2004 yılında dünyada 116 farklı kentin katılımıyla kurulan UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı (Creative Cities Network); zanaat & halk sanatları, tasarım, gastronomi, edebiyat, müzik, film ve medya sanatları alanında gerçekleşiyor. Gaziantep de zengin Gaziantep mutfağı kültürüyle 2015 yılında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na gastronomi alanında kabul edildi. Bu yazımda Gaziantep lezzetlerini nerede tadabilirsiniz, Gaziantep’te nerede yemek yenir konularına değineceğim.

Gaziantep’te nerede yemek yenir?

Annem ve kardeşimle geldiğim Gaziantep’te ailece güzel bir Gaziantep gastronomi turu yapmayı hedefledik. Zira Gaziantep lezzetleri deyince akan sular duruyor. Bu lezzetleri de ister esnaf lokantalarında, ister lüks restoranlarda tadın, mideniz tam bir şölenin içine düşüyor.

Gaziantep'te Nerede Yemek Yenir

Bey Mahallesi

Ülkemizde en sevdiğim mutfaklar arasında Hatay mutfağı ve Gaziantep mutfağı başı çeker.Ben de şimdi Gaziantep‘te yemek yediğimiz lezzet duraklarını listeleyeceğim…

Çulcuoğlu Et Lokantası

Şehir merkezindeki lokantada ezo gelin çorba, fındık lahmacun, firik pilavı, içli köfte, ezme salata ve ali nazik yedik. İddia ediyorum, ezo gelin çorbanın bile tadı burada bir başkadır.

Gaziantep’te nerede yemek yenir – Çulcuoğlu Et Lokantası – Ali nazik

Kebapçı Halil Usta

Et ile aşk yaşamak için Halil Usta’da küşleme yemeniz lazım. Buraya özgü bir kebap olan simit kebabının da mutlaka tadına bakın.

İmam Çağdaş

Gaziantep gurme turu yapıp da İmam Çağdaş’a gelmeyen yoktur. Restoranın adı âdeta şehirle yarışır hâlde. Lahmacun, ali nazik ve baklavası çok güzel. Zaten bence burada ne bulursanız denemelisiniz.

İmam Çağdaş – Karışık kebap

Metanet Lokantası

Metanet Lokantası’na kahvaltıda beyran çorbası içmek için geliniyor. Beyran, bol iç yağlı, pirinçli ve kuzu etli çorba kıvamında leziz bir sulu yemek. Kabul ediyorum, kahvaltı için ağır bir tercih ama hazır buraya gelmişken herşeyi adabıyla yapmak gerek. Çünkü Türkiye’nin hiçbir yerinde bu tadı bulmak mümkün değil.

Gaziantep’te nerede yemek yenir – Metanet Lokantası – Beyran çorbası

Löküs Ciğer

Kale altındaki lokantada ciğer ve kuzu şişi çok lezzetli.

Koçak Baklava

İnsanlar Koçak’a baklava yemek için akın akın geliyor. Kalabalık oluşuna da şaşırmamak lazım. Baklava öyle lezzetli ki her gelen normalde baklava yemiyor bile olsa burada bizim gibi patlayana kadar yiyor.

Gaziantep’te nerede yemek yenir – Koçak Baklava

Özikizler Künefe

Mehmet Usta 1986 yılında doğan ikiz oğullarından esinlenerek dükkânına Özikizler Künefe ismini vermiş. Burada klasik tatlıların haricinde inovasyon ürünleri de var. Mesela ceviz ile yapılan tatlıları efsane.

Birecik Kebap

Kaliteli ve lezzetli yemek tatmanız, özellikle de patlıcanlı kebap için tavsiye ediyorum.

Mutfak Sanatları Merkezi (MSM)

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılan Mutfak Sanatları Merkezi (MSM), kentin mutfak kültürünü canlı tutmak ve bu kültürü gelenekten geleceğe taşıma amacını güdüyor. Buraya geldiğinizde hem şehrin zengin mutfak kültürünü tanıyor, bu lezzetleri tadıyor hem de tüm bu lezzetlerle ilgili ilk ağızdan bilgi sahibi oluyorsunuz.

Bayazhan Restaurant

Bayazhan’ın içindeki restoran, müzik eşliğinde akşam yemeği yemek için mükemmel bir tercih.

Gaziantep’te nerede yemek yenir – Bayazhan

Katmerci Zekeriya Usta

Katmerci Zekeriya Usta, yerel halkın kahvaltı yapmak için gittiği bir mekân. Aileden katmerci olan Zekeriya Usta’nın yeri sabah erken saatlerde açılıp öğlene doğru kapanıyor. Benim damak tadıma göre biraz fazla tatlı olsa da buraya kadar gelmişken bu lezzeti tatmak gerek.

Tahmis Kahvesi

Tarihi kahvecide çay, kahve molası verebilirsiniz.

Tahmis Kahvesi

Tütün Hanı

Tütün Hanı eskiden tütün tüccarlarının konakladığı ve alışveriş yaptıkları han. Yapım yılının 1790-1799 yılları arasında olduğu tahmin ediliyor. Avlusunda ya da içindeki mağara kafede menengiç kahvesi içmenizi tavsiye ederim.

Gaziantep’te nerede yemek yenir – Tütün Hanı

Aşina

Yöresel yemekler denemek istiyorsanız Aşina’da bayram yuvalama, ekşili saray kebabı, zeytinyağlı Antep dolma ve içli köfte denemenizi öneririm.

Aşina – Bayram yuvalama

Gaziantep’e gelince insan önce gezse mi yoksa yemek mi yese bilemiyor. Ah o ekstra kilolar yok mu! Ama yapacak bir şey yok. Buraya gelirken 5 öğün yemek yemeyi göze almak, yanında da mide ilaçlarını getirmek şart!