Hatay tarihi değerleri açısından ülkemizin en zengin şehirlerinden biri. Eğer buraya geldiğinizde Antakya merkezde kalarak şehrin kalbine dokunmak isterseniz, size bir otel önereceğim: The Shahut Hotel. İsmi “aşk dilencesi” anlamına gelen otel, güzel okunuşları olan bir butik otel.

The Shahut Hotel

The Shahut Hotel – Resepsiyon

Otel tarihi bir Antakya binasında yer alıyor. Binanın planını I. Dünya Savaşı nedeniyle Antakya’ya gelen Fransız mimar Jaques de La Boucherie çizmiş. Uygulaması ise mühendis İspir Maşta tarafından yapılmış. Bu ikili Antakya’ya sayısız mimari eser kazandırmaları ile tanınıyorlar.

Bina 2009 yılında Şahutoğlu Ailesi tarafından satın alınarak aslına uygun olarak restore edildi. Günümüzde de fark yaratan bir butik otel olarak hizmet veriyor.

The Shahut Hotel – Lobi

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Antakya’nın kalbindeki otel bir yandan zamana meydan okurken bir yandan da misafirlerini zamanda yolculuğa çıkararak o eski romantik günlerin görkemine götürüyor. Otel kesinlikle sıradan değil. Burası sıra dışı bir otel.

Lobide otururken bile ortamın büyüsüne kapılıyorsunuz. Burası size Hatay‘ın kendine has dokusunu hissettirmeyi hemen başarıyor.

The Shahut Hotel – Antakya otel önerisi

Otelin 6 VIP, 3 dubleks, 14 standart olmak üzere toplam 24 odası var. Odaların hepsinin dekorasyonu farklı. Her bir odanın da kendine has bir güzelliği, kendine has bir ruhu var. Hangisinde kalırsanız kalın çok beğeneceğinize eminim.

The Shahut Hotel

Oda

Ayrıca 200 kişilik organizasyon salonu, 2 adet 100 kişilik toplantı salonu, 100 kişilik avlusu, 50 kişilik cafe&bar alanı var. Ben de en çok avluda zaman geçirdim. Eminim siz de burada açık havada kahvenizi yudumlamaktan çok keyif alacaksınız.

The Shahut Hotel

The Shahut Hotel – Avluya çıkış

Otelde hem Antakya mutfağının yöresel lezzetlerini hem de dünya mutfağının en seçkin örneklerini tadabilirsiniz. Açık büfe kahvaltısı da oldukça zengin. Oldukça fazla çeşit peynir, yöresel tazecik zahter salatası, yöreye özgü yeşil zeytin yani halhalı zeytin sunuluyor. Özellikle zahter salatasına ve küçücük halhalı zeytinlere doyamayacağınıza eminim.

Hatay kadar güzel bir şehre yakışan The Shahut Hotel gönül rahatlığıyla önerebileceğim bir otel. Burada personelin güler yüzü sayesinde kendinizi evinizde hissedeceksiniz.