Maldivler 26 atol (yüzük şeklindeki geniş ve karmaşık mercan resifleri) ve 1.192 adadan oluşuyor. Ülkenin en çok ziyaret edilen şehri ise Malé (Male). Kralların Adası anlamına gelen Malé (Male) adalar topluluğunun hem başkenti ve hem de en büyük kenti. Uçağınız daha Malé’ye inmeden önce havadan göreceğiniz atoller ve turkuaz rengi deniz size burada geçireceğiniz tatilin ne kadar muhteşem olacağının ispatı olacak. Cennetten köşelerle dolu adalarda gözünüzün daha önce görmediği güzelliklerle buluşacaksınız.

Male

Uçağınız Malé’ye inerken atolleri izlemeye doyum olmuyor

Maldivler’e geldiğinizde uçağınız Velana Uluslararası Havalimanı’nın bulunduğu Hulhule adasına iniyor. Bu ada sultanların Malé’deki saray yaşamından uzaklaşmak istediklerinde gittikleri en eski tatil köyü. Burası da karayoluyla yapay bir ada olan Hulhumalé adasına bağlanıyor. Ülkede bu kadar ada varken yapay bir ada fikri garip gelse de Male şehri büyüyemediği için böyle bir çözüm bulmuşlar. Hulhumalé bugün Maldiv halkı için geleceğin umut adası konumunda. Başkent sakinlerinin daha iyi koşullarda yaşama hayalleri Hulhumalé’de hayat buluyor.

Malé kelimesindeki tırnak işareti adalarda 800 yıldan fazla hüküm süren Malei hanedanlığının kısaltması olarak kullanılıyor.

Male

Malé otelleri – Malahini Kuda Bandos

Male’de her yerde motorsiklet var. Hatta kişi başına 1 motorsiklet düştüğü söyleniyor. Amsterdam’da bisiklet sayısı nasıl fazlaysa burada da motorsiklet sayısı fazla.

Daha önce Asya’da gittiğim Filipinler ve Tayland halkının aksine insanlar burada fotoğraflarının çekilmesinden hiç hoşlanmıyor. Zaten nerede olursanız olun, izin istemeden kişilerin fotoğrafını çekmeye yeltenmeyin. Ancak Maldivler’de bu izni biraz zor alacaksınız.

Male

Malé’de gün batımı

Malé (Male) gezilecek yerler

Burası yürüyerek 1-2 saat içinde keşfedilebilecek bir şehir.

Bodu Thakurufaanu Magu

Sahil yolu Bodu Thakurufaanu Magu’da yürüyüp şehrin iç kısımlarına geçebilirsiniz.

Fish market (Balık pazarı)

En çok öğlen saatinde, balıkçılar yakaladıkları balıkları getirdiğinde yoğun oluyor.

Male

Malé balık pazarı

Local market (Pazar yeri)

Meyve ve sebze alabileceğiniz, pazarcılarla sohbet edip tavandan sarkan muz salkımlarıyla fotoğraf çekebileceğiniz bir yer.

Male

Malé pazar yeri

Presidential Palace (Başkanlık Sarayı)

Male Başkanlık Sarayı’nı ancak demir kapıların ardından fotoğraflayabilirsiniz.

Male – Presidential Palace (Başkanlık Sarayı)

Grand Mosque

Altın kubbesi ile kentin en dikkat çekici yeri. Bulunduğu merkezde İslam kütüphanesi ve konferans salonu da var. Caminin ana ibadet mekanı 5.000 kişilik.

Male

Grand Mosque

Sultan’s Park

Tropik ağaçlarla dolu, şehrin popüler bir parkı.

Hukuru Miskiiy (Cuma Camisi)

Bu cami ülkenin ilk camisinin yerine 1656 yılında yapılmış. Önünde bir mezarlık olan caminin binasında harç, kireç, ya da herhangi bir duvar örme malzemesi kullanılmamış.

Male – Hukuru Miskiiy (Cuma Camisi)

Medhu Ziyaarath

Cuma Cami’nin karşısında Abul Barakaath Yusuf’un mezarının bulunduğu Medhu Ziyaarath var. Maldivler’e 1153 yılında İslam’ı getiren bu alimin mezarı, Central Tomb olarak anılıyor.

Male

Medhu Ziyaarath

Sultan’s Palace

Sultan tarafından 17. yüzyıl tarihli bir konağın yerine yaptırılmış.

Geleneksel teknelerine dhoni deniyor. Adalar arasında dhonilerle yolcu taşınıyor. Malé-Hulhumalé arasında dhonilerle 1 USD $’a yolculuk yapabilirsiniz.

Maldivler’de bir dalış safari teknesinde (liveaboard) konaklayıp tüplü dalış (scuba diving) yaptım. Teknede dalışlarımızı tamamlayıp gezinin sonuna geldiğimizde akşam kalkacak uçağıma kadar olan zamanı Hulhumalé’de geçirmeyi düşündüm ama Hulhumalé’yi çok da beğenmediğimden bundan vazgeçtim. Beğenmeyişimin bir nedeni halkın yaşadığı adalarda bikini beach’ler haricinde denize girilmemesi ve Hulhumalé’deki bikini beach’in çok hoşuma gitmemesi oldu.

Hulhumalé

Böylelikle günümü North Malé Atoll’ündeki Malahini Kuda Bandos’ta geçirmeye karar verdim. Hızlı feribotla 15 dakikada dalgalarla dans ederek gittiğimden oldukça heyecan yaşadım ama oraya varıp denizin turkuaz rengini görünce heyecanım sevince dönüştü. İncecik kumlar, pırıl pırıl bir deniz önümde uzanıyordu. Ben burayı görmeden Maldivler’den gitseydim çok yazık olacaktı.

Male

Malahini Kuda Bandos

Resortta nefis bir öğlen yemeği yedim. Sonrasında da doyamadığım denizi usulca seyre daldım.

Male otelleri – Malahini Kuda Bandos

Maldivler’de resortlar çok pahalı da olsa en azından 1 gününüzü birinde geçirmenizi tavsiye ederim. Gece orada konaklamasanız bile günlük kullanıma açık birine gelip Maldivler’in tüm hücrelerinize işlediğini hissedin. İnanın ömür boyu bu anları unutamayacaksınız ve Maldivler rüyalarınızın en renkli süsü olarak kalacak :-) .