Defineler şehri Lapta bozulmamış dokusu, tarihi ve doğal değerleri ile günümüzde Kıbrıs turizminin merkezi konumunda. Şöhretinde haksız da sayılmaz. Neden mi? Kesin kuruluş tarihi bilinmese de zengin yer altı su kaynakları ve bereketli topraklara sahip olması Lapta’nın eski dönemlerden itibaren iskan edilmesini sağlamış. Homeros’a göre burası M.Ö 1200’lü yıllarda Troya Savaşı’ndan dönen Akalar tarafından Salamis ve Baf kentleriyle birlikte kurulmuş.

Lapta

Tarih boyunca değişik medeniyetlere ev sahipliği yapan kentte Bizans, Lüzinyan, Venedik, Osmanlı ve İngiliz etkileri görülüyor.

Lapta

Benim burayla tanışıklığıma ve yaptıklarıma gelince: Burada kaldığım 2 gün boyunca doğa yürüyüşü yaptım, portakal çiçeği kokusuyla sarhoş oldum. Şehir hayatının kalabalığından uzak, özlediğim sakinliği yakaladım. Eğer Kıbrıs’a gelince özlediğiniz ada hayatını (yani sakinliği, huzuru, dinginliği) yaşamak istiyorsanız, Girne‘nin hemen burnunun dibindeki Lapta’ya mutlaka yolunuzu düşürmelisiniz.

Lapta

Lapta’da gezilecek yerler listesi

Bizans ve Orta Çağ şövalyeleri döneminde piskoposluk merkezi olan şehirde 18-19. yüzyıla ait pek çok dini yapı var.

Lambousa antik kentinin en ilgi çeken yerleri arasında kraliçe havuzu, kaya mezarları, liman, Akhiropietos Manastırı, Aziz Evlalios Kilisesi sayılabilir.

Lapta

Kraliçe Havuzu

Elizabeth II 1952 yılında babası kral George VI’nın yerine tahta geçmiş. İngiltere kraliçesi olduktan sonra da Lapta’ya sokak çeşmeleri, gerizler ve havuzlar yaptırmış.

Hikmet Uluçam Evi

Burada Hikmet Uluçam’ın eşi benzeri olmayan evini mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. 30 yılı aşkın süredir soyu tükenme tehlikesi altında olan bitki ve ağaçları yetiştirmeye çalışan sanatçının evinin bahçesinde birçok nadide endemik bitki ve kaktüs var.

Hikmet Uluçam Evi

Kuzey Kıbrıs’a özgü endemiklerin yanında dünyanın pek çok yerinden endemik toplayıp bahçesinde yetiştiren Uluçam, medoş lalesi gibi nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bazı endemikleri kendi çabasıyla korumaya ve yaşatmaya çalışıyor.

Medoş lalesi

Hikmet Uluçam Evi

Benim şimdiye kadar “en özel dizaynlı bahçeler” arasında bulduğum Marakeş’teki Majorelle Bahçesi’ne şimdi de Hikmet Uluçam’ın bahçesi eklendi. Bu özel evi ziyarete gelmek için  + (90) 533 866 0057 numarayı arayarak rezervasyon yapabilirsiniz. Emin olun, geldiğinizde kendinizi bambaşka bir alemde hissedeceksiniz.

Bendeniz, Hikmet Uluçam ve Birol Bebek

Green Heights Park

Burası nefis bir botanik bahçesi. Hani biz Kıbrıs’ta kumarhaneden başka bir şey yok, bitki örtüsü de kurak sanıyoruz ya, burası işte o ezberleri bozan bir yer.

Green Heights Park

Green Heights Park

Babil Bahçeleri (Gardens of Babil)

Burası bir botanik bahçesi. Burada bir çok farklı türde çiçek, ağaç ve bitki görebilir, hatta evinizde olmasını istediğiniz bitkilerden satın alabilirsiniz.

Babil Bahçeleri (Gardens of Babil)

Dilerseniz bahçenin girişindeki Cafe Babil’de soluklanın, dilerseniz bahçenin içindeki havuzun kenarında nilüferleri izleyin, burada hissettiğiniz huzurun tadını başka hiç bir yerde kolay kolay yakalayamayacaksınız.

Babil Bahçeleri (Gardens of Babil)

Doğal güzellikleriyle öne çıkan yerde yapılacak bir başka aktiviteyse Lapta-Başpınar parkuru üzerinde doğa yürüyüşüne gitmek. Adada yetişen endemiklerin bir kısmıyla bu yürüyüşte tanışmanız an meselesi.Lapta’nın güzelliklerini kelimelere dökmem zor. Eğer siz de doğal güzellik arayanlardansanız, burayı kendi gözlerinizle görmelisiniz.

Lapta

Burada konakladığım butik otel Lapida Hotel‘i ise kesinlikle öneririm.

Keşfetmeniz dileğiyle…