Ruanda’nın başkenti Kigali, hem klasik Afrika başkentleri havasını yansıtan hem de yemyeşil bitki örtüsüyle göz kamaştıran bir kent. Burayı çoğu kişi bir transfer şehri olarak kullanıyor olsa da ülkenin tarihini yakından anlamak isteyenler için Kigali’de çok fazla şey var. Kigali’de Hotel Rwanda filmine konu olan Hôtel des Mille Collines’te konaklayabilir, Ruanda Soykırımı Anıtı’nı ziyaret ederek acı dolu günleri derinden hissedebilirsiniz. Soykırım anma yerleri: Nyamata, Murambi, Gisozi, Bisesero; UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Kigali nerede? Kigali’ye nasıl gidilir?

İstanbul’dan 6,5 saatlik direkt uçuşla Ruanda’nın başkenti Kigali kentine ulaşmanız mümkün. Ayrıca aktarmalı uçuşlar da bulunuyor.

Kigali’de gezilecek yerler listesi

Ruanda’ya gelir gelmez ilk ayak basacağınız yer başkent Kigali olacak. Burası tipik Afrika başkentleri havasında bir şehir olduğundan çoğu kişi tarafından sadece bir geçiş noktası olarak görülüyor. Ancak ülke tarihi hakkında bilgi veren önemli yerleri olduğunu da göz ardı etmemek gerek.

Kigali son yıllarda sanat, kültür ve gastronomiye önem veren bir kent hâline dönüştü. Afrika’nın en temiz ve en güvenli şehirlerden biri olduğunu da göze aldığınızda turistler için gezmesi oldukça keyifli bir şehir olduğu söylenebilir.

Kigali

Kigali Convention Centre

Her ayın ilk pazar günü saat 7:00-10:00 arasında bütün şehrin yolları araç trafiğine kapatılıyor. Sports Sundays adını verdikleri etkinlikte halk şehrin sokaklarında koşuya katılıyor.

Kigali’de 5 yıldızlı zincir otellerin pek çoğunu bulabilirsiniz. Eğer otel tavsiyesi isterseniz, ben değişik otellerde konakladım:

Mesela Radisson Blu pırıl pırıl, çok güzel bir otel. Yemekler harika. Özellikle açık büfe kahvaltıdaki zengin tropik meyve seçenekleri tam benim mideme göre.

Kigali

Kigali Radisson Blu

Kigali Marriott Hotel temiz, güzel, zincir otelin tüm özelliklerini yansıtan bir otel.

Kigali Marriott Hotel

Kigali Serena Hotel yeşillikler içinde güzel bir 5 yıldızlı otel.

Kigali

Kigali Serena Hotel

Kigali Soykırım Anıtı

Şehrin ve hatta ülkenin her yerinde bir soykırım anıtıyla karşılaşıyorsunuz. Ancak en büyüğü burası. 1994 Ruanda soykırımı sırasında öldürülen 1.000.000 kişinin içinden 250.000 kurbanın defnedildiği Kigali Soykırım Anıtı, soykırımda yaşanan gerçekleri gözler önüne seriyor. Soykırım anma yerleri: Nyamata, Murambi, Gisozi, Bisesero; UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Kigali Soykırım Anıtı

Anıtta önce Ruanda soykırımı hakkında kısa bir belgesel film izliyorsunuz. Sonra zaman çizelgeleri, tarihi bilgiler ve fotoğraflarla dolu kalıcı sergileri görüyorsunuz.

Kigali Soykırım Anıtı

Ana sergi aşırı uç Hutular’ın Tutsiler’e ve ılımlı Hutular’a karşı yaptığı soykırıma odaklanıyor. Sergiyi gezerken sömürgeleştirmenin Ruanda toplumunu nasıl etkilediğini, Hutular ile Tutsiler arasında nasıl bölünme yaratıldığını anlıyorsunuz. 100 gün devam eden olaylar sırasındaki yürek burkan hikâyeleri izliyorsunuz. Bir bölümde kemikler ve kafataslarını, bir bölümde ölenlerin kıyafetlerini görüyorsunuz.

Kigali Soykırım Anıtı

Sonra bazıları bebek olan soykırımın en genç kurbanlarının gerçek boyutlu portrelerinin, oyuncaklarının, sergilendiği Çocuk Odası’ndan geçiyorsunuz. Dünyadaki diğer soykırımlar ve katliamlar üzerine bir sergi ile de tarihteki utanç verici soykırımlara tanıklık ediyorsunuz.

Müzeden sonra Yansıma Bahçeleri’nde kurbanlara saygılarınızı sunuyorsunuz.

Kigali Soykırım Anıtı

Anıtı gezmek her ne kadar duygusal olarak çok zor olsa da tarihi anlayıp ders çıkarmak açısından da çok önemli. Ruandalılar da bunu başarmış bir millet. Tüm ülkeyi etkileyen korkunç soykırımı büyük bir hayat dersi olarak hafızalarına işlemişler.

Question Coffee Cafe

Müthiş leziz Ruanda java yani Ruanda kahvesi içmek isterseniz Question Coffee Cafe sizin yeriniz olacak.

