Pushkar daha çok Brahminler’in yaşadığı kutsal bir şehir. Ajmer’e bağlı olan bu küçücük festival şehrinde 1.001 tane tapınak olduğu söyleniyor. Pushkar, Hindular tarafından önemli bir yere sahip olan kutsal bir göle de ev sahipliği yapıyor. Burada dinlerine bağlı Hintliler’in göl etrafında yaptıkları dua ritüellerini, izlerinin bulunduğuna inandıkları Lord Brahma’ya adadıkları yakarışlarını görüyorsunuz.

Pushkar

İyisiyle kötüsüyle Hindistan turu sona erdi. Hindistan gezimizdeki en kötü günümüz ise Pushkar’da geçirdiğimiz son günümüz oldu. Hepimiz artık hem sürekli yolculuk yapmaktan, hem de etrafın pisliğinden ve kokusundan bıkkın vaziyetteydik. Egomun bu kadar terbiyesi yeter diyerek artık evime dönmek istiyordum.

Udaipur – Pushkar arasında mola verdiğimiz restoran onca turisti ağırlamasına rağmen korkunç pisti. Yemekler de çok kötüydü. Aç kalmıştık. Yolda arabamıza öküz tosladı. Neyse ki hasar yoktu. Ne bizde, ne de arabada.

Pushkar

Burada kuş uçmaz kervan geçmez bir yerdeki otelimize vardığımızda hepimizin pili bitikti. Bu otel de şu ana kadar kaldığımız en pis oteldi. Zaten bizden başka kalan kimse yoktu. Yola çıkmadan önce duş alma planlarımız da suya düştü. Çünkü sıcak su yoktu. Battaniyeler de kokuyordu.

Pushkar gezilecek yerler

Pushkar deyince bende pek iyi hatıralar canlanmıyor. Yine de Pushkar gezilecek yerler listesi yapayım.

Ghat

Kentin en bilinen yeri gölü ve çevresindeki Ghat’ları. Ghat’lar nedir diye soracak olursanız nehrin yükselip alçalmasına karşı nehre girişi sağlamak için yapılan basamaklardan bahsediyorum. Burada gölün etrafında 52 tane Ghat var. En önemli Ghat’lar ise Gau ve Rajbohra. Ghat’ların olduğu yere ayakkabı ile girilmesi yasak. Ayakkabılarınızı girişte bulunan güvenliğe teslim edilmek zorundasınız.

Efsaneye göre Tanrı Brahma elinde tuttuğu mavi lotus çiçeğini yere düşürmüş. Düşürdüğü yerde göl oluşmuş. Bundan dolayı da gölün etrafındaki tüm yapılar mavi renkte.

Pushkar’da Ghat’lar

Pushkar Gölü

Göl kenarına gidip rahiplerlerle birlikte adaklarınızı adayabilirsiniz. Biz öyle yaptık. Bize buraya gelirken rahiplerle yaptığımız adaklar için eğer istersek bağış yapabileceğimiz söylenmişti. Oysa ki rahipler adak sonunda en az 7 kişi için 1.000’er rupee ($ 20 X 7 yani toplamda her birimizin $ 140) vermemiz gerektiğini söylediler. Tur rehberine bize bu bilgiyi vermeden buraya getirdiği ve bizi zor durumda bıraktığı için çok kızdık. Sonuçta bağış yapmak isteyerek ve niyet ederek olmalı. Zorlamayla değil. Neticede rahiplere paramızı yedirmeden olay yerinden kaçtık.

Pushkar

Brahma Tapınağı (Rangjika Temple)

Rangjika Brahma Tapınağı büyüklüğüyle dikkat çeken ve ibadet zamanlarında girişe izin verilmeyen bir tapınak. Daha tapınağa girmeden sokakta ayakkabılar çıkartılıyor. Yanınızda çantanız varsa kilitli dolaplara ücret karşılığında çantalarınızı bırakabiliyorsunuz.

Savitri Temple

Savitri Temple kasabanın tepesinde yer alıyor.

Pushkar gezisinin ardından yarın Delhi’ye 7 saat yolumuz var. Sonra yaşasın medeniyet…