Nyungwe Milli Parkı, Afrika’nın en zengin biyoçeşitliliğe sahip parklarından biri. Afrika’nın büyük nehirlerinin kaynağına sahip; batıda Nil Nehri’ni, doğuda Kongo Nehri’ni besliyor. Park şempanzelere ve 12 diğer primata, 310’dan fazla kuş türüne, orkideler dâhil 1.000’den fazla bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Parkta yerden 70 metre yüksekte 200 metre uzunluğundaki canopy yürüyüş parkurunda ağaçların üzerinde yürüyebiliyorsunuz. Nyungwe Milli Parkı, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde yer alıyor.

Parka yaklaştıkça yağmur ormanının cazibesi de içinize işlemeye başlıyor. Sisli tepeler ardında kaybolan yemyeşil doğayı hayranlıkla izliyor, serinleyen havayı doya doya içinize çekiyorsunuz. Bölge tamamen millî park alanı.

Burundi sınırına yakın yerlerden geçerken yol kenarına belirli aralıklarla dizilen çok sayıdaki askerler dikkatinizi çekiyor.

Nyungwe Milli Parkı’nda gezilecek yerler listesi

Ruanda‘nın Nyungwe Milli Parkı olağanüstü güzellikte bir park. Geçirdiğiniz her anı doya doya yaşatıyor.

Kralın Sarayı

Nyungwe Milli Parkı’na giderken Nyanza’da durup Kralın Sarayı’nı (King’s Palace Museum) ziyaret edebilirsiniz. Burası 11. yüzyıldan 1961’e kadar Ruanda tarihini anlatan bir müze. 3 bölümden oluşuyor; Kral Yuhi V Musinga’nın kullandığı sarayın replikası, Kral Mutara III Rudahigwa’nın 1931 yılında inşa ettirdiği modern sarayı ve 2011’de getirilen kralın inekleri Inyambo.

Kralın inekleri – Inyambo

Canopy yürüyüşü

Uwinka kapısından girdiğinizde hayran kalacağınız bir bitki örtüsüyle karşılaşıyorsunuz.

Nyungwe Milli Parkı

Global grubumuzla Nyungwe Milli Parkı’ndayız

Bu bölgede canopy (ağaçlar üstünde halatlı köprü) yürüyüşü yapabiliyorsunuz. Yürüyüş yağmur ormanında inişli çıkışlı bir parkurda olduğu için yalnız yürümenize izin verilmiyor, mutlaka parkın rehberiyle yürümeniz gerekiyor. Yürüyüş için sağlam yürüyüş ayakkabısı giymeniz, yağmurluğunuzun olması gerekiyor. Bol su içmeniz tavsiye ediliyor.

Nyungwe Milli Parkı

Canopy (ağaçlar üstünde halatlı köprü) yürüyüşü

Yürüyüş sonunda ayakkabılarınızın çamurunu sabunlu sularla silmek için bekleyen görevliler oluyor. Yanınızda bahşiş bulundurursanız iyi olur. Ayrıca rehbere de bahşiş verebilirsiniz.

Şempanze yürüyüşü

Bir günümüzde Nyungwe Milli Parkı görevlisiyle birlikte şempanzeleri görmek üzere yürüyüş yaptık. Şempanzeler sürekli hareket hâlinde ve parkın değişik yerlerinde gözlemlenebiliyor. Ancak 3 yerde habitatları var; Uwinka, Cyamudongo ve Gisovu. Bebekler 0-4 yaş arasında anneleriyle aynı yuvada yaşıyor. 4-9 yaş arasında yine anneleriyleler ama anne her gün farklı yuva yapıyor. 9 yaşında sonra tamamen özgürler.

Uwinka kapısından gidildiğinde asfalt yolun bir bölümü ağaçlar düşerek kapandığından arabayı şempanzelere oldukça uzak bir noktaya park etmek zorunda kaldık. Bu nedenle de rotamız asıl rotaya göre oldukça uzadı. Normalde gidiş-dönüş 2 saat sürmesi gereken yolu gidiş-dönüş 6 saatte yürümüş olduk. Yağmur ormanının içinde inişli çıkışlı yol hepimizi mahvetti, herkes çamurlarda düştü. Oldukça yorucuydu ve eğer rehber zaman zaman elimi tutup yardımcı olmasaydı bu yürüyüşü tamamlamam mümkün olmayacaktı.

Yine de hepimiz doğanın sürprizlerine hazırlıklıydık ve bu macerayı yaşadığımız için çok mutluyduk. Hele Banda köyüne geldiğimizde uzaktan şempanzeleri gördüğümüz an yok mu, işte ona paha biçilemezdi.

Nyungwe Milli Parkı

Nyungwe Milli Parkı – Şempanze

Sık ağaçlı bölgeye girdiğimizde ürkmedim diyemem. Daha çok şempanzelerden değil, bitki örtüsünden ve bitkilerin arasından ne çıkacağını bilememekten korktum. Yine de şempanzeleri ağaçların üzerindeki yuvalarında saklanırken gördüğümde bu maceranın her saniyesine değdiğini iliklerime kadar hissettim.

Colobus maymunları

Nyungwe Milli Parkı’nın Gisakura kapısından girdiğimizde de colobus maymunlarını gördük. Doğu Afrika’da yaşayan bu maymunlar siyah-beyaz renkleriyle güzelliklerini ve yaramazlıklarını ustalıkla sergilediler.

Colobus maymunları

Ndambarare Şelalesi

Ertesi gün Gisakura kapısından yürüyüşe başladık. Yol üzerinde çay plantasyonlarının kenarından geçtik.

Nyungwe Milli Parkı

Çay plantasyonları

Ndambarare Şelalesi’ne yürürken 3 saat içinde sık ağaçlı ormanın içine daldık. Bazı yerlerde ağaçlar o kadar sıktı ki gökyüzünü bile göremedik. Yolda zehirli zehirli bir yılan (Atheris nitschei – Great Lakes Bush Viper) ve bir kurbağa (toad frog) ile karşılaşmak heyecan vericiydi.

Atheris nitschei – Great Lakes Bush Viper

Toad frog

Ndambarare Şelalesi’ne vardığımızda ise huzur dolu bir ortama ruhumuzu teslim ettik. Ağaçların enerjisi, suyun şırıltısı o kadar kuvvetliydi ki buraya gelip nirvanaya ermemek mümkün değildi.

Nyungwe Milli Parkı

Ndambarare Şelalesi

Nyungwe Milli Parkı – Konaklama

Parka geldiğinizde en yakın konaklama yeri 1 saat uzaklıktaki Rusizi District (bölge) içinde bulunan Kamembe şehri. Biz bu bölgede Mantis Kivu Marina Bay Hotel’de konakladık. Otelin güzel bir Kivu Gölü ve DRC (Demokratik Kongo Cumhuriyeti) manzarası var.

Mantis Kivu Marina Bay Hotel

Yine Kamembe şehrindeki Kivu Emeraude Resort’a gün batımında uğrayıp Kivu Gölü’nde güneşi batırırken bir yandan da Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Bukavu kasabasını izledik.

Kivu Emeraude Resort’ta gün batımı

Nyungwe Milli Parkı beni enerjisiyle çok etkiledi. Kesinlikle Ruanda’nın incilerinden biri olduğunu söyleyebilirim.

Keşfetmeniz dileğiyle…