Tayland’ın belki de en güzel adası olan Koh Kood ile tanışmaya hazır mısınız? Koh Kood Adası; Tayland’ın 5., Koh Chang takımadalarının da 2. en büyük adası. Burası ana karanın 40 km açığında, Kamboçya ile deniz sınırı kesişiminde yer alan bakir ve huzurlu bir cennet. Buranın aynı zamanda bir balayı adası olduğuna da şaşırmamak gerek.

Ko Kut pudra gibi yumuşacık kumları, tertemiz denizi ve insandan çok sayıda olan hindistan cevizi ağacı ile Tayland’ın belki de en mükemmel adası. Büyük komşusu Ko Chang’dan farklı olarak Ko Kut’ta gürültülü ve hareketli bir gece hayatından kaçabilirsiniz. Ko Chang’in yarısı büyüklüğündeki Ko Kut, gözlerden uzak tatil arayan gezginler, aileler ve balayı çiftleri tarafından tercih ediliyor.

Eğer Samui ve Phuket’in 1970’lerde nasıl göründüğünü merak ediyorsanız, Ko Kut’da bu merakınızı giderebilirsiniz. Henüz tam olarak turizme açılmayan, az sayıda ve diğer adalara kıyasla oldukça pahalı konaklama tesisine sahip olan ada, âdeta Tayland’ın henüz el değmemiş bebeği gibi.

Fırat Neziroğlu’nun Yen koleksiyonu Koh Kood’da

Koh Kood’a nasıl gidilir?

Adanın hâlâ bakir kalmasının en büyük nedeni, buraya ulaşımın zorlu olması. Bangkok’tan 1 saatlik uçuşla Trat’a, Trat’tan arabayla 1 saatte Laem Sok iskelesine, ardından 1,5 saatlik feribot yolculuğuyla adaya varabilirsiniz. Adaya indikten sonra da yaklaşık yarım saatlik bir tuktuk yolculuğuyla otelinize ulaşıyorsunuz. Yuppi!

Adaya az sayıda arabalı feribot geliyor. Özellikle yağmurlu mevsimde adaya ulaşım zorlaşıyor.

Koh Kood plajları

Adanın plajları batıda yer alıyor. Doğuda plaj yok bile denebilir. Ortada ise Klong Chao Plajı var. 500 metre uzunluğunda bembeyaz kumlarla süslü Klong Chao Plajı’nda çok az sayıda butik resort bulunuyor. Yakınlarında mağazalar ve restoranlar var. Güneye doğru Ngamkho Beach and Bang Bao Beach boyunca çeşitli resortlar var.

Koh Kood

Fırat Neziroğlu’nun Yen koleksiyonu Koh Kood’da

Bang Bao adanın en güzel plajı. Şnorkel yapmaya da çok uygun.

Adanın en uzun plajı 1 km uzunluğu ile güneyde yer alan Ao Prao beach. Buradaki resortların çoğu Rusya’dan gelen turistlere hizmet ediyor.

High Season Pool Villa & Spa

High Season Pool Villa & Spa

Ao Noi plajı burada yapılan yeni resortlar nedeniyle oldukça popüler. Plajın yakınında hastane de var.

Adaya Tayland Turizm Otoritesi ev sahipliğindeki bir basın gezisi ile geldim. Sanatçı Fırat Neziroğlu’nun Yen koleksiyonunun fotoğraf çekimleri burada yapılacaktı. Bu kıyafetleri önce kendi üzerimizde fotoğrafladık.

Fırat Neziroğlu’nun Yen koleksiyonu Koh Kood’da

Daha sonra adaya gelen turistlerle konuşmaya karar verdik. Bir çiftin yanına gidip koleksiyon çekimi yapacağımızı, bu çekimlerin Tayland Turizm Otoritesi ev sahipliğinde Tayland tanıtımına katkı sağlayacağını anlattık. Bizimle çalışmak isteyip istemeyeceklerini sorduk. Aldığımız cevap hayır oldu. Tatile gelmişlerdi. Vakitleri yoktu. Canınız sağolsun dedik ama boynumuz bükülmüştü. Ancak yılmadık. Bir çifti daha gözümüze kestirdik. Upuzun manken gibi bir kız ve yanında yakışıklı bir adam. Hemen yanlarına koştuk. Bu sefer aldığımız cevapsa hepimizi hem şaşırttı hem çok mutlu etti. Çünkü konuştuğumuz çift balayını geçirmek üzere buraya gelen bir Türk-Ukraynalı çiftti. Orkun ve Margarita’nın profesyonel fotoğraf çekimlerini Ömer Faruk Gökalp gerçekleştirdi. Balayı çiftine mutluluklar diliyoruz. Bu çekimler hem bizim için hem onlar için unutulmaz bir anı olarak kalacak.

Fırat Neziroğlu’nun Yen koleksiyonunun çekimlerini Ömer Faruk Gökalp gerçekleştirdi. Balayı çifti Orkun ve Margarita’ya mutluluklar dileriz.

Koh Kood’da gezilecek yerler listesi

Adanın ortasında el değmemiş ormanlar, kauçuk tarlaları ve şelaleler var.

Nam Tok Khlong Chao

Khlong Chao Şelalesi (Nam Tok Klong Chao) adanın en büyük şelalesi. Nam: su, tok: sonbahar anlamına geliyor. Kral Rama VI şelaleyi 1911’de ziyaret etmiş ve kraliyet ismi Anamkok ismini vermiş. Bu isim 18. yüzyılın sonlarında Kral Rama I döneminde Siam Krallığı’na sığınan Vietnam Kralı Ong Chiang Lue’nin anısına verilmiş.

Klong Chao Şelalesi

Nam Tok Khlong Yai Ki Şelalesi

Nam Tok Khlong Yai Ki şelalesi adanın kuzeybatısında, Klong Yai Kee’de yer alıyor.

Huang Nam Keaw Şelalesi

Asırlık ağaçlar ardında saklanan Huang Nam Keaw, “saklı şelale” olarak biliniyor.

Koh Kood Otelleri

Bakmayın böyle gözlerden uzak olduğunuza…. Adanın son derece lüks otelleri var.

Soneva Kiri

Süper lüks Soneva Kiri otelin geceliği $ 1.000

Koh Kood

Soneva Kiri Kaynak:Wikipedia (By josef knecht, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55122166)

High Season Pool Villa & Spa

Klong Chao Plajı’ndaki 5 yıldızlı High Season Pool Villa & Spa, lüks ve konforlu bir konaklama fırsatı sunuyor.

Tayland

High Season Pool Villa & Spa

The Beach Natural Resort

Lüks ve konforlu otel, adanın iyi otelleri arasında yer alıyor.

Sessiz ve bakir bir adada Tayland güneşinin ve denizinin tadını çıkarmak istiyorsanız, Ko Kut oldukça iyi bir tercih olacaktır.