiyatro, Hadrian Su Yolu Kapısı gibi en önemli yapıların kalıntıları bu cadde üzerinde yer alıyor.

Phaselis Antik Kenti

Agora

Su Kemerleri

Phaselis’e girer girmez otoparkın arkasındaki su kemerleri dikkat çekiyor. Bu kemerler şehre dışarıdan su getirmek için inşa edilmiş.

Phaselis Antik Kenti

Su Kemerleri

Ana Cadde

Şehrin ortasından geçen Ana Cadde boyunca liman, Agora, Tiyatro, Hadrian Su Yolu Kapısı gibi en önemli yapıların kalıntıları var.

Phaselis Antik Kenti – Ana Cadde

Liman

Şehrin üç limanı var. Ortadaki liman Kent Limanı olarak biliniyor. Limanlar arasında en küçük olan liman, askeri liman olarak biliniyor. Antik kentin üçüncü limanı ise Güney Liman olarak biliniyor.

Phaselis Antik Kenti

Askeri Liman

Agora

Ana Cadde boyunca içinde bir bazilikanın kalıntıları bulunan Hadrian Agorası, onun yanında Domitian Agorası, onun yanında da Bizans Agorası var.

Domitianus Agorası

Hamam

Roma hamamı M.S 3. yüzyıla tarihleniyor.

Phaselis Antik Kenti – Hamam

Hadrian Takı

Hadrianus Takı, M.S 129 yılında İmparator Hadrian’ın şehri ziyareti şerefine yapılmış.

Tur liderimiz Mehmet Altay ile Hadrianus Takı önündeyiz

Tiyatro

Yaklaşık 1.500 kişilik tiyatronun M.S 2. yüzyıla tarihlendiği düşünülüyor.

Tiyatro

Phaselis Antik kenti ülkemizin en özel antik kentleri arasında yer alıyor.

Keşfetmeniz dileğiyle…