Ruanda’da yetişen kahve çekirdekleri dünyanın en iyi çekirdekleri arasında sayılıyor. Ancak Ruanda’nın yerel bir kahve kültürü yok, kahvenin neredeyse tamamı ihraç ediliyor. Question Coffee Cafe ise bunu değiştirmek için çaba sarf eden bir işletme. Ülkenin en iyi çekirdeklerini tedarik etmek, yetiştirme ve kavurma tekniklerini geliştirmek ve de yerel yetiştiricileri desteklemek için doğrudan çiftçilerle birlikte çalışıyor.

Nyamirambo Kadın Merkezi

Nyamirambo Kadın Merkezi’nde yerel hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Ruanda Sanat Müzesi

Eski Başkanlık Sarayı’nda bir kurum olan Ruanda Sanat Müzesi, Ruanda’daki tek çağdaş sanat müzesi. Yerel ve uluslararası sanatçıların eserlerini sergiliyor.

Inema Sanat Merkezi

İki ressam kardeş tarafından 2012 yılında kurulan Inema Sanat Merkezi, geleneksel Afrika el sanatı eserlerini, soyut portreleri, Afrika yaşamından sahneleri betimleyen karma çalışmaları sergiliyor.

Kimironko Pazarı

Kigali şehrinin en büyük ve en kalabalık pazarı olan Kimironko Pazarı’nda sebze meyve ve Doğu Afrika’nın her yerinden tedarik edilen otantik ürünlerden satın alabilirsiniz. Sadece oldukça büyük ve biraz kaotik olduğunu göze almalısınız. Ancak bana sorarsanız pazar yerleri bir ülkeyi keşfetmek için de en ideal yerler.

Kigali

Kimironko Pazarı

Nyamirambo Women’s Center

Nyamirambo Kadın Merkezi kadınları güçlendirmek amacıyla 2007 yılında kuruldu. Kadınlara ücretsiz mesleki eğitimler veriyor. Eğer Afrika’ya özgü hediyelik eşyalar satın almak istiyorsanız Nyamirambo Kadın Merkezi’ne gidebilirsiniz.

Amahoro Stadyumu

Amahoro Stadyumu; futbol, ragbi maçlarına, canlı performanslara, maratonlara ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Soykırım sırasında yaklaşık 12.000 kişi haftalarca stadyuma sığındı ve hayatta kalmaya çalıştı.

Hôtel des Mille Collines

Hôtel des Mille Collines, 1994 Ruanda soykırımı sırasında yüzlerce insanı barındırmasıyla ünlü. Soykırımı anlatan Terry George’un yönettiği 2004 tarihli Hotel Rwanda filminin konusu burada geçiyor. Ancak halktan duyduğuma göre filmde insanları kurtaran kişi olarak gösterilen müdür aslında parası olmayanların konaklamasına izin vermeyen biriymiş. İnsanları gerçekte kurtaran kişi resepsiyonistmiş.

Kigali

Hôtel des Mille Collines

Günümüzde üst sınıf bir otel olarak işletilen Hôtel des Mille Collines’de konaklayabilir, konaklamasanız bile otelin dördüncü katındaki Le Panorama Restaurant’ta nefis bir Kigali şehir manzarası izleyebilirsiniz. Ayrıca her cuma günü otelde düzenlenen Kültür Gecesi’ne katılabilirsiniz. Bu gecede canlı müzik, dans gösterileri ve yerel malzemelerle hazırlanan yemekler eşliğinde Ruanda kültürünü yakından tanıyabilirsiniz.

Camp Kigali Anıtı

Camp Kigali Anıtı, Ruanda soykırımının ilk kurbanlarından olan 10 Belçikalı askerin anısına yapıldı. General Dallaire tarafından ılımlı Başbakan Agathe Uwilingiyimana’nın konutunu korumak için görevlendirilen Belçikalı askerler Cumhurbaşkanlığı Muhafız askerleri tarafından bu noktada öldürülmüş.

Umusambi Village

Özel bir şahsa ait olan Umusambi Village, gri taçlı turna kuşlarını korumak amacıyla yapılmış. Ciddi şekilde yaralı olup yaban hayatında yaşayamayacak olan kuşlar burada hayata döndürülüyor.

Kigali

Umusambi Village

Parkta güzel bir yürüyüş parkuru var. Bir yandan kuş gözlemi yaparken bir yandan kuş cıvıltıları eşliğinde keyifli bir gezinti yapabiliyorsunuz.

Kigali

Umusambi Village

Nyandungu Eco Park

Nyandungu Urban Wetland Eco-tourism Park 10 km’lik yürüyüş ve bisiklet yoluna, piknik alanlarına sahip bir sulak alan. Kentsel sulak alanlar taşkınların önlenmesinde kritik bir rol oynuyor ve benzersiz biyolojik çeşitliliğe ev sahipliği yapıyor.

Kigali

Nyandungu Urban Wetland Eco-tourism Park

Kigali sadece geçilecek değil, kalınıp keşfedilmeyi hak eden bir Afrika başkenti. Temizliği, düzeni, kaliteli konaklama tesisleriyle beni çok etkiledi. Hatta hayrete bile düşürdü.

Keşfetmeniz dileğiyle…