Ruanda’nın en büyük gölü olan Kivu Gölü yaklaşık 2.700 km²’lik bir alanı kaplıyor. Afrika’nın Büyük Rift Vadisi’nin bir parçası olan Kivu Gölü, Ruanda ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti arasında bulunuyor. Gölün pek çok yerinin olağanüstü manzaraları doğaseverleri büyülüyor. Maceraperest gezginler Kivu Gölü’nde kayak turu, dağlarda bisiklet gezisi veya muhteşem Kongo Nil Yolu’nun 6 sıra dışı etabında yürüyüş yapabiliyor.

Kivu Gölü’nün en önemli özelliğiyse yaklaşık 300 milyar m³ karbon dioksit ve 60 milyar m³ metan gazı kapasitesine sahip olması. Bu da yılda 120 ile 250 milyon m³ arasında metan gazı üretmesini sağlıyor. Gölün 350 metre altından gaz çıkarılıyor, eko sistemi korumak için karbon dioksit geri gönderiliyor. Metan gazı ayrılarak pervane çark motorları için kullanılıyor ve bu da elektrik üretiyor.

Kivu Gölü’nde gezilecek yerler listesi

Ruanda‘da Kivu Gölü’nün kuzey ucundaki Rubavu District (bölge) içinde yer alan Gisenyi şehri, Volcanoes Milli Parkı’na 1 saat mesafede yer aldığından iyi bir mola yeri olarak değerlendirilebilir. Rubavu District’ten başlayan ve Kivu Gölü’nün güneyindeki Rusizi District’e kadar devam eden 227 km uzunluğundaki Kongo Nil Yolu nefes kesen manzaralara ev sahipliği yapıyor.

Rusizi

Rusizi bölgesi gölün güney kısmında, DRC (Demokratik Kongo Cumhuriyeti) sınırında yer alıyor. Nyungwe Milli Parkı‘na gelenler en yakın konaklama yeri olarak 1 saat uzaklıktaki Rusizi’yi tercih ediyor. Biz de grubumuzla Rusizi içinde bulunan Kamembe şehrinde Mantis Kivu Marina Bay Hotel’de konakladık. Otelin güzel bir Kivu Gölü ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti manzarası var.

Mantis Kivu Marina Bay Hotel

Yine Kamembe şehrindeki Kivu Emeraude Resort’a gün batımında uğrayıp Kivu Gölü üzerinde güneşi batırırken bir yandan da Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Bukavu kasabasını izledik.

Kivu Gölü

Kivu Emeraude Resort’ta gün batımı

Karongi

Karongi bölgesi gölün orta kısmında yer alıyor. Bu popüler bir sahil beldesinde tepelerde yer alan çam ve okaliptüs ağaçlarının gölgesi gölün üzerine vurup inanılmaz güzel manzaralar oluşturuyor.

Burada Karongi District içindeki Kibuye şehrinde bulunan Cleo Lake Kivu Hotel’de konakladık. Burası Kivu Gölü’ne sıfır, nefis bir üst sınıf otel. İnsan otele adım atar atmaz kendini bir rüyanın içinde hissediyor. Restoranı gurme restoran ayarında, sunulan yemekler çok lezzetli. Kesinlikle Ruanda’da kaldığım en güzel otel oldu. Hatta sırf bu otelde konaklamak için bile Ruanda’ya gelebilirim.

Cleo Lake Kivu Hotel

Kibuye’den ayrılırken grubumuzla bota bindik ve Kivu Gölü üzerinde kuzeye doğru 1,5 saatlik yolculuk sonrasında bir aile işletmesi olan Kinunu Wonders’a vardık.

Kivu Gölü’nde bot turu

Kinunu Wonders’ta kahve ekimi, hasatı ve satışa hazır getirilmesi hakkında bilgi sahibi olduk. Robusta kahvenin 1.500 metreye kadar yükseklikte, Arabica kahvenin 1.500 m üzerinde yetiştiğini, kahve ağaçları ekildikten 2 sene sonra meyve verdiğini öğrendik. Ürettikleri Boneza marka (% 100 Arabica) kahveden satın almayı ihmal etmedik. Daha sonra Rushel Lodge’a giderek öğlen yemeğimizi yedik.

Kivu Gölü

Kinunu Wonders

Rubavu

Rubavu bölgesi gölün kuzey kısmında yer alıyor. Genelde Ruanda turu yapanlar Volcanoes Milli Parkı’nda goril yürüyüşü yaptıktan sonra 1 saat uzaklıktaki Rubavu’ya gelip konaklayarak dinleniyorlar.

Kivu Gölü

Rubavu

Rubavu, Kivu Gölü kıyısındaki diğer yerleşimler gibi kırmızı kumlu plajlara ve sakin bir tropikal karaktere sahip. Tatilinde su sporlarının keyfini çıkarmak ve ruhunu dinlendirmek isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Kivu Gölü

Kivu Serena Hotel’de gün batımı

227 km uzunluğundaki Kongo Nil Yolu buradan başlıyor. Bisiklete binmek ve yürüyüş yapmak isteyenler bu yolun sunduğu harika manzaralara hayran kalıyor.

Kivu Gölü

Grubumuzla Kinunu Wonders’tan sonra kuzeye doğru 1,5 saatlik bot yolculuğuyla Rubavu District içindeki Gisenyi şehrine vardık. Burada Kivu Serena Hotel’e yerleştik. Burası Kivu Gölü’ne sıfır bir otel. Bölgenin en eski otellerinden biri. Ancak konumu itibariyle konaklama açısından kesinlikle güzel bir opsiyon.

Kivu Gölü

Kivu Serena Hotel

Kivu Gölü güzelliğiyle beni kendine hayran bıraktı. Hele Cleo Lake Kivu Hotel, Ruanda gezimde hatırımda kalan en harika otel oldu.

Kivu Gölü

Grubumuzla Cleo Lake Kivu Hotel’deyiz

Keşfetmeniz dileğiyle…