Gürcistan’ın Mtskheta şehri, M.Ö 3. ve 5. yüzyılları arasında Kartli Krallığı’na başkentlik yapmış, bu nedenle de pek çok önemli tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Aragvi ve Kura nehirlerinin birleştiği yerde kurulu şehirde yapılan arkeolojik buluntularda yaşamın M.Ö 1000 yılında başladığı belirlenmiş. Şehir bu özelliğiyle dünyada yaşamın hâlâ devam ettiği en eski yerleşimler arasında yer alıyor. Gürcüler’in 326 yılında Hristiyanlığı kabul ettiği kent, kiliselerin de merkezi sayılıyor. Mtsheta Tarihi Anıtları, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Mtskheta

Mtskheta gezilecek yerler

Otobüsle çıktığım Gürcistan turu sırasında sabahın erken saatlerinde buraya vardım.

Şimdi Mtskheta gezilecek yerler listesine bir göz atalım.

Jvari (Mtskheta Church of Holy Cross)

Ahşap manastır Jvari (Mtskheta Church of Holy Cross) yüksekçe bir tepeye 586 yılında yapılmış. İlk olarak kuzey bölümü yapıldığı için buraya Küçük Jvari denilmiş. 605 yılında diğer kısımları tamamlanmış ve Büyük Jvari adını almış. Bizans mimarisiyle yapılan manastır, yüzyıllar boyunca pek çok istila ve doğal afet geçirmiş. Geçtiğimiz 30 yılda ise rüzgâr ve yağmurların etkisiyle erezyondan dolayı bir bölümü yıkılmış.

Mtskheta

Jvari (Mtskheta Church of Holy Cross)

Manastırın Aragvi ve Kura nehirlerinin birleşimini tepeden görebileceğiniz muhteşem bir manzarası var.

Mtskheta

Jvari (Mtskheta Church of Holy Cross)’dan manzara

Svetitskhoveli Katedrali

Svetitskhoveli Katedrali ilk olarak 4. yüzyılda İsa’nın tişörtünün yakıldığı söylenen yere ahşaptan inşa edilmiş. Maruz kaldığı Arap, Pers ve Timur saldırıları ve yaşadığı depremler sonucunda komple yıkılmış. 1010-1029 yılları arasında tekrar yapılmış. Zamanla yeni bölümler eklenmiş ve genişletilmiş. 1787 yılında ise çevresi surlarla çevrilerek 8 gözetleme kulesi eklenmiş.

Mtskheta

Svetitskhoveli Katedrali

Mtskheta

Svetitskhoveli Katedrali

Katedral 2004 yılında Tiflis’teki Holy Trinity Cathedral yapılana kadar Gürcistan’ın en büyük katedraliymiş. Ülkenin bazı önemli kralları ve asilleri (Vakhtang, Erekle II, Giorgi XII) bu katedralin altında gömülmüş.

Mtskheta

Mtskheta – Svetitskhoveli Katedrali

Mtskheta

Svetitskhoveli Katedrali

Samtavro Kilisesi

Samtavro Kilisesi ilk olarak 4. yüzyılda yapılmış ama zamanla yıkıldığı için 11. yüzyılda tekrar yapılmış. Kilisede Gürcistan tarihindeki önemli rahiplerin mezarları bulunuyor.

Mtskheta

Samtavro Kilisesi Kaynak:Wikipedia Levan Gokadze – [1], CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32319723)

Bu etkileyici şehrin ziyaretinin ardından güzel bir kahvaltıyı hak ettiğimizi düşündük. Haçapuri dedikleri ve her fırsatta bayıla bayıla yedikleri peynirli pideler bütün gece otobüste geçen yolculuğun ardından yorgunluğumu almaya yetmişti. Haçapurileri afiyetle yedim.

Haçapuri (Khachapuri)

Burası Gürcistan turu sırasında görmeye değer bir şehir.

Keşfetmeniz dileğiyle…