Ruanda 2005 yılından beri her yıl global bir katılımla Virunga yanardağı silsileleri üzerinde yaşayan dağ gorillerine isim verme töreni yapıyor. Kwita Izina (Kvitizina telaffuz ediliyor) olarak adlandırılan Goril İsim Verme Seremonisi global bir katılımla tam bir şenlik havasında geçiyor. Son 15 yılda bu törenlerde 354 dağ goriline isim verildi. Günümüzde bu törena sayesinde Ruanda doğal mirasını koruyor, turizmini geliştiriyor. Ruandalılar da dağ gorillerinin önemini ve ekonomiye katkısını anlayarak gorillerin korumacısı oluyor.

2010 yılında nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ve Virunga yanardağı silsileleri üzerinde yaşayan dağ gorillerinin sayısı 480 idi. 2016 yılı sayımına göre bu sayı 604’e çıktı. Tüm çabalar sayesinde dünya genelindeki sayıları 1.000’i aştı. Artık nesli tükenme tehlikesi de ortadan kalktı.

Dağ gorilleri

Kwita Izina – Gorillere isim verme töreni

Bu tören son 1 yıl içinde doğan bebek gorillere isim verme töreni. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen ünlülerin ve global liderlerin her biri (Prens Charles, aktör ve aktrisler, sporcular, Formula1 yarışçıları, iş insanları, bilim insanları) bir bebek gorile isim veriyor.

Kwita Izina

Dağ gorilleri (gorilla beringei beringei) Ruanda, Uganda ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti arasındaki Virunga yanardağı silsileleri üzerindeki görkemli yağmur ormanlarında yaşıyor. Ağırlıkları 150-200 kilograma kadar ulaşan dağ gorilleri, dev gibi görüntülerine rağmen oldukça zararsızlar. Otçullar, aile olarak yaşıyorlar. Bu nazik primatları doğal ortamlarında gözlemlemekse gerçekten muhteşem bir deneyim.

Volcanoes Milli Parkı’nda yaşayan dağ gorilleri

Goriller günde her biri 8 kişiden oluşan en fazla 10 farklı grup tarafından ziyaret edilebiliyor. Sabah erken saatte görevliler ormanın içindeki goril ailelerinin yerlerini tespit ediyor. Misafirleri sağlık koşullarına göre gruplandırıyorlar ve goril ailelerin uzaklık durumuna en sağlıklı ve fit grubu en uzaktaki goril ailesini görecek şekilde gönderiyorlar. Gruplar yağmur ormanında 2-10 saat arasında yürüyüş yapıyor. Goril ailesini gördüklerinde yanlarında en fazla 1 saat kalabiliyorlar. Bu gözlemleri yapabilmek için en uygun zamanlarsa haziran-eylül ve aralık-şubat ayları arası. Diğer dönemlerdeki yağışlar turları olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Kwita Izina – Tören süreci

Tören tam bir şenlik ve festival havasında geçiyor. Bir bölüm protokole ayrılırken çok büyük bir alan halka açık. Orta bölüme büyük bir sahne konuyor, ülkenin popüler şarkıcıları burada konser veriyor. Bu arada halk coşkuyla şarkılara eşlik ediyor, dans ediyor.

Kwita Izina - Konser

Kwita Izina – Konser

Tören başladığında önce açılış konuşması yapılıyor. Gorillerin ve doğal ortamlarının nasıl korunduğu anlatılıyor. O yıl doğan gorillerin görselleri gösteriliyor.

Bebek gorillere isim vermek üzere törene katılan isim verecek kişiler sahneye davet ediliyor. Sırayla isim vermek üzere seçtikleri bebek gorili tanıtıyorlar. Doğum tarihini ve ailesini söylüyorlar. Bebek gorile verdikleri ismi ve anlamını açıklıyorlar.

Kwita Izina – Gorillere isim verecek kişiler sahneye davet ediliyor

Kwita Izina

Kwita Izina – Gorillere verilen isimler ve anlamları anons ediliyor

Kwita Izina – Tören süreci

Ruanda’ya RDB (Rwanda Development Board) davetiyle gittim. Kwita Izina’ya 2022 yılında davetli olarak katılmak benim için ömür boyu unutamayacağım bir deneyim oldu. Katıldığım törende 20 bebek gorile isim verildi.

Kwita Izina

Kwita Izina kadar renkli bir törene denk katılmamıştım. Halk o kadar içten eğlendi ki onların heyecanına katılmamak mümkün değildi. Ülkenin tanıtımı açısından da çok önemli olan bu törene katılmak oldukça heyecan vericiydi.

Kwita Izina

Kwita Izina

Gorilleri, doğayı titizlikle koruyan ve korumaya devam etmek için de olağanüstü bir çaba sarf eden Ruanda’yı içtenlikle kutluyorum.

Kwita Izina

Keşfetmeniz dileğiyle…